İndirme Programlarının Kralı: JDownloaderEkleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
09.03.2010

Zamanınızın büyük kısmı paylaşım sitelerinden dosya indirmeye çalışırken geçiyorsa, yeni sağ kolunuzla tanışın.

Son bir iki yıldır dosya paylaşımı torrent gibi p2p sistemlerden Rapidshare gibi çevrimiçi servislere doğru kayışını izliyoruz. Torrent henüz liderliği bırakacak gibi görünmese de, paylaşım siteleri hızları ve basitlikleri oldukça çekici alternatifler olarak öne çıkıyorlar. Ancak birçok site ücretli servislerini ön plana çıkarmak için dosyalara ulaşımı bekleme süreleri, doğrulama sistemleri gibi sistemlerle zorlaştırıyorlar. Burada JDownloader gibi sırf bu sitelere yönelik indirme yöneticileri imdadımıza yetişiyor.

İndirme Programlarının Kralı: JDownloader

Program aralarında depositfiles, easy-share, freakshare, hotfile, ifile, letitbit, megaupload, mediafire, netload, rapisdhare, sharingmatrix gibi bilinen çok bilinen sitelerinde bulunduğu 200'den fazla dosya paylaşım sitesini destekliyor. Ama programın asıl gücü, bu konuda hiç bir eksiği bulunmasa da, desteklediği site sayısında değil.

İndirme Programlarının Kralı: JDownloader

Mipony, USDownloader gibi rakiplerinde bulunan, linkler için pano takibi, alınan linklerin doğrulanması gibi, bu tarz programlar için olmazsa olmaz sayılan özelliklerin yanı sıra, her indirilen dosyadan sonra modemin yeniden başlatılması (bu sayede ipnizin değişmesi sağlanıp bekleme süreleri atlanıyor), indirilen dosyaların hatasız olduklarının test edilmesi, sıkıştırılmış veya bölünmüş dosyaların (WinRAR ve HJSplit) otomatik olarak açılması ve birleştirilmesi, captcha sistemlerinin kullanıcı girişine gerek kalmadan geçilmesini sağlayan AntiCaptcha sistemi, programın içinden istenen sağlayıcıdan premium hesap alınması gibi birçok gelişmiş özelliğe sahip.

İndirme Programlarının Kralı: JDownloader

Java kullanılarak yazılmış program, aynı dili kullanan programlar gibi hafıza kullanımı konusunda biraz açgözlü. Normal kullanım sırasında sistem hafızasından yaklaşık 90MB kullanıyor. Güncel bir sistem için kulağa çok fazla gelmese de, işleviyle orantılı olarak biraza yüksek kalıyor. Program ayrıca çalışmak için Java Runtime'a ihtiyaç duyuyor.

İndirme Programlarının Kralı: JDownloader

Yaptığımız kullanım testlerinde uygulama netload.in ve megaupload.com'un captcha sistemlerini rahatlıkla aştı. İndirdiğimiz sıkıştırılmış dosyalar da başarılı bir şekilde otomatik olarak açıldı. Tek karşılaştığımız problem programın bir kere işlem yapmadan dururken kendi kendine kapanması oldu. Modeminizi tekrar başlatma sistemi ile ilgili olarak ise önümüzdeki günlerde ayrıntılı bir eğitim yayınlayacağız.