Firefox Ultimate Optimizer 1.1Ekleyen
guven
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Firefox Ultimate Optimizer, Firefox web tarayıcınızın bilgisayarınızın belleğinde ve işlemcisinde yarattığı aşırı yüklenmeyi rahatlatır.

Firefox'u günümüzde en yaygın kullanılan uygulama olarak niteleyebiliriz. Eklentileri, güvenlik optimizasyonları ve daha pek çok özelliğiyle gönüllerde taht kurmuş bu harika yazılım, ne yazık ki içinde ki sekme sayısı arttıkça belleğe ve işlemciye yüklendikçe yüklenir. Firefox Ultimate Optimizer eklentisi bu nokta da devreye girerek bellekteki ve işlemcideki aşırı yüklenmeyi rahatlatır. Bu eklentiyi bilgisayarımı kurup Firefox kullandıktan sonra ilk izlenimim boyundan büyük işler başardığı yönünde gelişti.

Firefox Ultimate Optimizer 1.1 Firefox Ultimate Optimizer 1.1

Eklentiyi kurmadan tarayıcıda tek bir sekme açıkken; Firefox bellekte tam 75 MB'lık yer kaplıyordu. Eklentiyi kurduktan sonra ise bellek kullanımı tam 4 MB'a düştü. İlk önce sadece birkaç sekme için bunu yapabileceğini sandım fakat 10 sekmede 10 ayrı site açtıktan sonra dahi Firefox'un bellekte 6 MB'lık yer kapladığını görünce Firefox Ultimate Optimizer hemen demirbaşlar listesine ekleyiverdim. Firefox Ultimate Optimizer kurulumdan sonra sistem görev çubuğuna küçülerek yerleşmektedir. Firefox Ultimate Optimizer'ın seçenekler düğmesine tıkladığında hiçbir ayarlama seçeneği sunmasması başta dezanataj gibi görünse de bence bu eklentinin mümkün olan en iyi performansı gösterecek şekilde ayarlandığını kanıtlıyor. Geliştiriciler muhtemelen son kullanıcıların yanlış ayarlamalar yapıp sistemlerini kilitlemelerinden korktuklarından böyle bir düzenlemeye gitmişler.

Web tarayıcınızda onlarca sekme açıkken, aynı anda müzik dinlediğinizi ve bir yandan da Photoshop gibi bir fotoğraf düzenleme yazılımı kullandığınızı düşünün en iyi donanımlara sahip bilgisayarlarda bile hissedilir bir ağarlaşma olacaktır. Firefox Ultimate Optimizer hakkında Firefox'un sisteme bindirdiği yükü en aza indirgeyerek bilgisayarınızın darboğaza girmesini engelleyen harika bir eklenti diyebiliriz. Firefox Ultimate Optimizer'ın olumsuz yönde eleştirilebilecek tek yönü sistem görev çubuğuna yerleşen simgesinin gizlenilmemesi olabildiğinizi söyleyemem. Sizde bu küçük devi indirip Firefox internet tarayıcınızın havalanmasına şahit olabilirsiniz. Birkaç saatlik kullanımdan sonra vazgeçilmezleriniz arasına gireceğini iddia ediyoruz.