StreamTransport, İzleyipte İndiremediğiniz Video KalmasınEkleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
07.05.2010

İnternette izleyipte indiremediğiniz video varsa, birde StreamTransport'u deneyin.

Eğer internette gördüğünüz videolardan koleksiyon yapmak hobiniz ise hangi programla denerseniz deneyin indiremediğiniz videolar ile karşılaşmışsınızdır. StreamTransport ise bize bu konuda yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

StreamTransport'u buradan indirebilirsiniz.

StreamTransport, İzleyipte İndiremediğiniz Video Kalmasın

İndirilemeyen videoların sırrı videonun transferi sırasında kullandıkları farklı protokollerde yatıyor. Genellikle protokol olarak RTMP ve onun şifrelenmiş varyantlarını kullanan bu sitelerin videoları birçok indirme programı yakalayamıyor.

StreamTransport'un geliştiricileri ise uygulamamın özellikle bu protokollerle çalışmasını hedeflemişler. StreamTransport diğer protokollere de sırtını çevirmiyor, resmi sitesinde desteklendiği söylenen video siteleri şunlar: Hulu, YouTube, Google Video, Myspace, Yahoo! Video, CBS, MTV, Megavideo, Photobucket, Dailymotion, Veoh, Demand Five. Peki uygulama vaat ettiklerini yerine getirebiliyor mu? Hep beraber deneyelim.

StreamTransport'un sitesinde destelediğini belirttiği siteler arasında bu tarz korumalı protokolleri kullananlardan biri mtv.com. Genellikle müzik videolarından ve kanalda yayınlanan dizilerden oluşan geniş bir arşivi bulunan sitedeki videolar normal video indirme programları tarafından yakalanamıyor.

Bir müzik videousuyla yapacağımız deneme de, popüler programların başarısızlığından emin olmak için ilk önce DownloadHelper isimli Firefox eklentisiyle test ettik. Normal videoları başarılı bir şekilde indiren DownloadHelper, beklediğimiz gibi bu videoyu yakalayamadı.

StreamTransport, İzleyipte İndiremediğiniz Video Kalmasın

StreamTransport ile videoları yakalamak için kendi tarayıcı penceresinde (aslında Internet Explorer) videonun bulunduğu sayfaya gitmeniz gerekiyor. Video çalışmaya başladığı anda medya akışının adresi çözümleniyor ve aşağıdaki listede kullandığı protokolle birlikte yerini alıyor. Testimizi StreamTransport ile tekrarladığımızda video akışını yakaladığını gördük.

StreamTransport, İzleyipte İndiremediğiniz Video Kalmasın

Videoyu indirmeye çalıştığımızda ise ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi StreamTransport müzik videosunu başarıyla indirdi.

StreamTransport, İzleyipte İndiremediğiniz Video Kalmasın

Program siteler yerine protokoller üzerine yoğunlaşmayı tercih ettiği için resmi sitesinde yaznlar dışında birçok siteden video indirmeyi başarıyor. Listede yer almayan Vimeo, metacafe ve Crunchyroll'da yaptığımız denemelerde hiçbir sorunla karşılaşmadık.