Kur ve Unut; IObit SmartDefrag Beta 6.10Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

IObit SmartDefrag, piyasanın en çok tercih edilen disk birleştirme programlarından biri. Ücretsiz dağıtılması, çoklu dil desteği ve sürekli güncellenmesi onu popüler yapan özelliklerinden. Ama asıl önemli artısı "Kur ve Unut" özelliği. Bu sayede programı kurduktan sonra herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor, program bilgisayarın beklemede olduğu anlarda otomatik olarak birleştirme işini gerçekleştiriyor.

Diskte veri parçalanması bilgisayarınızın performansını direkt olarak etkileyecek unsurlardan biridir. Programlar kendileriyle ilgili verileri sabit diskinize yazarken en son veri yazılan noktadan sonra devam ederler ve bu yüzden bir programa ait veriler sabit diskte farklı noktalara depolanmış olur. Bunun neticesinde de sabit diskten veri okuyan kafa sürekli yer değiştirmek zorunda kalır. Dolayısıyla da bu direkt olarak bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olur. Bu veri parçalanması olayına "fragmantasyon" adı veriliyor, çözümü ise "defragmantasyon".

Kur ve Unut; IObit SmartDefrag Beta 6.10

Defragmantasyon işleminde birbiri ile ilişkili veriler sabit diskte ardışık olarak dizilir. Defragmantasyon işlemini gerçekleştirmek için Windows ile birlikte gelen Disk Birleştirici'yi kullanabilirsiniz. Lakin çoğu kullanıcı özellikle yavaşlığı daha sonra da çeşitli seçeneklere sabit olmaması, görsel olarak doyurucu olmaması gibi nedenlerle Disk Birleştirici yerine alternatif programlar kullanıyor. IObit SmartDefrag, defragmantasyon programlarının en gözde olanlarından biri.

Kur ve Unut; IObit SmartDefrag Beta 6.10

IObit SmartDefrag'ın tercih edilme sebeplerinin başında ücretsiz olması ve sürekli güncellenmesi geliyor ama en önemli artıları bunlar değil. IObit SmartDefrag "Kur veUnut" özelliğine sahip bir program. Yani kurduktan sonra programı arada bir çalıştırıp defragmantasyon işlemi yapmanıza gerek yok. IObit SmartDefrag bilgisayar açıldığında arka planda sessiz bir şekilde çalışmaya başlıyor ve bilgisayarda herhangi bir işlem yapılmadığında kendi halinde sabit diskinizin defragmantasyon işlemini gerçekleştiriyor. Ayrıca bilgisayara yeni kaydedilen verilerin sabit diske düzenli bir şekilde yazılmasını sağlayarak sabit disk performansınızı optimumda tutuyor.

Kur ve Unut; IObit SmartDefrag Beta 6.10

IObit SmartDefrag, çoklu dil desteği, işlem bitiminde sistemi kapatma özelliği, görselliği gibi detaylarının yanında başta da bahsettiğimiz sürati, arka planda defragmantasyon yapma özelliği ve sürekli güncellenerek yeni teknolojileri bünyesine dahil etmesi dolayısıyla tercih edebileceğiniz faydalı bir program. Fazla sayıda benzeri olsa da, eğer daha önce Windows'un Disk Birleştirici'sinden farklı bir program kullanmadıysanız veya kullandığınız program uzun süredir güncellenmediyse IObit SmartDefrag'ı deneyebilirsiniz.