PC Tools Firewall Plus Free Edition 4Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Güvenlik duvarları, bilgisayarınızdaki ağa bağlanan uygulamaları gözlemleyerek sisteminizin gelen ve giden ağ trafiğini denetlerler. Sisteminize sızmaya çalışan virüsler, Truva atları, solucanlar, keylogger'lar ve casus yazılımlar gibi kötü niyetli yazılımları engelleyebilen güvenlik duvarları ağ bağlantısı bulunan tüm bilgisayarlar için olmazsa olmaz güvenlik programlarıdır. Sisteminizin hasar görmesini ya da özel verilerinizin çalınmasını istemiyorsanız bilgisayarınızda mutlaka iyi bir güvenlik duvarı bulunmalıdır. PC Tools firmasının geliştirdiği PC Tools Firewall Plus Free Edition 4, sisteminizi korumaya aday güvenlik duvarı yazılımlarından birisi.

PC Tools Firewall Plus EditionPC Tools Firewall Plus Free Edition 4, Microsoft Windows işletim sistemi için üretilmiş ücretsiz bir güvenlik duvarı. Ağ ve internet trafiğinizi denetleyen program, sisteminize sızmaya çalışan kötü niyetli yazılımların yanı sıra bilgisayarınızı ele geçirmeye çalışan bilgisayar korsanlarını engelliyor. Bilinen ve sık kullanılan saldırı yöntemlerine ve güvenlik açıklarına karşı önlem almış şekilde gelen PPC Tools Firewall Plus Free Edition 4, kullanıcıların kendi güvenlik kurallarını oluşturabilmesine de olanak veriyor.

PC Tools Firewall Plus EditionProgram, kurulum sırasında güvenlik duvarının hangi düzey kullanıcıya hitap edecek şekilde davranacağını seçmenizi istiyor ve size iki seçenek sunuyor: Normal User (Normal Kullanıcı) ve Expert User (Uzman Kullanıcı). PC Tools Firewall Plus Free Edition 4, Normal User modunda internete erişmeye çalışan ya da gelen bağlantıları izleyen uygulamalar ile ilgili genel uyarılar veriyor. Expert User modunda ise ağ bağlantısı kurmaya çalışan uygulamalar ile ilgili detaylı bilgiler ediniyorsunuz. Ayrıca bu modda kendi güvenlik kurallarınızı oluşturabiliyor ve uygulamaların internet bağlantısı üzerinde daha geniş bir denetim olanağına sahip oluyorsunuz.

PC Tools Firewall Plus Free Edition 4, üreticinin diğer ürünlerinde de kullandığı kullanıcı ara yüzüne sahip. Mavi beyaz ağırlıklı bu kullanıcı ara yüzünde programın işlevlerine erişebileceğiniz menüler sol kısımda sıralanıyor. Düzenli ve kolay anlaşılır bu ara yüz sayesinde programın kullanımı oldukça kolay hale geliyor.

PC Tools Firewall Plus EditionProgramın açılış ekranı olan Status (Durum), program ile ilgili genel bilgilerin yanı sıra programın korumasını durdurma başlatma, uygulama engelleme ve gelişmiş kurallar ekranlarına geçiş düğmelerini barındırıyor. Bu ekrandaki Status & Summary (Durum ve Özet) başlığı altında programın sürümü, yapılan son güncelleştirme, alınan ve gönderilen veriler gibi bilgiler bulunuyor.

PC Tools Firewall Plus EditionApplications (Uygulamalar) ekranı, program kurulduğu günden sonra çalıştırılan ve internete bağlanmaya çalışan tüm uygulamaları listeliyor. Yeşil renki Add (Ekle) düğmesine tıklayarak daha önce çalıştırılmamış olan herhangi bir programı da ekleyebildiğiniz bu listedeki uygulamaların internete erişmesini ve ağ trafiğinizi izlemesini engelleyebiliyor; gerçekleştirdiği işlemlerin kaydını tutabiliyor ya da özel kurallara tabi olmasını sağlayabiliyorsunuz. Listedeki herhangi bir programın işlem kayıtlarını tutabilmek için programı seçtikten sonra Enable Logging (İşlem Kaydını Etkinleştir) linkine tıklayabiliyor; izinlerini değiştirmek için Change permissions (İzinleri Değiştir) başlığı altındaki ayarları düzenleyebiliyorsunuz. Programa özel kurallar atamak için ise Advanced Settings (Gelişmiş Ayarlar) linkine tıkladığınızda açılan penceredeki ayarları kullanabiliyorsunuz.

PC Tools Firewall Plus Free EditionAdvancedSettings penceresindeki General (Genel) sekmesi hazır olarak gelen kuralları listeliyor. Bu kuralların yanlarında bulunan Action (Eylem) sütununda düzenlemeler yaparak seçili programın diğer uygulamalarda değişiklik yapmasını, diğer uygulamaları denetlemesini, sistemde değişiklik yapmasını veya sistemi denetlemesini, Microsoft'un DNS çözme mekanizmasını kullanmasını engelleyebiliyor; bu işlemleri gerçekleştirmesine izin verebiliyor ya da bu işlemleri gerçekleştirmek için her defasında sizden izin almasını sağlayabiliyorsunuz. Advanced Rules (Gelişmiş Kurallar) sekmesinde ise seçili uygulamayla ilgili özel kurallar oluşturabiliyorsunuz. Özel kurallar listenin altında bulunan yeşil renkli Add düğmesine tıkladığınızda yeni kural oluşturma sihirbazı açılıyor. Bu sihirbaz yardımı ile 3 adımda seçili program için özel güvenlik kuralları oluşturabiliyorsunuz. Birinci adımda koşulu belirliyorsunuz. İkinci adımda koşulun sağlanması durumunda programın gerçekleştireceği eylemi belirliyorsunuz. Son adımda ise hazırladığınız özel kuralın aktif hale gelip gelmeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz. Özel kural oluşturma işlemine bir örnek verecek olursak; herhangi bir uygulamanın TCP protokolü üzerinden (koşul) internete erişmesini (koşul) engelleyebilirsiniz (eylem).

PC Tools Firewall Plus Free EditionPC Tools Firewall Plus Free Edition 4'ün üçüncü ekranı olan Advaced Rules; Internet Zone (İnternet Alanı) ve Trusted Zone (Güvenilir Alan) olmak üzere iki sekme barındırıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bilinen ve sık kullanılan saldırı yöntemlerine ve güvenlik açıklarına karşı önlem almış şekilde gelen programda hali hazırda bazı gelişmiş kurallar bulunuyor. Bu kuralları düzenleyebileceğiniz gibi yine yeni kural oluşturma sihirbazını kullanarak kendi özel kurallarınızı tanımlayabilirsiniz.

PC Tools Firewall Plus Free EditionHistory ekranı; ağ ve güvenlik duvarı ile ilgili tutulan işlem kayıtlarını listeliyor. Bu işlem kayıtlarının listelenebilmesi için Applications ve Advanced Rules ekranlarındaki Enable Logging seçeneği aktif olmalıdır. Yalnızca bu seçeneği aktif olan kurallar ile ilgili gerçekleştirilen eylemlerin kayıtlarını görüntüleyen program, işlem kayıtlarını CSV biçiminde dışa aktarabilmenize, detaylı bir şekilde görüntüleyebilmenize ve topluca silebilmenize olanak veriyor.

PC Tools Firewall Plus Free EditionProgramın Activity (Etkinlik) ekranında çalışmakta olan uygulamaların gerçekleştirdiği ağ trafiği görüntüleniyor. Listelenen aktif uygulamalardan birini seçerek bu uygulamanın aldığı ve gönderdiği toplam paket sayısını ve veri boyutunu, aktif bağlantılarını ve izlediği ağ trafiğini görüntüleyebilirsiniz.


PC Tools Firewall Plus Free EditionSettings (Ayarlar), PC Tools Firewall Plus Free Edition 4 programının ayarlarını yapılandırabildiğiniz ekran. Bu ekrandaki General (Genel), Adapters (Bağdaştıcırılar), Filtering (Filtreleme), Password (Parola), Full Screen (Tam Ekran) ve User (Kullanıcı) sekmelerindeki seçenekleri kullanarak programın ayarlarını istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz.

PC Tools Firewall Plus Free Edition 4

PC Tools Firewall Plus Free Edition 4, Smart Update (Akıllı Güncelleştirme) özelliği sayesinde programın güncelleştirmelerini denetleyebilmenize ve kolaylıkla yükleyebilmenize imkan sunuyor. Programın kullanıcı ara yüzünün üst kısmında bulunan Smart Update düğmesi ile ulaşılan bu özellik mevcut güncelleştirmeleri denetliyor ve varsa bunları indiripprogramauyguluyor.

PC Tools Firewall Plus Free Edition 4, özellikle orta ve ileri düzey kullanıcılar tarafından kullanıldığında etkili bir koruma sağlıyor. Program hazır filtrelere sahip bir şekilde gelse de etkili bir güvenlik için kullanıcı müdahalesi gerektiriyor. Yeni kural oluşturma sihirbazı ile özel f

iltreler oluşturma işlemi çok kolay da olsa kullanıcıların bağlantı protokolleri ile ilgili belli bir düzeyde bilgiye sahip olması gerekiyor. Ancak bu şekilde PC Tools Firewall Plus Free Edition 4 programından yüksek bir verim alınabiliyor.

Aşırı sistem kaynağı tüketimi sorunu PC Tools Firewall Plus Free Edition 4 programında karşımıza çıkmıyor. Program, arka planda tüm ağ trafiğini izlerken ne sistem performansınızın düşüşe neden oluyor ne de interneti verimli kullanabilmenizi engelliyor.

Kullanışlı ara yüzü, kolay kullanımı ve özelleştirilebilen pek çok güvenlik özelliği ile PC Tools Firewall Plus Free Edition 4, mevcut virüs ve kötü niyetli yazılım koruması çözümlerinizle birlikte kullanabileceğiniz yeterli bir güvenlik duvarı uygulamasıdır.