Firefox 4'ten ilk izlenimlerEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
10.09.2015

Mozilla Firefox 4, beta sürümü ile vitrine çıktı. Peki Firefox 4 beklentileri karşılayabilecek mi?

Firefox 4\ ten ilk izlenimlerChrome, Opera ve Safari gibi internet tarayıcıları yeni sürümler çıkararak hız, performans vb.de sürekli ileriye gidiyorlar. Firefox bir süredir bu yarışın gerisinde kalmış gibiydi. Mozilla'nın büyük değişim vaad ettiği Firefox 4'ten ise ses seda yoktu ki sonunda beta sürümü kullanıcıların karşısına çıktı.

Firefox indir

Firefox 4  ten ilk izlenimler

Daha şık ve daha kullanışlı
Daha geniş bir Windows kullanıcı kitlesine hitap etmesi için tasarlanan Firefox 4'ün ilk göze çarpan özelliği yeni arayüzü. Eski Firefox kullanıcılarına biraz yabancı gelebilir çünkü Chrome ve Opera gibi sekmeler varsayılan olarak yukarı taşınmış. Ancak bu değişiklik henüz Mac ve Linux için geçerli değil; Mozilla daha sonra bu platformlar için de değişiklik yapılacağını belirtiyor. Sekmelerin konumu sol üstte bulunan yeni Firefox butonundaki Customize (Kişiselleştir) menüsünden değiştirilebiliyor. "Tabs on Top" özelliğini kapatarak sekmeleri Firefox 3.6'da olduğu gibi aşağıya alabilirsiniz.

Firefox 4  ten ilk izlenimler

Sol üsteki bu yeni menü butonu ile Firefox'un ayarlarına ulaşabiliyorsunuz. Firefox 3.6'da üst tarafta bulunan menü başlıkları tek bir butonla erişilebilecek şekilde toparlanmış. Gerçi menüleri de kişiselleştirme bölümünden eski haline getirmek mümkün. Kişiselleştirme ayarlarıyla oynayarak Firefox 3.6 görünümüne dönmek mümkün. Yani eski Firefox'unuzu Windows 7 ve Vista'da şeffaf pencere kenarlarıyla kullanabilirsiniz.
Ara yüz olarak Firefox oldukça kullanışlı ve daha modern, sade bir görünüme kavuşmuş ancak Opera internet tarayıcısına da oldukça benzemiş.

Firefox 4  ten ilk izlenimler

Adres çubuğunda da sadeleştirmeye gidilmiş. Yenileme tuşu ile durdurma tuşu birleştirilmiş. Yenileme tuşu sayfa yüklenirken durdurma butonuna dönüşüyor. Eklenti arayüzü de bütünüyle değiştirilmiş ama Mozilla bu bölüm üzerinde çalışmanın devam ettiğini ve değişeceğini söylüyor. Yeni arayüz dirrekt olarak bir sekmede açılıyor ve Mozilla'nın açıklamasına göre Firefox eklentilerine doğrudan bu bölümden ulaşabileceğiz.

Firefox 4  ten ilk izlenimler

Altyapıdaki değişiklikler
Firefox 4 Beta'da yapılan geliştirmeler sadece görünümden ibaret değil. Yeni HTML5 çözümleyici çok daha gelişmi bir HTML 5 desteği sağlıyor. HTML5 WebM video format için direkt olarak tarayıcı desteği bulunuyor. Ayrıca Web soketleri, HTML geçmişi ve JS-ctype için olan API'ler geliştirilmiş. CSS geçişi ise kısmen destekleniyor.
Güvenlik bakımından Firefox 4 Beta ufak ama kullanışlı bir yenilik sunuyor. CSS ":visited" (ziyaret edildi) ayırıcıları Web sitelerinin, geçmişi kontrol etmelerine engel oluyor. Ek olarak saldırıları önlemek ve tespit etmek için bir içerik yöneticisi ile içerik güvenliği politikası planlanıyor.

Beta Performansı
Firefox 4 Beta yaptığımız testlerde performans olarak bir gelişme olduğunu gördük ama fazla değil. En iyi interent tarayıcıları makalesinde yaptığımız testlerde Firefox 3.6^nın test sonuçlarına göre çok az gelişme var. Firefox 3.6 Acid3 testinden 94 alırken Firefox 4 Beta 97 aldı. JavaScript testinde eski 196 olan puanını yükselterek 267'ye ulaştı ama hala Chrome, Opera ve Safari'nin oldukça gerisinde.

Mozilla'nın blogunda yapılan duyuruya göre Firefox 4 Beta iki hafta da bir güncellenecek. Firefox 4'ün süresince Mozilla betaya yerleştirdiği bir geri bildirim (feedback) butonu ile kullanıcıların görüşlerini toplayacak. Siz de Feedback butonu ile görüşlerinizi Firefox 4 ile görüşlerinizi Mozilla'ya iletebilirsiniz. Son olarak bu Feedback butonu bir eklenti olarak olarak gözüküyor. Yani Firefox 4'te eklentiler Chrome gibi arama çubuğunun yanına yerleşme olasılığı yüksek.

Firefox 4  ten ilk izlenimler