Tivibu İncelemesiEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
02.10.2010

Türk Telekom'un interaktif tv hizmeti olan Tivubu'yu tüm yönleriyle inceledik.

Tivibu İncelemesi

Türk Telekom'un Şubat 2010 itibariyle hizmete sunduğu Tivubu, bilgisayar üzerinden televizyon izlemenin yanında, "Kirala İzle" özelliği ile vizyon filmlerini, "Tekrar İzle" özelliği ile daha önce yayınlanmış popüler televizyon programlarını, "Seç İzle" özelliği ile de arşivde bulunan, film, dizi, belgesel ve video klipleri izleme olanağı sağlıyor.

Kurulum


Yaklaşık 6MB boyutunda olan Tivibu uygulamasını indirdikten sonra bir kaç tıklama ile kolayca kuruluyor ve hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Not: Tivibu'nun bilgisayarınızda çalışabilmesi için Microsoft Silverlight eklentisinin de kurulu olması gerekiyor.

Kullanım


Program açılışta üyelik bilgilerini soruyor, daha önceden üye olduysanız kullanıcı bilgilerini girebilir ya da "Üye Ol" linkini kullanarak hemen üye olabiliyorsunuz.

Tivibu İncelemesi

Giriş yaptığınızda ilk olarak sol tarafta kanal listesi ve sağ tarafta seçilen kanalın ön izlemesinin bulunduğu Kanal Listesi ekranı geliyor. Kanal listesini kaydırma çubuğuyla gezebileceğiniz gibi üst tarafta bulunan "Kanal Ara" bölümünü kullanarak istediğiniz kanala hızlıca erişmek mümkün. Kanal değiştirme işlemi oldukça hızlı gerçekleşiyor ve ön izleme ekranında yayında olan program hakkında detaylı bilgiler sunuluyor.

Tivibu İncelemesi

Tivibu menüsü; Kanal Listesi, TV Rehberi, Video İzle, Arama, Çoklu Ekran ve Görüntü Formatını Değiştir adında 6 ana başlık altında toplanmış.

Tivibu İncelemesi

Kanal Listesi

Kanal Listesi, Tivibu'yu açtığımızda karşımıza gelen ilk ekran ile aynı içeriğe sahip.

TV Rehberi

TV Rehberi'nden kanal yayın akışlarını görebiliyorsunuz.

Tivibu İncelemesi

Yayın akışı içinde arama yapabilmek gayet hoş bir özellik.

Tivibu İncelemesi

Arama

Arama işlemi TV ve Video alanlarında ayrı ayrı yapılıyor. TV izlerken arama menüsüne girdiğinizde Program adı, Tür, Kişi ve Kanal adına göre arama yapabiliyorsunuz.

Tivibu İncelemesi

Video izlerken arama menüsüne girdiğinizde ise Film Adı, Oyuncular, Yönetmen, Tür, Orjinal Film Adı ve Kategori gibi kriterler içinde arama yapabiliyorsunuz.

Tivibu İncelemesi

Video İzle

Video İzle menüsüne girdiğimizde üç alt başlık karşımıza çıkıyor.

Seç İzle

Bu menüde yerli ve yabancı diziler, filmler, video klipler ve popüler TV programları yer alıyor. (Ör: E.R, Smallville, Two and a Half Man, Kurtlar Vadisi)

Kirala İzle

Türlere ayrılmış vizyon filmleri arasından istediğinizi kiralayarak 24 saat süre ile izleme imkanına sahip oluyorsunuz.

Tekrar İzle

TV kanallarında daha önce yayınlanmış programları tekrar izleme imkanı sağlıyor.

Tivibu İncelemesi

Çoklu Ekran

Arka planda 1 adet ve önde 4 adet kanalın yayınını izleyebiliyorsunuz. Bu menünün en iyi özelliği ise farenizle bir kanalın üzerine geldiğinizde o kanala ait sesin duyulması.

Tivibu İncelemesi

Görüntü Formatı Değiştirme

Bu menü ile ekran formatını 4:3 ya da 16:9 oranına ayarlayabiliyorsunuz. Bu ayar sayesinde geniş ekranlarda da tam ekran görüntü elde edilebiliyor.

Küçük Ekran (PIP özelliği)

Ana menü çubuğunda yer alan Küçük ekran tuşu, biri büyük biri küçük olmak üzere iki kanalı aynı anda izlemenize olanak veriyor. Bu tuş, yayına başlayacak bir programı beklerken diğer bir kanalı geçici olarak seyredenlerin işine çok fazla yarayan bir özellik. Küçük ekran içinde gösterilen kanalı değiştirebilme ve üzerine tıklayarak büyütme seçeneği de çok kullanışlı.

Tivibu İncelemesi

Tivibu İncelemesi

Yayını durdurma ve geri alma

Tivubu'nun öne çıkan önemli özelliklerinden biri olan yayını durdurma ve geri alma özelliği bir çok tv kanalında çalışıyor. Herhangi bir kanalı açtığınızda bu özellik destekleniyorsa ekranın sol üst köşesinde 10sn boyunca bekletme simgesi beliriyor. Desteklenen bir kanalda bekletme tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki zaman çizelgesinden yayını geri alabiliyorsunuz.

Tivibu İncelemesi

Tivibu İncelemesiDuraklatma ve Durdurma Farkı

Tivibu'da herhangi bir yayını izlerken duraklatma tuşuna basarsanız arka planda yayın akışı devam ettiği için internet kullanımı da devam ediyor. Tivibu'nun internet kullanımı tamamen kesmek istiyorsanız durdurma tuşuna basmanız gerekiyor.


İnternet Kullanımı
Tivibu'da herhangi bir yayın izlerken anlık internet kullanımı 400Kbps - 1,5Mbps arasında değişiyor. Yaklaşık bir hesapla 1 saat Tivibu üzerinden tv ya da film seyretmek 400-500MB boyutunda bir dosya indirmeyle eşdeğer. Eğer kotalı internet erişiminiz varsa dikkatli olmanızda fayda var.

Değerlendirme

İyi Yönleri

Bilgisayardan televizyon izlemeyi zahmetsiz ve kolay bir hale getiriyor.

Menü navigasyonu başarılı, istediğiniz alana bir iki tıklama ile ulaşabiliyorsunuz.

Kanal değiştirme hızı çok iyi

Kötü Yönleri

Herhangi bir TV kanalının numarasını bilseniz dahi numara girerek o kanala ulaşma imkanınız maalesef yok. Kanal değiştirmek için Menü çubuğunda yer alan İleri/Geri tuşlarını ya da Kanal Listesi'ni kullanmak gerekiyor.

1280x1024 pikselden daha yüksek çözünürlükte görüntü kalitesi biraz düşüyor.

Video İzle bölümünde yer alan içerikler için menüde Dil Değiştir ve Altyazı seçenekleri var ama bu özellikler henüz aktif durumda değil.

Sonuç

Tivibu, bilgisayardan televizyon izlemek isteyenler için kolay kullanıma sahip oldukça başarılı bir platform. Gelişmiş kullanım özellikleri ve akıcı görüntüsüyle normal televizyon yayınını aratmayacak niteliğe sahip. Önümüzdeki günlerde açılacak olan WebTV özelliğiyle birlikte kullanıcılar için çok daha cazip bir duruma geleceğini tahmin ediyoruz.