eMule 0.49b



Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
07.07.2011

eMule uzun yıllardır popüler olarak kullanılan, P2P paylaşım programlarının en eskilerinden biridir.

eMule 0.49bYüklemenin hemen başında gelen dil seçim ekranında Türkçe dil desteğinin olduğunu görüyoruz. Kullanıcı sözleşmesini kabul ediyoruz ve programın yüklenecek bileşenlerini seçtikten sonra yüklemeye devam ediyoruz. Tavsiyemiz bu bileşenlerin hepsinin seçili olmasıdır. Daha sonraki ekranda eMule programını diğer kullanıcılarla nasıl paylaşacağınızı seçebilirsiniz. Kullanıcıya özgü ve paylaşılmış kullanım seçeneklerinden kullanıcıya özgü seçeneğinde her kullanıcı kendi yapılandırma ve indirme ayarlarına sahip oluyor.

Programın yüklenmesi bitince karşımıza ilk çalıştırma ayar sihirbazı çıkıyor. İlk ekranda bir kullanıcı adı belirlemenizi istiyor. Aynı ekranda eMule programının Windows başlangıcında otomatik olarak çalışması ve sistem başlangıcında otomatik olarak bağlanması gibi seçenekleri aktif hale getirebiliyorsunuz.

eMule 0.49bDaha sonraki ekranda bağlantı ve bağlantı noktaları ayarları yapılabiliyor. Programdan en iyi performansı almak için modeminizden birtakım bağlantı noktalarını açmanız gerekir. İsterseniz programın size önerdiği bağlantı noktalarını UPnP kullanarak açabilir, ister kendiniz eMule uygulaması için bağlantı noktası atayabilirsiniz. Bağlantı noktalarını atadıktan sonra alt kısımdaki sınama linkinden bağlantı noktalarınızı başarılı bir şekilde açılıp açılmadığını görmek için test gerçekleştirebilirsiniz.

eMule 0.49bArdından gelen ekranda indirme ve gönderme önceliklerinizi eMule programının yönetip yönetmeyeceğiniz belirlemelisiniz. İndirme önceliklerinizi eMule programının belirlemesini seçerseniz program her zaman en yüksek kaynağa sahip dosyaları otomatik olarak öncelikli hale getirir. Gönderme önceliklerinizi eMule programının yönetmesini seçerseniz, az kaynağı olan ve nadir bulunan dosyaların desteklenmesi ve diğer kullanıcılar tarafından alınması işlemini eMule otomatik gerçekleştiriyor.

Sunucu seçim ekranından size önerilen her iki sunucuyu da seçin. Alttaki güvenli bağlantı kullanma seçeneği ise daha güvenli bir bağlantı kullanarak ağlara bağlanmanızı sağlar ama bu daha seçenek hatalı bağlantılara ve düşük ID almanıza sebep olabilir.

Burada ID konusuna bir parantez açalım. Programda "Düşük ID" ve "Yüksek ID" şeklinde iki kavram var. Eğer modeminizin bağlantı noktalarını aktif hale getirmemişseniz, güvenli bağlantı kullanıyorsanız program sunucu bağlantınızı Düşük ID ile gerçekleştiriyor ve bu durumda hem az sayıda kaynaklardan faydalanabiliyorsunuz hem de indirme hızınız belli bir limitin üzerine ulaşamıyor. Yani programdan daha iyi performans almak için belirli bağlantı noktalarına erişimi modeminiz üzerinden açarakYüksek ID almanız gerekiyor. Yüksek ID / Düşük ID durumunuz sunucular ekranından görülebiliyor.

eMule 0.49bİlk çalıştırma ayar sihirbazı bittikten sonra bu sefer başka bir sihirbaz ile karşılaşıyoruz. Bu sihirbaz vasıtasıyla da işletim sistemini ve bağlantı türünü seçiyoruz.


eMule 0.49b

Nihayet programın arayüzü ile karşılaşıyoruz. Arayüz gayet kullanışlı. Zaten eMule arayüzü birçok P2P programının arayüzlerine de temel olmuştur.

Üst kısımda gerekli olan menüleri; alt kısımda ve sap kısımlarda bilgi ekranını görüyoruz. Bağlan menüsünden bağlantıyı kesip bağlantı kurabilirsiniz. KAD menüsünden ise KAD ağına bağlanarak indirme hızınızı arttırabilirsiniz. KAD ağı herhangi bir ağ kullanmadan kullanıcılarının birer ağ gibidavranmalarını sağlayarak indirmeleriniz için destek sağlar. Yani KAD bölümüne tıklayarak, "Bağlan" seçeneğini seçmeniz indirme hızınızı artıracaktır.

Aktarımlar kısmından indirme ve göndermelerinizi tek bir pencereden görüntüleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

eMule 0.49bArama kısmı eMule için ve tabii ki P2P kullanıcıları için en önemli bölüm. Zira arama özelliği iyi olan bir P2P uygulaması daha fazla kaynak bulur ve aramaları daha hızlı gerçekleştirir. eMule'ün arama özelliği de yine bilinen P2P programların çoğunun temelini oluşturuyor. Bu açıdan oldukça kullanışlı. Arama kutucuğunun yanında bulunan menüden resim, ses, program, koleksiyon, görüntü, CD görüntü (imaj) dosyası, belge, arşiv ve genel gibi biçimleri seçebiliyorsunuz. Böylelikle amacınıza daha uygun bir arama geçekleştirmeniz mümkün. Bulunan sonuçları boyut, kaynak, tür gibi seçeneklere göre sıralayabiliyorsunuz. Aramalarınızı otomatik yaptırabilir; sadece bağlanılan sunucu veya tüm eMule sunucuları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bulduğunuz dosyaları çift tıklayarak veya fare ile o dosyanın üzerine sağ tıklayıp "İndir" seçeneğini işaretleyerek indirme listenize ekleyebilirsiniz.

"Paylaşılanlar" kısmından indirilenler, paylaşılan dosyalar, tamamlanmamış dosyalar ve paylaşılmış klasörler görüntülenebilir. Bu bölümü indirdiğiniz dosyalara erişmek ve paylaşmak üzere yeni dosyalar eklemek için kullanabilirsiniz.

eMule 0.49bMesajlar kısmından gelen mesajları okuyabilir ve diğer kullanıcılara mesaj atabilirsiniz. Program ayrıca bir IRC aracı da içerir. Buradan IRC kanallarına bağlanıp sohbet edebilirsiniz. eMule yardım kanalı ise programı kullanırken karşılaştığınız sorunlar hakkında yardım almanızı sağlayabilir.


eMule 0.49bİstatistikler kısmından ise programla gerçekleştirdiğiniz indirmeler, göndermeler gibi işlemlerin istatistiklerini, ister genel ister sadece belirli oturumlar için görüntüleyebilirsiniz. Burada oldukça detaylı istatistikler sunuluyor. Zaman istatistiklerinden, sunucu istatistiklerine, anlık değerlerden, hangi bağlantı noktasından ne kadar veri transferi yapıldığına kadar birçok bilgiye bu bölümden ulaşmak mümkün. Seçenekler kısmına uzun bir şekilde değinmeye gerek yok. Burası özellikle tecrübeli kullanıcılar için, birçok ince ayar içeriyor. Ayrıca programın kullanımıyla ilgili kişisel tercihlerinizi de seçenekler kısmından belirleyebilirsiniz.

Program zaten Türkçe destekli olduğu için ayarlardan sadece önemli olanlarından bahsedelim. Bağlantı kısmından indirme ve gönderme sınırlamalarınızı, bağlantı noktalarınızı, azami kaynak / dosya ve bağlantı sınırlarını belirleyebilirsiniz. Dizinler kısmından da, programın varsayılan dizinlerini kullanmak istemiyorsanız kendi dizin tercihlerinizi belirleyebilirsiniz.

eMule 0.49bDeneme amaçlı olarak programla bir dosya indirmeyi deniyoruz ve arama kısmında dosyayı aratıp kısa sürede bulduktan sonra dosyayı indirmeye başlıyoruz.

İndirme ekranında dikkat çeken detaylardan biri "sıraya alma" hususu. Bu aslında programın kredi sistemi ile bağlantılı. eMule'da, siz paylaşım yaptıkça program içerisinde krediniz artar ve daha az sıra beklersiniz. Yani "gönderme" hızını kısmazsanız, krediniz yükselir ve program sizi otomatik olarak indirme sırasında ön sıralara alır.

Program ayrıca diğer ağ ve protokollere bağlanırken kendini gizleyebilir. Böylelikle diğer kullanıcılar ve servis sağlayıcılar tarafından takip edilmezsiniz.

eMule, gerekli bağlantı noktaları atandığında ve yüksek ID alındığında çok kullanışlı. Neredeyse arayacağınız bütün medya ve belgeleri, arama bölümünden aradıktan sonra bulup indirmek mümkün. Bazı dosyaların kaynakları çok az ama yine de indirme işleminiz gerçekleşiyor. P2P'nin atalarından olan eMule, eskiye nazaran çok dahaaz kaynak buluyor ve bu da dolaylı olarak kullanımının azalmasına sebep oluyor. Yine de kredi sistemi, adaletli dağıtımı, arama kolaylıkları nedeniyle tercih edilebilecek; meraklıları tarafından da muhtemelen vazgeçilmeyecek bir uygulama eMule.