CCleaner 2.10Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Ücretsiz olan CCleaner performans artışı, disk alanı temizliği, gizlilik koruması sağlayan küçük boyutlu ve kullanışlı bir programdır.

Bilgisayarınıza yüklediğiniz uygulamaları kaldırdığınız halde izleri silinmiyor mu? Anlam veremediğiniz şekilde sistem performansınız mı düştü? Gizliliğiniz konusunda endişeleriniz mi var? Sisteminiz açılırken bilmediğiniz pek çok uygulama çalışarak bu açılış süresini uzatıyor mu? Eğer böyle sorunlarınız varsa CCleaner tam aradığınız çözümdür.CCleaner 2.10

CCleaner, Türkçe de dahil olmak üzere tam 36 dil seçeneğine sahip. Bu dillerin arasında İngilizce, Almanca, Fransızca gibi çoğu programda görmeye alıştığımız dillerin yanı sıra Arnavutça, Yunanca, Makedonca gibi diller de bulunuyor.

Ancak programın Türkçe konusunda bazı eksikleri var. "Çevrimiçi" olarak Türkçeye yerleşen İngilizce "online" kelimesi programda "Hatüstü" olarak çevrilmiş. Programda "kaldırma" terimi ile ifade edilen "Uninstal" sözcüğü, Windows XP ile hayatımıza giren "System Restore" kavramındaki "Restore" sözcüğü ile bütünleşen kavram olan "Geri yükleme" olarak çevrilmiş. Benzer ufak tefek hatalara rağmen programın genel olarak yeterli bir Türkçeleştirmeye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

CCleaner 2.10Kurulum sırasında yalnızca birkaç ileri düğmesine basmak ve yükleme başlamadan önce son olarak yükleme seçenekleri ekranındaki seçeneklerden yüklemek istenenleri seçmek yeterli olacaktır.

CCleaner küçük boyutları sayesinde kısa bir süre içinde sisteminize yükleniyor ve kullanıma hazır halegeliyor.

Program hayli kullanışlı bir kullanıcı arayüzüne sahip. Bu arayüzün sol kısmında programın işlevlerine ulaşabileceğimiz ana menü düğmeleri bulunuyor. Bu tuşlar ile programın dört temel menüsüne ulaşmak mümkün: Gereksiz dosyaların sistemin sabit diskinden atıldığı temizlik işlevi; uygulamaların kaldırılmasına rağmen bıraktıkları izlerin kayıt defterinden silindiği kayıt defteri analizi işlevi; sistem açılışında çalışan uygulamaların denetlenebileceği başlangıç yöneticisi aracı gibi yardımcılara ulaşmayı sağlayan araçlar ekranı ve CCleaner programının ayarlarının yapılandırılabildiği ayarlar penceresi.

CCleaner 2.10CCleaner'ın temizlik işlevi sabit diskinizde yer kaplayan önemsiz dosyaları temizliyor. Böylece gereksiz olarak işgal edilen disk temizlenir ve sabit diskinizdeki kullanılabilir alan artar. Sol kısımdaki "Cleaner" (temizleyici) simgesine tıklanarak ulaşılan temizlik işlevinde CCleaner'ın sisteminizde nereleri taramasını istediğinizi seçebilirsiniz. Bunun için Windows ve Uygulamalar olmak üzere iki sekme ve bu sekmelerin altında farklı programlar ile ilgili kutucuklar bulunur. Buradaki ilk sekme olan Windows sekmesinde Internet Explorer, Windows Gezgini, Sistem ve Gelişmiş ana başlıkları bulunuyor. Internet Explorer başlığının altında geçici internet dosyaları, çerezler, geçmiş ve son girilen adresler gibi sistemde gereksiz yer kaplayabilecek özelliklerin kutucukları var. Windows Gezgini başlığı ile ise son açılan belgelerin, arama yardımcısındaki otomatik tamamlamanın ve başlat menüsündeki çalıştır kutucuğun temizlenmesi gibi gizliliğinizi korumaya yönelik önlemler alınabilir. Sistem başlığı sisteminizde bulunan ve artık ihtiyaç duyulmayan dosyaların silinmesini sağlar. Gelişmiş başlığının altında ise yalnızca ileri düzey bilgisayar kullanıcılarının kullanması önerilen alt başlıklar var. Temizleyici işlevinin diğer bir sekmesi olan Uygulamalar sekmesinde ise sistemde bulunan çeşitli uygulamaların gereksiz sayılabilecek dosyalar oluşturan özelliklerini temizlik taraması yapılması için seçebilirsiniz. Her iki sekmede de bulunan kutucuklardan bazılarına onay işareti koyulduğunda program uyarı vererek işaretlenen kutucuğun nasıl bir işlem gerçekleştireceğiniaçıklıyor. Temizlik taramasını başlatmak için istenen uygulamalar ve bu uygulamaların özelliklerini seçip Analiz tuşuna basmanız yeterlidir. Böylece CCleaner sisteminizde bulunanan gereksiz dosyaları taramaya başlar. Program bu analiz sonunda detaylı bir rapor ile silinecek dosyaları ve bu dosyaların toplam boyutunu görüntüler. Bu işlem sonunda Temizliğe başla düğmesi ile bu dosyalar sisteminizden silinebilir.

CCleaner'ın diğer özellikleri


CCleaner 2.10CCleaner'ın diğer bir özelliği ise kaldırıldıktan sonra bile sisteminizde izleri kalmaya devam eden programların kayıt defterindeki girdilerini silebilmenizi sağlayan kayıt defteri temizliği işlevidir. Menüden Kayıt Defteri simgesine tıklanarak ulaşılan ekranda kayıt defterinin hangi parametrelere göre taranmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Temizlik işleminde olduğu gibi bu seçim işlemi için de çeşitli başlıklar bulunuyor; ve taranmasını istediğiniz başlıkları, yanlarındaki kutucukları işaretleyerek seçebilirsiniz. Bu seçimden sonra Sorunlar için Tara düğmesine basarak tarama işlemi başlatılır. Kayıt defterindeki seçtiğiniz başlıklardaki sorunları tarayan program tarama sonunda size mevcut sorunları detaylı bir şekilde görüntüler. Çözülmesini istediğiniz sorunların yanlarındaki kutucukları işaretleyerek bu girdileri kayıt defterinizden silebilirsiniz. Program önemli bir bileşenin girdisinin silinmesi ihtimaline karşı bu silme işleminden önce kayıt defterinin bir yedeğini alıp almak istemediğinizi soruyor. Bu yedeğin alınması doğru olacaktır.

Araçlar ekranında ise CCleaner'ın sahip olduğu iki araca ulaşmak mümkün: Program Kaldırma, Başlangıç. Program kaldırma aracı tıpkı Windows'un mevcut Program Ekle/Kaldır bileşeni gibi çalışır. Bu araç ile sisteminize yüklenmiş uygulamaları sıralayabilir ve sisteminizde bulunmasını istemediklerinizi kaldırabilirsiniz. Başlangıç(ta) aracı ise sistem açılışında otomatik olarak çalışan uygulamaları görüntüler. Bu uygulamalardan istediklerinizi silebilirsiniz ve bu sayede sisteminizin açılış süresi kısalır.

Ayarlar ekranında programın yapılandırma ayarlarını değiştirmek mümkün. Bu ayarlar arasında programın dilini seçme (dil seçeneklerinde yalnızca kurulum sırasında seçilen dil ve İngilizce bulunuyor), kurulum sırasında da sorulan Windows'un çöp kutusuna 'CCleaner ile temizle' menüsünün eklenmesi, dosya silmeseviyesinin belirlenmesi (normal dosya silme yönteminin seçilebilmesinin yanı sıra çeşitli güvenli silme yöntemleri de seçilebilir; böylece silme işlemleri geri getirilmez düzeyde gerçekleştirilir), taramalarda görmezden gelinecek dosya ve klasörlerin belirlenmesi ve çeşitli gelişmiş ayarlar bulunuyor.

CCleaner oldukça kullanışlı bir sistem optimizasyonu ve temizlik aracıdır. Program sayesinde sistem performansınızı arttırabilir ve gizliliğinizi koruyabilirsiniz. CCleaner'ın uygulamaların oluşturduğu ve bir süre sonra ihtiyaç duyulmayan dosyaların temizlenmesi özelliği sayesinde sabit diskinizi gereksiz yere işgal eden verilerden kurtulabilir ve diskinizi daha verimli kullanabilirsiniz. Kayıt defterinin temizlenmesi özelliği ile muhtemel program çakışmalarını önleyebilirsiniz. Örneğin; bazı antivirüs programları sistemde başka bir antivirüs yazılımı varken kurulamazlar. Ancak bazen bu programları kaldırsanız dahi kayıt defterinde iz bırakırlar. Böylece sistemde antivirüs yazılımı olmasa bile bu programlar sistemde başka bir antivirüs programı varmış gibi davranırlar ve yine yüklenemezler. Böyle ve benzeri sorunları yaşamamak için CCleaner'ın kayıt defteri temizleyicisi özelliği idealdir.

Küçük boyutlu ve kullanışlı CCleaner programı sağladığı performans artışı, disk alanı temizliği, gizlilik koruması gibi özelliklerin yanı sıra ücretsiz oluşu ile edinilmesi gereken bir program olarak karşımıza çıkıyor.