Ücretsiz ve Güvenilir Antivirüs Arayanlara: Avira Antivirüs 2010Ekleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
09.06.2010

Aradığınız ücretsiz olmasının yanı sıra, güçlü koruma özelliklerine sahip ve kendinizi güvende hissetmenizi sağlayan bir antivirüs ise karşınızda: Avira AntiVir Personal

Ücretsiz ve Güvenilir Antivirüs Arayanlara: Avira Antivirüs 2010

Kurulum: [star 4]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans: [star 4]
Sonuç: [star 4]
Artıları: Ücretsiz, bir çok koruma özelliğine sahip
Eksileri: Türkçe desteği yok

Avira AntiVir Personal, Avira tarafından üretilen ve oldukça sık güncellenen ücretsiz bir antivirüs programıdır. Virüslerin dışında çoğu kullanıcının baş belası olan Truva atları, solucanlar gibi çeşitli zararlı yazılımları tespit edebilir ve bilgisayarınızı dış etkilerden korur. Tüm bunları ücretsiz yapması da cabası.

Genelde ücretsiz antivirüs programları pek de sağlıklı değildir. Ya paralı bir ürünün tanıtımıdır ya da yeterli seviyede koruyamaz. Bazen kendini antivirüs gibi gösterip siz farketmeden, bilgisayarınızı tamamen güvensiz hale getirir ve zararlı yazılımlara davetiye çıkarır. Böyle güvensiz bir ortamda Avira imdadınıza yetişiyor.

Avira AntiVir Personal, ücretsiz olmasına rağmen para karşılığı satın alınan antivirüslere yakın performans gösteriyor. Hatta bazılarından çok daha güvenli olduğu bile iddia ediliyor. Bakalım gerçekten iddia edildiği kadar güvenli mi ? Eğer siz de bizimle birlikte denemek istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan programı indirebilirsiniz.

Avira AntiVir Personal İndir

Kurulum

Kurulum, diğer antivirüs programlarına göre çok daha hızlı ve kolay. Ayrıca diğer antivirüslerle karşılaştırıldığında kurulum dosyasıda 41MB gibi küçük bir boyutta. Programın Türkçe dil desteği bulunmadığı için mecburi bir şekilde İngilizce kurulumla karşılaşıyoruz. Yalnız bu sizi korkutmasın çünkü okumanıza bile gerek kalmadan "Next" butonuyla kuruluma devam edebilirsiniz.

Ücretsiz ve Güvenilir Antivirüs Arayanlara: Avira Antivirüs 2010


Kurulumda okumanız gereken tek yer "Optional Registration" yani seçime bağlı olarak kayıt ekranı. İsteyen kullanıcılar kayıt olabilirler. Fakat tüm onay işaretlerini kaldırırsanız kayıt olmadan da programı kurmaya devam edebilirsiniz.

Ayrıca kurulum gayet hızlı. Yaklaşık 1-2 dakika içerisinde program kuruluyor. Ardından standart güncelleştirmesi ve taramasını yaptıktan sonra program tamamen kullanıma hazır hale geliyor.

Özellikler

Avira AntiVir Personal, özellik olarak paralı rakipleriyle başa baş yarışabilecek durumda. Kendi paralı sürümü olmasına rağmen ücretsiz sürümünde de özelliklerin çoğu bulunmakta. Bunlardan bir kaçı ise şu şekilde...

Güvenliği Hissedin

Virüs, solucan ve truva atı gibi zararlı yazılımlardan artık korkmanıza gerek yok. Avira AntiVir Personal, geniş virüs tanıma yeteneği sayesinde sizi tüm dış etkenlere karşı korur. Tehtit oluşturacak tüm yazılımları baştan tanıyarak sistem kararlılığını korumanıza da yardımcı olur.

Ücretsiz ve Güvenilir Antivirüs Arayanlara: Avira Antivirüs 2010


AntiRootkit Koruması

Sistem seviyesinde yayılan ve çoğu antivirüsün algılayamayacağı yazılımlar olan rootkitler, bir sistem dosyası olarak gizlice çalışabilir. Bu çalışma esnasında tüm sistem kararlılığını bozarak güvenlik açıkları oluşturur ve bilgisayarınızı açık hedef haline getirir. Bu tür saldırılar genelde sisteme yönelik olduğu için algılanması da kurtarılması da pek kolay olmayabilir. Avira AntiVir Personal buna da çözüm bularak kendi geliştirdiği AntiRootkit'i sayesinde sisteminizi tüm bu saldırılardan korur.

Hızlı Tarama

Avira AntiVir Personal 2010 versiyonunda, bir önceki versiyona göre %20'lik bir hızlandırma söz konusu. Özellikle taramalarda kendini farkettiren bu hız sayesinde, sisteminizi taratırken uzun süreler beklemenize gerek kalmaz.

Ücretsiz ve Güvenilir Antivirüs Arayanlara: Avira Antivirüs 2010


AntiPhishing (Oltalama)'ya Karşı Koruma

Oltalama olarak bilinen phishing, çeşitli yollarla şifre ya da kredi kartı ayrıntılarını öğrenmeyi sağlar. Genellikle bu saldırıları yapan kişiler size bir yönetici gibi görünerek şifrenize ya da kredi kartı ayrıntılarınıza ulaşmaya çalışır. Avira AntiVir Personal'ın AntiPhishing özelliği sayesinde bu tür oltalamalara karşı da korunursunuz. Kimlik dolandırıcılığının tavan yaptığı günümüzde, bu özellik çok işinize yarayacak.

Casus Yazılım Koruması

Casus yazılımlar, siz farketmeden bilgisayarınıza giren ve yaptığınız işlemleri, önemli bilgileri sizin bilginiz olmadan toplanmasını sağlayıp kötü niyetli kişilere ulaştırır. Bu durum bazen dolandırılmalara ve bir çok zarara yol açabilir. Avira AntiVir Personal'ın Casus yazılım koruması sayesinde, casus yazılımlara karşı savunmasız olmayacaksınız.

Raporlama Özelliği

Raporlama özelliği sayesinde Avira AntiVir Personal üzerinde yaptığınız tüm güncelleştirmeler, taramalar vb. herşey kayıt altına alınır. Bu şekilde yaptığınız herşeyi görebilirsiniz.

Ücretsiz ve Güvenilir Antivirüs Arayanlara: Avira Antivirüs 2010


Dizüstü Bilgisayarları da Koruyun!

Avira AntiVir Personal'da bulunan dizüstü bilgisayar desteği sayesinde, dizüstü bilgisayarlarda kullanırken düşük çözünürlük ve düşük performansa göre kendini optimize edebilir. Bu şekilde Dizüstü bilgisayarlarda da sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Otomatik Düzeltme

Otomatik düzeltme özelliği ile bilgisayarınızda oluşan ve sistem kararlılığını bozacak tüm sorunları tespit eder ve düzeltir. Bu şekilde uzun süreler boyunca sistem kararlılığı bozulmadan bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı

Son derece anlaşılır ve basit bir arayüze sahip. Yeni başlamış ve deneyimli olmayan kullanıcılar bile rahatlıkla istediği işlemleri yapabilirler. Sadeliğe ve kullanılabilirliğe önem verilmiş. Ayrıca menüler arasında geçiş ve erişilebilirlik özellikleri ciddi önem taşıyor. Kullanım konusunda paralı olan rakiplerine adeta kafa tutuyor.

Performans

Sıradan bir çalışma sırasında belleği ve işlemciyi yormuyor. Yaklaşık 10-20MB arasında bir bellek kullanımına sahip. Tarama yaparken bu rakam 60MB'a kadar çıkabiliyor. Ayrıca işlemci kullanımı ise %90 civarlarına çıkabiliyor. Diğer antivirüslerin yanında bu rakamlar düşük olsa da, düşük konfigürasyona sahip bilgisayarlar için can sıkıcı olabilir.

Sonuç

Basit ve hızlı kurulum, ücretli antivirüslere karşı koyabilecek derecede özellikler ve yüksek performans. Bir kullanıcı ücretsiz bir antivirüs programından daha ne bekleyebilir ki? Avira AntiVir Personal size gereken tüm güvenliği ücretsiz bir şekilde sağlayacaktır.