Belarc Advisor 7Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
23.12.2009

Belarc Advisor bilgisayarınızı tarayarak, bilgisayarınızda bulunan tüm öğeler hakkında ayrıntılı bilgiler sunabiliyor. Program özellikle donanım ve yazılım güncelleme noktasında kullanışlı bilgiler veriyor.

Zaman zaman da olsa bilgisayarınızda yüklü olan donanım, yazılım, sistem güncellemeleri, program anahtarları gibi öğeler hakkında ayrıntılı bilgi almanız gerekebilir. Belarc Advisor bu işi layıkıyla yerine getiriyor ve bilgisayarınızda bulunan tüm öğeler hakkında ayrıntılı bilgiler sunabiliyor. Bilgisayarınızla ilgili tüm bu bilgiler güvenli bir şekilde bilgisayarınızda tutuluyor ve kesinlikle başka bir yere gönderilmiyor.

Belarc Advisor 7Yükleme işlemine başladıktan sonra kullanıcı sözleşmesini onaylayın ve programı birkaç saniye içerisinde yükleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra tanımların eski olduğunu hatırlatan ve güncellememizi isteyen bir pencere ile karşılaşıyoruz. Tanımları güncellemek isteyip istemediğimiz soran seçeneğin altında seçimi hatırla ve bir daha sorma seçim kutusunu işaretlemek ilerisi için işimizi epey kolaylaştıracağa benziyor.

Program, güncelleme işlemi bittikten sonra sistemde kısa süren bir inceleme gerçekleştirdi ve bilgisayar hakkında bulabildiği bütün bilgileri rapor halinde varsayılan Web tarayıcımız aracılığı ile görüntüledi.

Program gayet ayrıntılı bir şekilde bilgisayarınız hakkındabelarc advisor bulabildiği bütün bilgileri görüntülüyor. Görüntüleme sayfasının sol tarafında "Sayfa İçi Linkler" (In Page Links) yer alıyor ve buradan farklı kategorilerdeki bilgilere erişebiliyoruz. Ana sayfada genel sistem bilgilerigörüntüleniyor. Ama güncellemeler, lisanslar, program sürümleri gibi bilgilere sol taraftaki sayfa içi menüsünden erişebiliyoruz.

Ana görünüm sayfasından genel olarak bahsetmek gerekirse sayfanın en başında sistem güvenliği durumunu (System Security Status) görüyoruz. Burada virüslere karşı korumanız olup olmadığı, eksik güncellemenin bulunup bulunmadığı ve CIS test sonucu yer alıyor. Onun hemen altında ise bilgisayar profili özeti konumlanmış. İşletim sistemi, sistem modeli, donanımlar, son sistem girişleri, eksik sistem güncellemeleri, program lisansları ve yüklü olan bütün programların sürümleri de burada görüntüleniyor.

Belarc Advisor raporGünümüzde neredeyse bütün programlar artık kendi kendilerini güncelleyebiliyor ama yine de sisteminizde yüklü programların, sürücülerin ve donanımların sürüm vb. detaylarını tek bir noktadan öğrenebilmek oldukça pratik. Program, çok ufak boyutlu uygulamaları ve büyük programlarla gelen pek dikkat etmediğimiz uygulamaları bile bulup, sürümlerini görüntüledi.

Program kısa sürede bilgisayarımız hakkında normalde kolayca erişemeyeceğimiz birçok özelliği ayrıntılı ve düzenli bir biçimde görüntüleyerek hem kullanışlı olduğunu, hem de ne derece pratik olduğunu gösterdi. Belarc Advisor ve benzeri programlar genelde sisteminizi yükseltmek istediğiniz, yeni donanım veya program almaya karar verdiğiniz zamanlarda gerekli olabilir.