İnternetten Video İndirmenin En Kolay YollarıEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
05.07.2013

Onlarca video indirme yöntemi içinden en kullanışlı, en istikrarlı, en geniş kapsamlı ve tamamen ücretsiz olanları sizin için seçtik.

Bu yazıda sizlere başta Youtube, Metacafe, Dailymotion, Komikler, Zaplat, Facebook olmak üzere web sitelerindeki videoları nasıl indirip seyredebileceğinizi anlatmaya çalışacağım (Yazıda anlatılan yöntemlerle web sitelerinde gördüğünüz Flash animasyonları da indirebileceksiniz.)

Facebook'tan video indirmek isteyenler yazının devamında öğrenecekleri yöntemlerle de videoları indirebilirler ama sadece Facebook'taki videoları indirmek amacında olanlara Facebook videolarını indirmek isimli yazımızı öneririm.

Bir videoyu internetten indirmenin birden çok sayıda metodu bulunmaktadır. Bu metodları en angaryası bol olandan en kullanışlıya:

1) Firefox tarayıcı eklentilerini kullanmak suretiyle,

2) Bilgisayara kuracağımız küçük boyutlu programlar vasıtasıyla

3) Web üzerinden hizmet veren ve videoları indirme işlevi gören web siteleri aracılığıyla,

şeklinde sıralayabiliriz.

Bu 3 metodu sırasıyla iyi ve kötü yönleriyle inceleyelim:

Firefox tarayıcı eklentileri ile video indirmek

Video indirmenin bilinen yöntemlerinden bir diğeri tarayıcı eklentileri kullanmaktır. Tarayıcı eklentisi çeşitliliği bakımından tüm diğer tarayıcıları geride bırakmış olan Firefox ile video indirme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Avantajlar:

 • Çok sayıda Firefox eklentisinden ihtiyaçlarınıza uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Eklentiler basit bir kurulum sürecinin ardından hızlı bir şekilde kullanıma hazır duruma gelecektir.
 • Eklentilerin Firefox ile entegre çalışması video indirme sürecini kolaylaştıracaktır.
 • Verim alamadığınız eklentiyi kaldırıp yerine alternatifini kolaylıkla kurabilirsiniz.
 • Firefox'un eklentiler sistemi yüzbinlerce kullanıcının kullanım sonrası yorumları ile çok faydalı olabilmektedir. Kullanım sırasında bir aksaklık yaşarsanız kullanıcı yorumlarını bir çeşit destek olarak kullanabilirsiniz.

Dezavantajlar:

 • Firefox güncellemeleri kullandığınız eklentiyi etkisiz hale getirebilir
 • Bu yöntemi kullandığınızda tarayıcı sayfanıza bir araç çubuğu veya en iyi ihtimalle ekstra bir buton eklenecek.
 • En azından video indirmek istediğinizde Firefox kullanmak zorunda kalacaksınız.
 • Kullanacağınız eklenti az da olsa tarayıcınızın performansını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • Seçeceğiniz eklenti video sitelerinden indirme yapmanızı sağlarken web sayfalarına gömülü durumdaki videoları indirmenize izin vermeyebilir.
 • Halen az da olsa Firefox uyumlu çalışmayan web sayfaları bulunmaktadır. Bu çeşit web sitelerinde bulunan videoları indiremeyebilirsiniz.

Önerilen Firefox Tarayıcı Eklentileri

Video DownloadhelperVideo DownloadHelper: Türkçe dil desteği ile birlikte gelen eklenti adres çubuğunun hemen yanında beliren 3 toplu simgesiyle tarayıcı sayfasında bulunan videoları algılıyor ve size dilediğinizi indirme imkanı veriyor. İndirme yanında hızlı indirme de yapabileceğiniz Video DownloadHelper; "İndir veDönüştür" seçeneği sayesinde bilgisayara indirdiğiniz videonun otomatik olarak MPEG, AVI vb. diğer video formatlarına dönüştürebilme özelliği taşıyor. FLV'den yapılacak bu dönüştürme işlemi video kalitesinde bir miktar bozulmaya neden olabilir. Eğer bunu istemiyorsanız videoyu bilgisayarınıza dönüştürmeden indirip FLV Player ile izlemeyi deneyebilirsiniz.

Program ile bir Firefox tarayıcı sayfası içinde açacağınız; tüm yerli ve yabancı video siteleri, haber ve spor siteleri, şirketlere ait kurumsal siteler ve Flash ile hazırlanmış web sitesi bannerları da dahil olmak üzere her çeşit Flash uygulamasını indirebilirsiniz.

-23.12.2009 Güncelleme: Bu eklenti Firefox 3.5 ve Video DownloadHelper 4.6.5 güncellemeleri ile birlikte Flash banner, Flash reklam vb. animasyonları indirmek konusunda performans sorunları yaşamaktadır. Eğer web sayfası üzerinde hareket eden her şeyi kaydetmek istiyorsanız bu incelemenin en son sayfasında önerilenOrbit Downloader'ı kullanabilirsiniz-

Kullanabileceğiniz çok sayıdaki eklentiden sizin için seçtiğimiz diğer video indirme eklentileri şunlar:İnternetten Video İndirmenin Üç Yolu

Flashgot: Gelişmiş bir video indirme eklentisi olan Flashgot güncellenme trafiğini yakalayabildiğiniz sürece çok işinize yarayacak bir uygulamadır. Eklenti ile bir web sayfası üzerindeki tüm Flash videoları indirebilirsiniz.

Ant.com Video Downloader: Kendi video oynatıcısıyla birlikte gelen eklenti, tarayıcı sayfanıza hafif çirkince bir araç çubuğu ekliyor. Ant, yerli ve yabancı video paylaşım sitelerindeki videoları hızla indirebilirken Flash gömülü web sayfalarındaki videoları algılayamıyor. Ant'ın ayrıca Internet Explorer'da kullanmak için bir versiyonu da mevcut.

Bilgisayara Kurulan Programlar İle Video İndirme

Kendi bilgisayarınıza kuracağınız bazı programlarla dilediğiniz videoyu indirebilirsiniz. Bu kısımda size video indirme işlevi gören bazı programları tanıtacağım ama önce bu metodun iyi ve kötü yönlerini inceleyelim:

Avantajlar:

 • Bu metodla; bilgisayarınız çalıştığı sürece bir video indirme sitesine ihtiyaç duymaksızın indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kimi programlarla yapılan indirme işlemlerinde videonun kalitesi ayarlanabilmektedir.
 • Bazı video indirme programları henüz videoyu indirirken uzantısını otomatik olarak sık kullanılan medya formatlarından birisine dönüştürebilir.
 • Videoyu indirmeden önce de ismini değiştirerek dilediğiniz ismi almasını sağlayabilirsiniz.

Dezavantajlar:

 • Videoyu indirmeden önce indirme programını indirmeli ve kurmalısınız. Bu aşamada kullanmak istediğiniz programının işletim sistemizde yaşayacağı uyumsuzluk vb. aksaklıklar zaman kaybına yol açabilir.
 • Video indirme programlarının bazıları ücretlidir (Aşağıda size ücretsiz olanları tanıtacağım.)
 • Bu programların bazıları kullanıdığınız tarayıcı ile entegre çalışır veya bilgisayarınızda normalde kullanmayı tercih etmeyeceğiniz komplike özelliklerle birlikte gelir. örneğin; Orbit Downloader aynı zamanda bir indirme yöneticisidir.

En İyi Video İndirme Programları

Orbit Downloader

Orbit DownloaderVideo indirme programları içinde size ilk önereceğim program Orbit Downloader olacak.

Temelde bir indirme yardımcısı olan Orbit Downloader; yerli yabancı tüm video paylaşım sitelerindeki videoları ve tüm web tarayıcıları içine gömülü durumdaki Flash videoları idnrimenize imkan sağlayan gelişmiş bir programdır. (Sanırım sonunda aradığımız programı bulduk.) Orbit'in çalışma şekliyle ilgili ayrıntılı bilgiyi burayatıklayarak edinebilirsiniz.

Orbit Downloader ile isterseniz programa URL'yi tanıtarak isterseniz tarayıcınız üzerinde görüntü kirliliği yaratmadan kendiliğinden oluşacak butonu kullanarak indirme yapabilirsiniz. Program siz içerisinde Flash video bulunan bir siteye girdiğinizde arka planda tarama yaparak size video indirme seçeneklerini istediğiniz zaman gösterecektir.

Program aynı sayfa üzerinde bulunan birden çok sayıdaki videoyu algılar ve kullanıcıya dilediği videoyu indirme imkanı verir. Birçok yöntemle indirilemeyen AOL Video'larını da Orbit'le indirebileceksiniz.

Orbit Downloader

Orbit'i video indirmek yanında sıradan indirmelerinizi de yapabileceğiniz bir indirme yöneticisi olarak kullanabilirsiniz.

VDownloader

İnternetten Video İndirmenin Üç YoluÇok sayıda video sitesinden video indirme işlevi gören bu program göz açıp kapayıncaya kadar indirmek istediğiniz videoyu üstelik isediğiniz formata da çevirerek size sunuyor. Türkçe dil desteğine sahip program ile aynı zamanda belirlediğiniz video paylaşım sitesinde bulunan videolar arasında arama yapabilirsiniz.

VDownloader ile indirme yapabileceğiniz siteler: YouTube, DailyMotion, Veoh, MySpace, MegaVideo,Google, Guba, 123 Video, Break, Dale al Play, Lulu TV, Metacafe, Porkolt, Gofish, Vreel, Yahoo! Video, Netlog, Clevver, Tu.tv, Blip.tv, Tudou, Vimeo, MyVideo.de,Wat, MTV, RTVE, CBS ve ESPN

VDownloader ile indirdiğiniz videoları Çevirebileceğiniz formatlar: AVI, MP4, IPHONE- IPOD, PSP, MPEG, 3GP (Mobil), NOKIA N800/ N810, VCD, SVCD ve DVD yanında bilinen diğer tüm video formatları.

VDownloader ile yapamayacaklarınız: Program ile yerli video paylaşım sitelerinde bulunan videoları indiremezsiniz. Bir web sayfası üzerinde gördüğünüz Flash videoları indiremezsiniz.

VDownloader

Free YouTube Download

Free YouTube Download; sadece YouTube'da bulunan videoları indirmek isteyenlerin kullanabileceği minimal bir programdır. Çoklu indirme desteğine sahip Free YouTube Download ileYouTube videolarını FLV yanında AVI ve MP4 formatlarında da indirebilirsiniz. Program son derece hızlıdır.

Free YouTube Download

RealPlayer

RealPlayerRealPlayer: Sistem kaynaklarını fazlaca kullandığı için eleştirilen RealPlayer adından da anlaşılabileceği gibi aslında bir medya oynatıcıdır. Diğer medya oynatıcılarkarşısında esamesi bile okunmayacak RealPlayer gelişmiş video indirme seçenekleri ile farklılaşma yoluna gitti ve görünüşe göre başarılı da oldu. Ortam yürütücü, medya kütüphanesi vb. özelliklerini inaktif hale getirerek RealPlayer'ı video indirmeleri için kullanabilirsiniz.

RealPlayer

RealPlayer ile yapabilecekleriniz: Program ile yerli yabancı tüm video paylaşım siteleri yanında web sayfaları içine gömülmüş videoları da indirebilirsiniz.

RealPlayer ile yapamayacaklarınız: Web sayfalarına gömülü durumdaki Flash animasyonları indiremezsiniz.

Video indirme programlarının en iyisi hangisi?

İnternetten Video İndirmenin En Kolay YollarıYazı içinde de belirtmeye çalıştığım gibi ben Orbit Downloader'ı her çeşit video indirme işlemi için kullanılabilecek ücretsiz bir program olarak herkese öneriyorum. Yazıda geçen tüm programları kurup test ettikten sonra şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Orbit Downloader bir web sayfası üzerinde hareket eden her şeyi kaydedebiliyor.

İkinci olarak; eğer tarayıcı tabanlı indirme yapmak istiyorsanız Video DownloadHelper bir indirme yardımcısı klasiği olarak çok işiniz yarayacaktır.

İyi indirmeler...Videolar internette paylaşılabilmeye başlandıktan sonra web üzerinde izlediğimiz videolar içinden bazılarını bilgisayarımıza indirme isteği kaçınılmaz hale geldi.

İnternette izlediğimiz bir videoyu bilgisayara indirmenin ilk 11 faydasını size bir solukta sayabilirim:

Videoları indirerek:

1- Video koleksiyonları oluşturabiliriz,

2- Bilgisayarımızın çeşitli nedenlerle internete bağlanamadığı durumlarda (Fatura ödenmediği için mesela) sevdiğimiz videoları çevrimdışı durumdayken de izleyebiliriz,

3- İnternet bağlandığımız ama düşük bağlantı hızı nedeniyle saçımızı başımızı yolduğumuz (Ki bunu ben pek yapamıyorum fiziksel anlamda neredeyse imkansız) anlarda istediğimiz videoları yüklenmesini beklemeden izleyebiliriz,

4- Videoyu taşınabilir bir diske kopyalayarak sürekli olarak yanımızda bulundurabiliriz,

5- Yine benzer şekilde videoyu taşınabilir bir müzik çalara veya mobil cihaza yükleyerek dilediğimiz yerde dilediğimiz zaman izleyebiliriz,

6- Video üzerinde düzenlemeler yaparak (Arka plan müziğini değiştirme, altyazıları değiştirme vs.) daha da beğeneceğimiz bir hale getirebiliriz (İşlemden geçirdikten sonra tekrar internete farklı isim ve açıklamalarla birlikte yükleyebilme opsiyonuyla birlikte)

7- Videoyu indirdikten sonra düzenleyici programlar kullanarak kalitesini artırabiliriz,

8- Videouyu indirip okulda veya işyerinde yapacağımız Powerpoint sunumunun içine ekleyebiliriz,

9- Videoyu indirip görüntü ayrıştırdıktan sonra müzik listelerimize MP3 olarak ekleyebiliriz,

10- Hanımın Çiftliği, Aşkı Memnu, Kurtlar Vadisi, Ihlamurlar Altında, House gibi dizilerin en sevilen bölümlerini hep elimizin altında tutabiliriz,

11- Hakan Şükür'ün 2002 yılındaki Dünya Kupası'nda maçın 9. Saniyesinde Güney Kore'ye ve Semih'in 2008 Avrupa Şampiyonası'nda Hırvatistan'a 120+2'de attığı golle Nihat'ın aynı şampiyonada Çek Cunhuriyeti'ne attığı golleri arada bir izleyip tekrar tekrar sevinebiliriz.


İnternetten Video İndirmenin En Kolay YollarıVideo İndirme Siteleri

Yabancı kökenli büyük video paylaşım sitelerinden indirme işlemleri yapabildiğiniz video sitelerinin hem yerli hem de yabancı çok sayıda versiyonu bulunmaktadır.

Avantajlar:

 • Bilgisayara herhangi bir program kurmanızı gerektirmezler.
 • Tek seferlik video indirmek istediğinizde bu siteler aracılığı ile işleminizi yapmanız zaman açısından avantaj sağlar.
 • Özellikle tarayıcı tabanlı video indiricilere oranla daha süratlidirler.
 • Çok kısa bir işlemin ardından indirmek istediğiniz video normalde dosyalarınızı nereye indiriyorsanız orada belirecektir.
 • Bu web siteleri zamanla gelişerek videoyu çevirmek için kalite alternatifleri sunar hale geldiler. örneğin; keepvid.com Youtube videolarını indiren kullanıcılara (Videonun yapısı izin veriyorsa) bazı videolar için düşükten yükseğe çeşitli kalitelerde indirme yapma imkanı verir.

Dezavantajlar:

 • Web üzerinden indirme imkanı sağlayan siteler genellikle büyük- yabancı video sitelerine hizmet verirler. Yani bunlarla Türkiye'den hizmet veren web sitelerindeki videoları indirmeniz neredeyse imkansızdır. Türkiye'de yabancı kaynaklı video paylaşım sitelerinin neredeyse tamamı yasaklı durumda olduğu için bu metod işinizi görmeyebilir.
 • Videoları bu şekilde genellikle FLV (Flash Video) formatında indirebilirsiniz ve eğer codeclerinizde sorun varsa kullandığınız medya oynatıcı videoyu göstermeyecektir. Bu durumda; İndirdiğiniz FLV uzantılı dosyayı bir dönüştürücü kullanarak MPG,VMW vb. bilgisayarınızdaki video oynatıcıda izleyebileceğiniz bir formata çevirebilir veya bilgisayarınıza FLV Player yükleyerek internetten indirdiğiniz videoları izlemek için bu oynatıcıyı kullanabilirsiniz. Tabi; iki farklı medya oynatıcıyı dönüşümlü olarak kullanmak zorunda kalmak pek hoş bir durum değil. Eğer videoları dönüştürerek kendi video oynatıcınızda izleme yolunu tercih ediyorsanız size bu aşamada kullanabileceğiniz ücretsiz bir program olarak Quick Media Converter'ı öneriyorum.
 • Videoları FLV olarak indirip bir FLV oynatıcıda izlerseniz görüntü kalitesinde bozulma yaşama ihtimaliniz bulunmaktadır. Eğer ikinci yol olan FLV uzantılı videoyu; AVI, DIVX, XVID, PEG4, IPOD, IPHONE, PSP, 3GP, 3G2, AVI, DIVX, XVID, TS, DVD, VCD, MPEG, MPEG2, MP3, WAV, AMR, MP4, VOB, MOV, H264, H263, WMV ve WMA formatlarından birine Çevirirseniz görüntüde kalite kaybı yaşama ihtimaliniz (Videonun kendi bileşenlerinin performansına bağlı olarak) neredeyse kesindir. Kalitede yaşanacak kayıp oranının videonun türüne göre (HD olup olmaması, formattan formata aktarılma sayısı, çevrildiği yeni format vb. bileşenler eşliğinde) ortalama %2 ile %20 arasında değişeceğini söyleyebiliriz.
 • Video indirme sitesinin sunucularında yaşanacak bir problemde her zaman kullanmaya alıştığınız indirici web sitesinden faydalanamayabilirsiniz.
 • Bu metodla sadece video sitelerinden (Yabancı olanlar) video indirebilirsiniz. Web üzerinde gördüğünüz herhangi bir sayfada bulunan gömülü videoyu indirmek istediğinizde ise video indirme sitesi sizi tanımazlıktan gelecektir. Yine aynı şekilde Zaplat.com, Komikler.com gibi sitelerde bulunan videoları bu şekilde indiremezsiniz.

Video İndirme Siteleri- Uygulama

Uygulama:

Şimdi video indirme sitelerinden birisini kullanarak bir videoyu adım adım indirelim. örnek işlemi, en Çok kullanılan video indirme sitelerinden birisi olan keepvid.com üzerinden ve en Çok engellenen video sitesi Youtube'dan alacağımız bir video ile gerÇekleştireceğiz:

1- İndirmek istediğiniz videoyu bulun. Ben internet ünlüsü kedi Maru'nun videosunu indirmeye karar verdim ve keepvid.com web sitesini bir tarayıcıda açtım.

2- Resimde okla gösterilen alanda bulunan URL üzerine gelip CTRL+ A yaptıktan sonra CTRL+ C yaparak (Veya sağ tık yardımı ile kopyala) diyerek:

Video İndirmenin Binbir Yolu

3- Daha önceden açmış olduğum Keepvid sayfasında bulunan dönüştürme çubuğu üzerindeki boş alana CTRL+ V (Kopyala) komutuyla yapıştırma yaptıktan sonra Download butonuna tıklıyorum:

Video İndirmenin Binbir Yolu

4- Burada Keepvid'in sunduğu seçenekler "Low Quality"(Düşük kalite) ve "High Quality" (Yüksek kalite). Ben videoyu düşük kalitede indirmek istiyorum (Bu örnekte sunulan yüksek kalite seçeneği MP4 formatında indirmeye izin veriyor ki bu kalitede indireceğiniz videoyu MP4 oynatabilen bir oynatıcıyla da izleyebileceğiniz anlamına gelmektedir.)

5- Download butonuna basarak indirmeyi başlattıktan sonra karşınıza şu ekran çıkacak (Flashget sekmesi eğer Flashget kullanmıyorsanız sizde gözükmeyecektir.)

Video İndirmenin Binbir Yolu

6- Masaüstüne indirdiğim video aşağıda da gördüğünüz gibi kullandığım oynatıcı olan Media Player Classic Home Cinema tarafından tanındı. Tanındı Çünkü codecleri tam bir MPCHC karşısında hiçbir video duramaz. Ama siz bu kadar şanslı olmayabilirsiniz ve video oynatıcınız bu videoyu göstermeyebilir. İşte bu durumlar için; MPCHC'yi kullanmaya başlayabilir, yukarıda da önerdiğim gibi FLV Player'ı yükleyip videoyu oradan seyredebilir veya indirdiğiniz videoyu Quick Media Converter ile dilediğiniz formata dönüştürebilirsiniz.

Video İndirmenin Binbir Yolu

Video İndirmenin Binbir Yolu

Video İndirme Siteleri- Öneriler

Sık kullanılan video indirme sitelerinden bazıları:

Keepvid.com: Video indirmeleri için en çok kullanılan web sitelerinden birisi olan Keepvid; Metacafe, Dailymotion ve Google videolarını indirebiliyor ama yerli video sitelerindeki videoları indiremiyor.

Savevid.com: Keepvid.com'a göre daha az aksayan ama oldukça yavaş indirme yapan bir adrestir. Video indirmeleri için (Ama hepsi için değil) MP4 desteği bulunmaktadır. Video oynatıcınız MP4 oynatabiliyorsa hiçbir çevirme veya ek program kullanmak zorunda kalmadan bu siteden indirme yapabilirsiniz.

Yaptığımız testte; Youtube, Google Video ve Metacafe videolarını indirebilen Savevid; Dailymotion videolarını ve yerli video sitelerine ait videoları indiremedi.

Youtubeyukle.com : Sadece youtube videolarını yükleyebileceğiniz alternatif bir adrestir.

İnternette yapacağınız basit bir araştırmayla daha çok sayıda video indirme sitesi bulabilirsiniz. Bu sitelerin çalışma mantığı birbirinin hemen hemen aynısıdır.