Nero'dan PC için Tivo programı LiquidTVEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Nero ve Tivo, LiquidTV adlı yeni bir program çıkaracaklarını duyurdular. LiquidTV'ye genel olarak baktığımızda harici Tivo cihazının yaptıklarını Windows tabanlı bir bilgisayar üzerinde gerçekleştirebilen bir Tivo diyebiliriz.

Kullanıcılar LiquidTV ile; canlı ve kaydedilmiş televizyon yayınlarını izleyebilme; canlı programları durdurabilme ve programları sonra izlemek için kaydetme gibi temel Tivo özelliklerini kullanabiliyorlar. LiquidTV ayrıca kaydettiğiniz videoları DVD'ye yazdırma ya da H.264 kodek kullanarak yerden kazanmak için sıkıştırmanıza olanak veriyor. Programla birlikte önceden ayarlanmış olarak gelen profiller sayesinde kaydettiğiniz yayını iPod ya da PSP gibi cihazlara göre sıkıştırabiliyorsunuz. Öte yandan sıkıştırma ayarlarını görüntü ve ses yönünden özelleştirmeniz de mümkün.

LiquidTV screenshot LiquidTV screenshot

LiquidTv aynı ağa bağlı oldukları sürece evinizdeki harici Tivo cihazlarıyla da uyumlu çalışabiliyor. Tivo cihazına kaydettiğiniz yayınları bilgisayar üzerinden LiquidTV yardımıyla izleyebilir ve doğrudan yazılım üzerinden Web arayüzünü kullanacak kaydetme işlemlerine zamanlanmış görevler atayabilirsiniz.

LiquidTv'nin şimdilik Mac ve Linux'e uygun sürümleri mevcut değil. Ayrıca WishLists ve KidZone gibi seçenekleri kullanırken, program TiVoCast ya da Tivo HME uygulamaları gibi daha gelişmiş özelliklere henüz destek vermiyor.

LiquidTV screenshot Nero dan PC için Tivo programı LiquidTV

Bilgisayarda LiquidTV kullanmak için bir TV kartına ve yayınları almak için uydukarasal yayın bağlantısına sahip olmanız gerekiyor. Program aynı anda 4 farklı kanaldan arka planda kayıt yapmanıza olanak veriyor. Nero yetkilileri şirketin Ekim ayının son haftasında Hauppauge WinTV-HVR-950 USB HDTV kartı, dijital anten ve uzaktan kumandadan oluşan bir paketle LiquidTV'yi 99$'lık fiyat etiketiyle satışa çıkaracağını açıkladı. Öte yandan kullanıcılar 99$ ödeyerek Nero'nun Web sitesinden de programı indirebilecek. Her iki seçenek de bir yıllık teknik destek hizmetini kapsarken; programın Web'den indirilen sürümünde ek olarak hiçbir donanım verilmiyor.

Nero dan PC için Tivo programı LiquidTV Nero dan PC için Tivo programı LiquidTV

LiquidTV'yi bir yıl kullandıktan sonra yeniden abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu durum LiquidTV'yi program için para alan fakat TV rehberini bedava sunan alternatif bilgisayar tabanlı DVR çözümlerinden BeyondTV ve SageTV'den ayırıyor. Yine de harici Tivo cihazının sunduklarını beğeniyorsanız; aynı deneyimi bilgisayarınıza taşımak için LiquidTv'yi tercih edebilirsiniz.