PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0, kullanıcısını internet tabanlı tehditlere karşı koruyan başarılı bir güvenlik çözümü. Yazılımın özelliklerini en derin ayrıntılarına kadar inceledik.

PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0, kullanıcısını internet tabanlı tehditlere karşı koruyan başarılı bir güvenlik çözümüdür. Barındırdığı yerleşik koruma ve isteğe bağlı tarama özellikleri ile internet ortamındaki en tehlikeli virüslere, Truva atlarına ve casus yazılımlara karşı etkilidir.

Program, menüler arasında gezinimi kolay bir kullanıcı arayüzüne sahip. Her düzey kullanıcıya hitap eden bu arayüzde işlevlerin ve özelliklerin açıklamaları bulunuyor.

PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0

PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0 yazılımının yerleşik koruması üç araçtan oluşuyor; Dosya koruması, E-posta koruması ve Bellek koruması. Dosya koruması sisteminizi zararlı yazılımlara karşı denetler ve algıladığı zararlıları sisteminizden siler. E-posta koruması POP3, SMTP ve IMAP4 protokolleri ile gelen ve giden zararlı içerik barındıran e-postaları algılar ve bunların aktarımını engeller. Bellek koruması ise belleğinizin farklı bölgelerinde bulunması muhtemel tehditleri algılar ve temizler. Bu üç güvenlik önleminden meydana gelen IntelliGuard isimli yerleşik koruma sistemi minimum yapılandırma seçeneklerine sahiptir ve yalnızca ana penceredeki simgeye tıklanarak ve istenilen süre seçilerek devre dışı bırakılabilir.

Yazılımın; çalışmakta olan işlemleri, başlangıç konumundaki öğeleri, Windows Host dosyalarını, paylaşılmış DLL dosyalarını ve servis dosyalarını tarayan üç çeşit isteğe bağlı tarama seçeneği vardır: Intelli-scan (akıllı tarama), eksiksiz bir sistem taraması yapan Full scan (eksiksiz tarama) ve taranmasını istediğiniz alanları seçebildiğiniz Custom scan (özelleştirilmiş tarama). Akıllı tarama, sisteminizin en kritik bölgelerini hızlı bir biçimde tarayan isteğe bağlı tarama seçeneğidir. Heuristic (sezgisel) tarama özelliği ile virüs veritabanında bulunmayan virüsleri de bulabilen eksiksiz tarama seçeneği sisteminizde tam bir koruma sağlar. Özelleştirilmiş tarama modu ile taranmasını istediğiniz klasörleri seçme özgürlüğüne sahip olursunuz.

PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0

PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0 kullandığı minimum sistem kaynakları ve oldukça düşük sistem gereksinimleri ile düşük seviye sistemlerde bile çalıştırılabilir ve performans kaybına neden olmaz. Yerleşik koruması, arkaplanda çalışırken varlığından bile haberdar olmamanızı sağlar. İsteğe bağlı tarama sırasında da bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilir; performans kaybı yaşamaksızın oyun oynayabilir, çalışabilir ya da internette gezinebilirsiniz.

Yazılım ayrıca antivirüs yazılımlarında standart olan karantina özelliği ile tarama ve güncelleştirme gibi işlemleri programlanmış tarihlerde çalışması için zamanlayan bir takvim özelliği içerir.

PC Tools AntiVirus güvenlik yazılımının ücretsiz sürümü ile ücretli sürümü arasında çok küçük farklar bulunur. Herhangi bir süre ya da işlem kısıtlaması bulunmayan ücretsiz sürüm oldukça kullanışlıdır. Ancak daha hızlı sunucular ile daha hızlı güncelleştirmeler, 7/24 yardım ve telefon ile destek gibi ekstra özellikler için ücretli sürümü edinmeniz gerekir.

Üreticisinin diğer ürünleri kadar popüler olmasa da, bağımsız antivirüs test kuruluşları tarafından rakipleri kadar teste tabi tutulmamış da olsa, PC Tools AntiVirus Free Edition 4.0, ücretsiz oluşu, kullanışlı bir arayüzüne sahip olması ve yeterli tehdit algılama özelliği sayesinde güvenliğinizi sağlayabilecek bir yazılım.