Freemake Video Converter 2 İncelemesiEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
05.05.2012

Freemake Video Converter, bir çok özelliği içinde bulunduran video paylaşım siteleriyle uyumlu bir video dönüştürücüdür.

Freemake Video Converter İncelemesi

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Popüler paylaşım siteleriyle uyumlu bir şekilde çalışabilme ve Sony, Apple gibi firmaların donanımları için desteklenen formatlara çeviri özelliği, ücretsiz olması
Eksileri: Dönüştürme işlemi sırasında sistem kaynaklarını tüketmesi ve bilgisayar performansını düşürmesi, Türkçe dil desteğinin olmaması

Günlük hayatta kullandığımız videoları farklı platformlarda izlemek bazen sorun yaratabilir çünkü bu video formatları boyutları, biçimleri, kaliteleri, codecleri vb. bakımından farklı olduklarından her format, her platform için uygun olmayabiliyor. Örneğin MP4 playerlar için MP4, cep telefonları için 3GP formatlarını ya da MP3 çalarlar için MP3'ü kullanmanız gerekir.

Elimizdeki video ya da ses dosyalarını istediğimiz cihaza uygun hale getirebilmek için formatlarını değiştirmek durumunda kalabiliriz. Burada devreye converter (Dönüştürme) programları devreye giriyor. Bu programlar sayesinde her bir platforma göre video, ses, resim biçimlerini dönüştürüp kullanabilirsiniz. Bu dönüştürme programlarından birisi de LifeHacker Best Free Windows Download of 2010 (2010 en çok indirilen ücretsiz Windows programı) ödüllü Freemake Video Converter programıdır. Eğer bu programdan faydalanmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan programın kurulum dosyasını temin edebilirsiniz.

Freemake Video Converter İndir


Kurulum
Kurulum dosyasını çalıştırdığınızda karşınıza ilk olarak dil seçiminin yapıldığı bir pencere geliyor daha sonra yükleme yerini ve kısayol oluşturup oluşturulmayacağını seçerek devam ediyorsunuz. Program için gerekli olan Microsoft .NET Framework 4 de yüklendikten sonra programı çalıştırabilirsiniz.

Freemake Video Converter İncelemesi

Özellikler
Program AVI, MKV, MP3, MP4, MPEG, 3GP, FLV, WMV, SWF,OGG, WAV gibi bir çok ses ve video türünü destekler; ayrıca videolarınızı iPhone, PSP, Playstation 3 vb. cihazların desteklediği formatlara da çevirebiliyorsunuz.

Freemake Video Converter %u0130ncelemesi

Kendi belirlediğiniz kriterlere göre dönüştürme yapmak mümkün. Bunun için istediğiniz formatı seçip codec, çözünürlük, saniyedeki kare sayısı, ses kanalını vb. gibi ayarlamaları yaparak dönüştürme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak bu ayarlamaları kayıt edip başka videolarda da kendi belirlediğiniz bu ayarları kullanabilirsiniz.

Freemake Video Converter 2 %u0130ncelemesi

Freemake Video Converter, "to Youtube" seçeneği ile Gmail ya da Youtube hesabınızı kullanarak videolarınızı kolaylıkla Youtube da paylaşmanıza da olanak sağlar.

Freemake Video Converter %u0130ncelemesi

Freemake Video Converter %u0130ncelemesi

Vimeo, Facebook, Youtube, Google Video, Dailymotion, Hulu gibi popüler video paylaşım sitelerinden video indirmenize de imkan tanıyan Freemake Video Converter ile bu videoların biçimlerini programın alt kısmında bulunan menüden seçerek rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Bunun yanında programın desteklediği "yetişkinlere özel" sitelerden de tercihe bağlı olarak önizleme olmadan ve gizlice indirebilirsiniz. Programın desteklediği siteleri Help (Yardım) menüsünden Supported Sites (Desteklenen siteler) seçeneği ile görebilirsiniz ve ayrıca İndirme işlemleriniz için proxy özelliğini de kullanabilirsiniz.

Freemake Video Converter %u0130ncelemesi

Fotoğraf ekleyerek slayt gösterisi hazırlayabilir ve bu gösterilerin formatlarını değiştirebilirsiniz. Düzenlediğiniz video veya slayt gösterisinin ön izlemesini de görebilirsiniz ayrıca bunları bir DVD veya Blue-Ray diske yazdırabilirsiniz. Program sayesinde DVD ripleme işlemini de kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Freemake Video Converter %u0130ncelemesi

Kullanım kolaylığı
Dili ingilizce olmasına rağmen programın kullanımı oldukça basit. Çevrilebilecek formatları programın altında bulunan menüden seçip rahatlıkla videoları dönüştürebiliyorsunuz. Fakat bilmeyenler için dönüştürülecek olan videonun codeclerini seçmek; çözünürlük, ses kalitesi, saniyedeki kare sayısı gibi ayarları bulmak ve yapmak zor olabilir. Kopyalanan bağlantıları menülerle uğraşmadan Paste URL (bağlantı adresi yapıştırma) seçeneğiyle rahatça panoya yapıştırabilirsiniz. Programın özellikler menüsü oldukça sade ve bu menüden çok rahat bir şekilde Facebook ve Youtube hesap ayarlarınızı yönetebilirsiniz.

Freemake Video Converter %u0130ncelemesi

Performans
Herhangi bir işlem yapılmazken programın bellek kullanım miktarı 50 ~ 70 MB arasında değişiyor. Bir video dönüştürülmeye başlandığında bellek kullanımı 190 MB ve işlemci kullanımı %70'e kadar çıkıyor. Freemake Video Converter süresi 4 dk. olan bir video dosyasını ayarladığınız biçime ve görüntü kalitesine göre en az 1 en fazla 5.30 dakikada çevirebiliyor.

Freemake Video Converter %u0130ncelemesi

Sonuç
Desteklediği bir çok format, basit kullanımı ve ücretsiz oluşu ile Freemake Video Converter oldukça başarılı bir program. Video dönüştürme özelliklerini detaylandırabilmenize de olanak sağlamasıyla kalite severlere de hitap ediyor ancak bu ayarları bulması pek kolay değil. Programda bulunan DVD/CD Blue-Ray yazma, slayt gösterisi hazırlama, video indirme gibi özellikleri sayesinde ekstra program kullanmaya da pek gerek kalmıyor. Daha adını yeni yeni duyurmasına rağmen Freemake Video Converter daha da popüler bir program olacağa benziyor.