ZoneAlarm Firewall (Windows 2000/XP) 7.0.483Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Bir güvenlik duvarı yazılımı olarak içerdiği detaylı yapılandırmalar ve güven veren koruması sayesinde ismini pek çok bilgisayar kullanıcısına duyuran ZoneAlarm Firewall, ücretsiz olması ile de türünün en çok tercih edilenlerinden biri haline gelmiştir.

Zararlı yazılımların pek çoğu haberiniz olmadan sisteminizde çalışarak internet ortamı ile çevrimiçi bilgi alışverişi yapar. Bu programlar kişisel bilgilerinizi çalarak bu bilgileri yönlendirildikleri adreslere gönderirler. İnternete erişimin giderek tehlikeler ile dolu olduğu şu günlerde internet tabanlı tehditleri engellemek için kullanılan güvenlik yazılımlarından biri de güvenlik duvarlarıdır. ZoneAlarm Firewall da bu yazılımlar içinde oldukça popülerdir. Ücretsiz oluşunun yanı sıra tehditleri algılama ve engelleme performansı ile yerini sağlamlaştırmıştır.

ZoneAlarm Firewall (Windows 2000/XP) 7.0.483

Kurulum sihirbazı kurulumun ilk sayfasındaki kutucuk ile ZoneAlarm Spy Blocker adlı bir araç çubuğu eklentisi yüklemeyi isteyip istemediğimizi soruyor. Sonraki sayfada ise yazılımı kayıt ettirme ile ilgili bir ekran ile karşılaşıyoruz. Burada iki kutucuk bulunuyor. Bunlardan birincisi ZoneAlarm yazılımını kayıt ettirmek ile; ikincisi ise yazılım hakkında haber yayınlarını almak ile ilgili. İlk kutucuktaki yazı bize güncelleştirmeleri indirebilmemiz için kayıt olmamız gerektiğini söylüyor; fakat daha sonraları buna gerek olmadığını anlıyoruz.

Kurulum tamamlandıktan sonra bir Yapılandırma Sihirbazı ilekarşılaşıyoruz ve bu sihirbaz internet tarayıcılarınızı ve internete erişimi olan Microsoft Windows uygulamalarını belirliyor ve bu uygulamalara internet erişim hakkı vereceğini söylüyor.

Program güzel ve benzersiz bir arayüze sahip. Sol sütundaki menüler ve bu menüler ileZoneAlarm Firewall (Windows 2000/XP) 7.0.483 girilen ekranların sağ üst köşelerindeki sekmeler ile programın arayüzü içinde gezinmek oldukça kolay. Programın üst kısmında bulunan gri alan ilk bakışta reklamı andırsa da aslında internet aktivitelerinin yönetildiği kontrolleri içeriyor. Buradaki Stop (Durdur) tuşuna basarak bütün internet aktivitelerini sonlandırmak mümkün; böylece bütün programların internet erişimleri kesilmiş oluyor. Kilit şeklindeki buton ile Program Kontrol menüsünde bulunan Programlar listesindeki programların tamamının internet erişimi engelleyebilirsiniz. Yani ZoneAlarm Firewall size yazılımın açılış ekranında tek tıklama ile bütün internet erişimini kesme imkanı sunuyor.

Program Overview (Genel Bakış), Firewall (Güvenlik Duvarı), Program Control (Program Denetimi), Anti-Virus Monitoring (Anti-Virüs Yazılımı Gözleme), E-mail Protection (E-posta Koruması), Alerts & Logs (Alarmlar ve Kayıtlar) olmak üzere altı menü içeriyor.

Genel Bakış menüsünde bulunan üç sekmeden ilki olan Status (Durum) sekmesinde güvenlik duvarı yazılımının sisteminize yüklendiğinden itibaren gerçekleştirdiği dışarıdan erişim, dışarıya erişim engellemeleri ve şüpheli e-posta eklentisinin karantinayaalınması gibi işlemlerin istatistiklerini verir. İkinci sekme olan Product Info (Ürün Bilgisi) ekranı ise yazılımın sürüm, lisans, destek, güncelleştirme ve kayıt bilgilerini içerir. Son sekme olan Preferences (Tercihler) ekranında güncelleştirme, genel ayarlar ve çevrimiçi dolandırıcılık koruması (yalnızca eBay ile kullanılabiliyor) gibi yapılandırmaları yönetmek mümkün.

Güvenlik Duvarı menüsündeki ilk sekmede bulunan dikey kaydırma çubukları ile internet ortamı ve güvenilir ortamlar için güvenlik düzeyini ayarlamak mümkün. Her iki ortam için de üç güvenlik düzeyi mevcut: Yüksek (high), Orta (med.), Kapalı (off). Güvenlik seviyesi Yüksek olarak ayarlandığında yazılım, sisteminizi, bilgisayar korsanlarının erişemeyeceği ve dosya paylaşımını yasakladığı "Gizlilik Modu"na sokar (Bu seviye yazılım tarafından internet ortamı için tavsiye edilen seviyedir). Orta Seviye'de ise diğer bilgisayarlar sisteminizi görebilirken aynı zamanda sizinle dosya alışverişi de yapabilirler (Bu seviye yazılım tarafından güvenilir ortamlar için tavsiye edilen seviyedir). Sonuncu seviye olan Kapalı seviyesi ise güvenlik duvarının kapanmasını sağlar. Güvenlik Duvarı menüsündeki diğer bir sekme olan Zones (Ortamlar) sekmesinde bulunan liste ile internet ortamı ve güvenilir ortamları yönetmek mümkün. İstediğiniz sunucu/internet sitesi adresini, ip adresini, ip adres aralığını ya da alt ağı güvenilir ortam olarak belirleyebilir ve bu listeye ekleyebilirsiniz.

[2]

ZoneAlarm Firewall (Windows 2000/XP) 7.0.483Program Denetimi menüsünde ise belirlediğiniz programların internete erişimleri ile ilgili güvenlik ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Bu menüdeki sekmelerden ilkinde bir önceki menüde olduğu gibi güvenlik seviyesini ayarlayabilmek için dikey kaydırma çubuğu bulunur ve bu seviye ayarlama çubuğu ile Programlar sekmesinde bulunan programların İnternet erişimleri ile ilgili güvenlik ayarlarını yapılandırabilirsiniz. Güvenlik seviyesi ayar çubuğu 4 seviye olarak görünmesinde rağmen Yüksek seviye yalnızca Pro sürüm için geçerli. Ücretsiz sürüm kullanıcıları bu seviyeyi kullanamıyorlar. Güvenlik seviyeleri yapılandırılan programlar az öncede belirttiğimz gibi Programlar sekmesinde listelenir. Bu sekmede daha önce internete ya da yerel ağaerişmeye çalışmış programların listesi bulunur. Ayrıca yazılım listeye elle program girişi yapma imkanı da verir. Bu listede, programların internet erişimleri ve sunucu hakları isteklerini ayrı ayrı yönetmek mümkün. Program denetimi menüsünde bulunan yazılımın bir diğer özelliği de Otomatik Kilit özelliği de internet bağlantınız açık kaldığı halde bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacaksanız programların internet kilidini otomatik olarak devreye sokar. Bu otomatik kilit özelliğini dört farklı ayarı var; Bilgisayarınızda belirlediğiniz dakika boyunca herhangi bir eylem gerçekleşmezse ya da ekran koruyucu devreye girdiğinde program kilidinin aktif olması; İnternete erişimine izin verilmiş programların kilitlerinin etki alanı dışında kalması ya da bütün internet erişiminin kesilmesi.

Antivirüs Yazılımı Gözleme menüsündeki gözlem özelliği sisteminizde bulunan antivirüs yazılımının veritabanı eski olduğunda ya da yazılım devre dışı bırakıldığında uyarı verir. Bütün antivirüs yazılımlarında benzer uyarı sistemleri bulunmasına rağmen ZoneAlarm Firewall'ın bu özelliği, herhangi bir müdahale ile engellenmei ihtimaline karşı alınmış bir önlemdir.

E-posta koruması menüsündeki Basic MailSafe özelliğini aktif hale getirerek e-posta eklentilerinin içerdiği bilinen ya da bilinmeyen virüslere karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Alarmlar ve Kayıtlar menüsünde programın verdiği uyarıları oldukça detaylı bir şekilde inceleme şansına sahipsiniz.

Yazılım her menüde ve sekmede kısa metinler ile yardım sağlamaya çalışıyor. Bu notlar menülerin içerikleri ve işlevleri hakkında size yardımcı olabilir.

ZoneAlarm oyun severlerin hoşuna gidecek Game Mode (oyun modu) özelliğini de içerir. Sistem çubuğundaki menüye sağ tıklandığında açılan özellikler menüsünden erişilebilen oyun modu özelliği ile oyun oynarken yazılımın sıklıkla görüntülediği uyarı pencereleri ile karşılaşmanızengellenir. Bu moda geçerken yapacağınız bir ayar ile bu uyarılardan kurtulmak için bütün programların internete ya da yerel ağa erişimine izin verebilir ya da bu erişimleri engelleyebilirsiniz.

Bir güvenlik duvarı yazılımı olarak içerdiği detaylı yapılandırmalar ve güven veren koruması sayesinde ismini pek çok bilgisayar kullanıcısına duyuran ZoneAlarm Firewall, ücretsiz olması ile de kendi sınıfında en çok tercih edilen yazılımlardan biri.