Facebook ve YouTube'a Erişimin En Kolay Yolu: FlockEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
26.12.2009

Flock; tarayıcı mı sosyal paylaşım ortamı mı?

Flock açılış sayfası

Piyasada internet tarayıcısı olarak kullanılabilen çok az tarayıcının olduğu dönemlerde gerek Netscape gerekse Internet Explorer gibi tarayıcılar son derece stabildiler. Kişiselleştirme olanaklarının çok kısıtlı olduğu tarayıcı piyasasına Firefox girdikten sonra ise bir eklenti bolluğu yaşamaya başladık. Kullanıcılar için en az tarayıcının kendisi kadar önemli hale gelen eklentilerin bir sonunun olmayacağını anlamamız uzun sürmedi. Bununla beraber eklentileri güncel tutmadıkça tarayıcının kendisini güncel tutmak artık birçok kullanıcının web gezintisinde performans sorunları yaratmaya başladı. Her şeye rağmen eklentiler vazgeçemeyeceğimiz tarayıcı araçları olarak önemini koruyor. Tarayıcı gelişiminin "eklentileşme" sürecinin sonunda ise galip tabi ki Mozilla Firefox oldu. Öyle ki; artık Internet Explorer'da da kullanılabilen çok sayıda eklenti var. Google Chrome beta aşamasında olmasına rağmen kullanıcılara diğer yandan eklentiler sunmaya başladı bile.

Peki tüm bu olanların Flock ile ne ilgisi var?

Flock, eklenti bolluğu savaşından farklılaşma zaferiyle çıkan Firefox'un yaptığını sosyal medya entegrasyonu ile sağlama potansiyeli taşıyor.

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan; Facebook, Twitter, Bebo, Flickr gibi sosyal ağların önemi gün geçtikçe artıyor. Yeniden üretilen hemen her web sitesi her uygulama bir şekilde sosyal ağlarla uyumlu çalışmak zorunda. Bu konuda web üzerinde ve yazılım dünyasında adeta yazılı olmayan bir sözleşme bulunuyor.

Flock

Tarayıcı tarafına baktığımızda da sonuç farklı değil. İnternet kullanıcısına eklenti kültürünü aşılayan Firefox eklentiler yüzünden yavaşlayadursun, Mozilla mimarisi üzerine kurulmuş olan Flock kaleyi diğer taraftan dolaşıp feth etmek üzere.

Yahoo arama motorunun desteğini arkasına alarak açık kaynak kodla geliştirilen Flock en büyük sosyal paylaşım, fotoğraf paylaşım ve video paylaşım siteleriyle tam entegrasyon sağlıyor. Flock'ta bütünleşik Facebook Chat bile var.

Mozilla'nın Internet Explorer'a karşı açtığı yeni bir cephe olarak isimlendirebileceğimiz Flock ile blog yönetmek çok kolay bir hale gelirken, tek tıkla müzik ve resim paylaşım imkanı da doğuyor.

My World adı verilen Flock özelliği sayesinde kullanıcılar blog, e- posta, sosyal ağ, RSS gibi tüm web uygulamalarını tek bir sayfadan kolayca yönetebiliyorlar. My World çalışma yapısı itibariyle en çok iGoogle'a benziyor ama iGoogle'dan çok daha kullanışlı olduğu kesin.

Web üzerinde bir resim veya yazı gördünüz ve o an kaydedip daha sonra bakmak mı istiyorsunuz? Flock'un Web Clipboard özelliği sayesinde kayıt altında tutmak istediğiniz resim veya yazı dosyasını sürükleyip Flock üzerine bırakarak siz silmeye karar verinceye kadar bilgisayarınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Flock'un 2 dezavantajı olan: Türkçe seçeneği bulunmaması ve işlemciyi biraz fazla yormasını görmezlikten gelirseniz internet gezintinizi daha keyifli bir hale gelecek demektir.

Flock

Web tabanlı sosyal paylaşım çılgınlığının bu hızla devam etmesi halinde Flock, sadece 3 eklentisi ve 4 araç çubuğu bulunmasına rağmen diğer web tarayıcıları geçme hedefine gün geçtikçe daha fazla yaklaşacaktır.