İnceleme: Windows Media CenterEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
29.12.2009

Windows 7'nin iddialı özelliklerinden Windows Media Center, internet üzerinden televizyon izlemeyi zevk haline getiriyor.

Windows Vista'nın Home Premium ve Ultimate sürümlerinde de bulunan Windows Media Center; Windows 7'nin Home Premium, Ultimate ve Professional sürümlerinde geliştirilmiş olarak yeniden karşımıza çıktı.

Windows Media Center

Windows Media Center, yüzlerce televizyon kanalı ve online radyoyu tek bir pencereden izleme ve yönetme imkanı verirken sade arayüzü ile kullanıcıları geleneksel televizyon izleme alışkanlıklarını çöpe atmaya hazırlıyor.

Windows 7'nin Türkiye lansmanında Media Center içinde NTV, CNBC- E, E2 gibi Doğuş Grubu kanallarının izlenebileceği Microsoft Türkiye tarafından açıklanmış olsa da bu özellik şu an için varsayılan ayarlarda aktif olarak gelmiyor. Buna rağmen harici bir eklenti kurarak Doğuş Grubu Yayınları'nı, Digiturk TV'yi ve Power Group yayınlarını Windows Media Center içinde izlemek mümkün. Windows Media Center içinde yerli tv ve radyo kanallarını takip etmek istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili eğitim sayfasına erişebilirsiniz.

Windows Media Center

Hangi video formatlarını destekliyor?

Windows Media Center ile 3GP, AAC, AVCHD, DivX, MOV ve Xvi'de dahil olmak üzere bilinen tüm medya türleri oynatılabiiyor.

Turbo Kaydırma nedir?

Turbo Kaydırma Windows Media Center'da bulunan kanallar arasında dolaşmayı ve gerekli ayarlamaları yapmayı çok kolaylaştıran bir Windows özelliğidir. Turbo Kaydırma ile bu gelişmiş medya oynatıcıyı sadece fare yardımıyla başlatabilir, durdurabilir ve kanallar arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

Windows Media Center ile slayt gösterileri hazırlayabilir miyim?

Program ile kendi belirleyeceğiniz arkaplan müzikleri üzerine yine kendi seçeceğiniz fotoğrafları ekleyerek çok etkileyici slayt gösterileri hazırlayabilirsiniz.

Program medya paylaşımı imkanı tanıyor mu?

Evet. Windows Media Center her şeyden önce Windows 7 ile birlikte tanıştığımız özelliklerden birisi olan Ev Grubu özelliği ile tam uyumlu bir şekilde çalışıyor. Windows 7'nin Home Premium, Professional ve Ultimate sürümlerinde oluşturulabilen ev grupları sayesinde Windows 7 ile çalışan 2 ya da daha fazla bilgisayarda bulunan resim, video, müzik ve belgeler paylaşılabiliyor.

Ev Grubu

Windows Media Center, bilgisayarınızda kayıtlı durumda olmayan medya içerik de dahil olmak üzere tüm medya içeriğini evdeki diğer Windows 7 kullanıcıları ile paylaşabilmenize imkan tanıyor.(Ev Paylaşımı şifre korumalı bir paylaşım sistemidir.)

Xbox 360'da kullanılabiliyor mu?

Windows Media Center, Xbox 360'da da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Doğuş Grubu dışındaki yayınları Windows Media Center içinde izleyebilir miyim?

Bir TV kartı edinerek tüm TV kanalı ve radyoları Windows Media Center içinde izleyebilirsiniz.

Windows Media Center kumandası edinmem şart mı?

Kumanda Windows Media Center aracılığı ile izlediğiniz kanalları uzaktan daha kolay kontrol edebilmenize imkan verecektir ama programı kullanmak için kumanda edinmeniz şart değildir.

Windows Media Center uyumlu kumanda satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Kumandaların bazıları Windows XP Media Center Edition ile uyumlu iken bazıları sadece Vista ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Sahip olduğunuz işletim sisteminde bulunan Windows Media Center'a uygun kumandayı satın almalısınız.

Başka ne gibi özellikleri var?

Windows Media Center

Program hızlı video taramaya imkan vermesi yanında daha fazla müzik ve TV programı ayrıntısı sunuyor. Daha büyük daha kolay görülen önizleme küçük resimleri sayesinde tüm yayınlar, görüntüyü büyütmeye gerek kalmadan rahatlıkla anlaşılabiliyor. Tüm bunların yanında yayınlar tam ekran olarak izlenebiliyor.

* Türkiye'nin de dahil olduğu bazı ülkelerde tüm fonksiyonları çalışmayan Windows Media Center ile Doğuş Grubu ve Power Group kanallarını nasıl izleyebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız yazıyı okumaya buradan devam etmelisiniz.