Daha İyisini Arayanlara: Safari 5Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
24.04.2012

Her geçen gün biraz daha kızışan ve giderek sert bir savaşa dönen internet tarayıcıları mücadelesine bir de Apple'ın gözünden bakalım. Yeni özellikleri ve geliştirmeleriyle Safari 5.

Daha İyisini Arayanlara: Safari 5

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans: [star 5]
Sonuç: [star 5]
Artıları: Zengin özellikler, hız, erişilebilirlik, kolaylık
Eksileri: Türkçe desteği olmaması, büyük boyutlu kurulum dosyası

Bir zamanlar sadece Mac'in tarayıcısı olan Safari, artık Windows işletim sistemine de el atmış durumda. Safari, piyasanın sahibi tarayıcılar arasında kendini kabul ettirmeye çalışırken Mac'in güzelliklerini de internet kullanıcılarının beğenisine sunuyor.

Safari'nin 5.versiyonunda da durum farklı değil. Yeni geliştirilen özellikler, hızlandırma çalışmaları ile rakiplerinin tahtını zorluyor. Siz de bu yeni tarayıcıyı denemek istiyorsanız aşağıdaki linkten programı indirebilirsiniz.

Safari 5'i indirmek için tıklayınız

Kurulum

Çok basit ve temel bir kurulum sihirbazına sahip. Türkçe olmaması bir dezavantaj olsa da sadece "Next" diyerek gönül rahatlığı ile kurulum yapabilirsiniz. Son derece basit ve kolay. Safari kurulum konusunda diğer tarayıcılardan çok daha basit. Tek sorun kurulum dosyasının boyutu. Yaklaşık 31MB olan kurulum dosyası rakiplerine nazaran oldukça büyük. Yalnız diğer tarayıcıların tekrar dosya indirme yaptığı düşünülürse, bu dosya boyutu kurulum açısından bir o kadar kolaylık ve hız sağlıyor.

Daha İyisini Arayanlara: Safari 5Kurduktan sonra ilk açtığınızda tek dikkat etmeniz gereken yer varsayılan tarayıcı seçme ekranı. İsterseniz Safari'yi varsayılan tarayıcınız yapabilirsiniz bu tamamen kişisel bir tercih. Fakat biz "No" butonuna basarak varsayılan tarayıcı olma seçeneğini kullanmadan devam ediyoruz.

Daha İyisini Arayanlara: Safari 5


Özellikler

Gezinti ve Arama Geçmişi

Daha önce yaptığınız herhangi bir arama ya da sayfa gezintilerinize tek tıklamayla dönebilirsiniz. Bu sayede daha önce yaptığınız fakat hatırlayamadığınız aktivitelerinize de ulaşabilirsiniz.

Daha İyisini Arayanlara: Safari 5


Ögeleri Denetleme

Bu seçenek ile girdiğiniz sitenin HTML ve CSS elementlerine sadece sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz. Firefox'ta bulunan Firebug ve Chrome'da bulunan ögeyi denetle seçeneğine benzer bir yapı içeriyor. Tarayıcının varsayılanında kapalı olan bu özelliği açmak için Preferences -> Advanced ve Show Develop Menu in Menu Bar seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Daha sonra sağ tıklayarak HTML ve CSS'e ulaşabilirsiniz.

Daha İyisini Arayanlara: Safari 5


Gizli Tarama

Çoğunlukla porno modu olarak bilinen bu özellik ile birlikte yaptığınız hiçbir işlemin kaydı tutulmaz. Örneğin bir siteye girdiğinizde ne o sitenin kaydı ne de yaptığınız aktivitilerin kaydı tutulmadan gezinebilirsiniz.

Daha İyisini Arayanlara: Safari 5


RSS Okuma

Safari Reader sayesinde abone olduğunuz tüm RSS'leri herhangi bir programa gereksinim duymadan internet tarayıcınız üzerinden okuyabilirsiniz.

Güçlü Nitro JavaScript Motoru

Yenilenmiş Nitro Javascript motoru kullanan Safari 5, Javascript çalıştırmada Safari 4'ten %30 oranında, Chrome'dan %3 oranında hızlı. Aynı hız sayfa yüklemede de geçerli. Bir diğer özelliği olan geliştirilmiş prefetching sayesinde önbellekten çok hızlı bir şekilde verileri okuyabiliyor ve görüntüleyebiliyor.

HTML5 Desteği

İnternet programcıları için belki de en büyük gelişme HTML5 desteği. Bu sayede kullanıcılar HTML5 elementleri kullanabilecekler. Bu sayede internet dünyası zengin medya içeriğine kavuşmuş olacak

Ayrıca Safari 5, geleceğin video teknolojisi olarak belirtilen HTML5 videoları da oynatabiliyor. Tüm bunların yanı sıra HTML5 Ajax, HTML5 Geolocation gibi bir çok HTML5 özelliğine de sahip.

CSS3 Desteği

İnternet programcılarını ilgilendiren bir diğer yeni özellikte CSS3 desteği. İnternet standartlarını yakından takip eden Safari, HTML5 desteğinin yanı sıra CSS3 desteğini de sunarak programcıların işini kolaylaştırıp daha zengin uygulamalar ortaya çıkmasını sağlıyor. Tamamen entegre olan CSS3 ve HTML5 tamamen stabil ve güvenli bir şekilde çalışıyor.

Kullanım kolaylığı

Chrome benzeri bir arayüz kullanan Safari, oldukça sade ve kullanışlı. Göz yormayan tasaramı sayfalar arası geçişi ve erişilebilirliği ile gerçek bir tarayıcı olduğunu ispatlamış. Sadece genel yapı itibariyle "Sanki Chrome'dan araklanmış" izlenimi verse de hakkını yememek gerekir. Çünkü çok daha göze hitap eden bir forma kavuşmuş. Safari 5, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılarının gönlünü fethedebilir.

Daha İyisini Arayanlara: Safari 5


Performans

Safari'de genelde ilk göze çarpan şey bu kadar özelliğe rağmen çok hızlı olması. Görselliğie bu kadar önem vermiş bir tarayıcının, bu kadar hızlı olması hiç de alışılmış bir durum değil. Chrome'un 6 sürümüyle 3d, erişim, kontrol, şifreleme, matematiksel işlemler gibi ögeler göz önüne alınarak yapılan karşılaştırmalarda aşağı yukarı sonuç aynı görünüyor.

Güvenlik konusunda az farkla Chrome önde bulunurken Ağ özelliği ile Safari önde gözüküyor. Kısacası neredeyse aynılar. Safari'nin sistem belleği kullanımı göz önüne alındığında, Chrome'a oranla daha az bellek harcıyor. Sadece tek bir sayfa açıkken 30MB civarlarında bir bellek kullanıyor. Chrome ise 20 ile 40MB arasında bir bellek kullanımına sahip. Birden fazla yoğun çalışan sekme göz önüne alındığında iki farklı durum oluşuyor. Ne kadar sekme olursa olsun tek işlem üzerinden çalışan Safari 300MB bellek kullanımına kadar çıkabiliyor. Chrome ise sekmelerde işlem sayısını çoğaltarak 400 500MB'a bile çıkabiliyor. Bir taraftan bakınca Safari, az bellek kullanımıyla avantajlı görünüyor fakat sekmelerde bozulma olduğu an tüm sekmeler kapanabiliyor. Chrome'da ise sadece bozulan işlem kapandığı için diğer sekmelere zararı olmuyor. Kısacası performans konusunda da oldukça iyi olan Safari, Chrome ile başa baş bir şekilde ilerliyor.

Sonuç

Safari, tüm sınıflarda son derece başarılı olan ve hatta piyasanın en iyisi olabilecek bir tarayıcı. Kurulum konusunda, kurulum dosyasının boyutundan başka hiçbir eksisi yok. Gerçi kurulum hızını gördükten sonra bunun pek de eksi olabileceği söylenemez. Varolan ve yeni eklenen özellikleriyle gerçek bir tarayıcı olduğunu kanıtlayan Safari, kullanım kolaylığı ve performans konusunda da oldukça başarılı görünüyor. Tüm bu yeni özellikleriyle büyük bir saygıyı hakediyor.