AVG Anti-Virus Free 9 incelemesiEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
18.01.2010

Ücretsiz antivirüs programları arasında popüler olan AVG Anti-Virus Free Edition, yeni özellikleriyle güvenlik çıtasını biraz daha yükseltmiş gözüküyor...

Ücretsiz antivirüs programlarının ilklerinden biri olan AVG Antivirus Free Edition; 8.5 sürümüyle birlikte Türkçe dil desteğine sahip olmuştu. Bu sürüm ile çeviri daha da özenli yapılmış, hatta hatalı çeviri neredeyse yok diyebilirim.

Kurulum

Programın kurulum dosyası oldukça ufak (869KB) boyuta sahip. Kurulumu başlattığınızda gerekli diğer dosyaları internetten indiriyor. ADSL üzerinden 3-4 dakikada indirme tamamlanıyor. Çevirmeli bağlantı ya da benzeri düşük hızlar söz konusu olduğunda indirme süresi 1 saati geçebilir. Önceki sürümlerinden çok farklı olmayan kurulum adımları, standart yükleme seçildiğinde bir kaç tıklama ile tamamlanıyor.

Genel Özellikler

Kurulum tamamlandıktan sonra programı açtığımızda kolay navigasyona sahip gayet sade bir ekranla karşılaşıyoruz. Genel Görünüm menüsünde mevcut bileşenler hakkında kısa ve öz bilgiler var.

Sağ tarafta görülen Antispyware (casus yazılım koruması) ve Link Scanner (web sayfalarının güvenilirliğini kontrol eden bir özellik) gibi iki önemli özelliğin ücretsiz bir antivirüs yazılımında bulunması kullanıcılar için oldukça sevindirici bir durum.

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

Sağ tarafta bulunan bileşen simgelerine tıkladığınızda bileşenin durumu,varsa ince ayarlar gibi ayrıntılar çıkıyor.

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

Bilgisayar tarayıcı menüsünde, manuel tarama seçenekleri ve "zamanlanmış tarama" seçenekleri mevcut.

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

"Şimdi güncelle" menüsünün herhangi bir alt öğesi yok, tıkladığınızda direkt olarak güncellemeleri kontrol ediyor ve eğer bir güncelleme varsa aşağıdaki gibi bir pencerede bu güncellemeye ait bilgiler yer alıyor.

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

Programın sadeliği ilk başta oldukça iyi geliyor ama bir süre sonra "kurcalanacak bir takım ayarlar olması lazım" dedirtiyor. Bunun için Araçlar'dan Gelişmiş Ayarlar menüsüne giriyorum. Tam olarak aradığım şey karşımda. Solda klasik ağaç yapısına sahip navigasyon ve sağda ilgili içerik.

Açıkça söylemek gerekirse beklediğimden çok daha fazla ayar var hatta yukarıdaki sözü ettiğim için biraz pişmanlık bile duyduğumu söyleyebilirim :)

E-posta taramasında yazılacak başlıktan, taranacak dosyalar için uzantı belirlemeye, belirli programlar için istisna tanımlamadan eski virüs veri tabanına kadar oldukça detaylı ayar var.

Başlıklardan en fazla dikkatimi çeken ise "Oyun Modu". Bu özellik aktif edildiğinde tam ekran bir oyun oynarken can sıkıcı uyarı mesajları çıkmıyor.

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

Performans ve Sonuç

AVG Antivirus Free Edition, 8 adet exe (bazıları servis olarak çalışıyor) çalıştırmasına rağmen toplam bellek kullanımı 15MB'ı geçmiyor. Bu durum, özellikle düşük belleğe (RAM) sahip bilgisayarda da rahat çalışacağının göstergesi.

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

Diğer bir performans ölçütü olarak tarama süresine bakalım;

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

Bu testi 1,6GHz işlemci ve 512MB belleğe sahip Windows XP işletim sistemi çalışan bir dizüstü bilgisayarda yaptım. 18779 dosya bulunan C:\WINDOWS dizininin toplam boyutu 1,70GB. 4 dakika 28 saniye için gayet hızlı diyebilirim.

LinkScanner web'de gezinirken (özellikle arama motorlarında) işinizi epeyce kolaylaştıracak bir özellik.

Örneğin Google'da yaptığınız aramalarda sayfaya girmeden önce kontrol yapıyor ve sayfa hakkında kısa bir rapor bile veriyor. Yeşil ifade sitenin güvenilir olduğunu gösteriyor. Turuncu ya da Gri görürseniz o sayfaya girmemenizde fayda var.

AVG Anti-Virus Free 9 incelemesi

Sonuç

AVG Antivirus Free Edition 9, kolay kullanımı, düşük kaynak tüketimi ve gelişmiş özellikleriyle ücretli ürünleri kıskandıracak nitelikte. Ücretli ürünlerin sunduğu özellikler ve güvenlik seviyesi elbette daha yüksek ama ücretli bir yazılıma kaynak ayırmakta zorlanıyorsanız, bu programı kullanmanızı (en azından denemenizi) öneririm.