MP3 Rocket 5.0.3Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
08.10.2009

MP3 Rocket 5.0.3 tıpkı FrostWire gibi, popüler P2P dosya paylaşım programı LimeWire'ın açık kaynak kodunu kullanarak oluşturulmuş bir dosya paylaşım programıdır.

MP3 Rocket 5.0.3 tıpkı FrostWire gibi, popüler P2P dosya paylaşım programı LimeWire'ın açık kaynak kodunu kullanarak oluşturulmuş bir dosya paylaşım programıdır. MP3 Rocket 5.0.3 programı da FrostWire ve LimeWire ile aynı çalışma tekniğini kullanır. MP3 Rocket 5.0.3, bu dosya paylaşım programlarının da kullandığı Gnutella ağını kullanır ve kullanıcılarına, adında yalnızca MP3 geçmesine rağmen, diğer kullanıcıların paylaştıkları bütün dosya türleri arasında arama yapabilme ve filmler, resimler, oyunlar, metin belgeleri, müzikler gibi dosyaları kendi bilgisayarlarına indirebilme olanağı sunar. FrostWire'ın aksine LimeWire'ın ücretsiz sürümünün kaynağını kullanan MP3 Rocket 5.0.3 içerdiği oldukça kullanışlı yenilikler ile de FrostWire'dan ayrılmaktadır.

MP3 Rocket 5.0.3 kurulum dosyasını çalıştırdığımızda bazı antivirüs yazılımları kurulumun içindeki ASK araç çubuğu eklentisini solucan olarak görebilir. Bu kurulumun virüs içerdiği anlamına gelmez. Bu uyarıyı görmezden gelerek kuruluma devam edebilirsiniz.

Kurulum sihirbazı Ask araç çubuğu tarayıcı eklentisini eklemek isteyip istemediğimizi soruyor. Bu ekranda onaylı olarak bulunan kutucuklardan ilki Ask arama araç çubuğunu tarayıcımıza eklemeyi diğeri ise Ask arama sayfasını tarayıcımızın başlangıç sayfası olarak değiştirmeyi kabul etmek anlamına geliyor. Eğer her iki seçeneği de istemiyorsanız kutucuklardaki onay işaretlerini kaldırmanız yeterli. Bu seçenekler yazılımın yüklenmesi için gerekli değiller.

MP3 Rocket 5.0.3 kurulum sırasında Java'nın 1.6 sürümünün sisteminizde olup olmadığını tarıyor. Eğer yoksa programın kurulum sihirbazı internete bağlanarak bu güncellemeyi yüklemeye çalışıyor, yükleyemezse sizden Java'yı manuel olarak yüklemenizi ve MP3 Rocket 5.0.3 yazılımını bu yüklemeden sonra kurmanızı istiyor.

MP3 Rocket 5.0.3Kurulum sonrası MP3 Rocket 5.0.3 programı bir "Ayar Diyalog Penceresi" ile programın genel ayarlarını yapmanıza yardımcı oluyor. Bu pencerede İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Portekizce dillerinden birini seçebilir; alınan dosyaların kaydedileceği klasör belirtilebilir; bağlantı hızı seçilebilir ve MP3 Rocketprogramının Windows başlangıcında çalışıp çalışmamasını ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlar yapıldıktan sonra karşımızaadımızı ve e-posta adresimizi isteyen bir pencere çıkıyor. Bu pencereyi atlama şansımız yok. Ekrandaki iki metin kutusunun altındaki kutucuk ise reklam e-postaları almak isteyip istemediğimiz soruyor. Eğer istemiyorsak bu kutucuğu onaylamamız gerekiyor. Bu son adımdan sonra artık programı kullanmaya başlayabiliriz.

MP3 Rocket 5.0.3MP3 Rocket 5.0.3 tıpkı LimeWire gibi her açılışta Pro sürüme yükseltme sorusu sorarak bizi bunaltıyor. Hatta bu konuda daha da öteye giden MP3 Rocket bu soru penceresindeki Evet, Hayır ve Sonra düğmelerinin yerini her açılışta değiştirerek, kullanıcıları tuzağa düşürmeye (!) çalışıyor.

Yazılımın LimeWire ve FrostWire gibi geniş dil seçeneği bulunmuyor ve 6 dil ile sınırlı dil seçenekleri arasında Türkçe desteği yok. Her ne kadar çeviri konusunda başarısız olsalar da (en azında Türkçe için) bu iki programın dil seçenekleri bakımından MP3 Rocket'ten daha önde olduklarını söylemek mümkün.

MP3 Rocket 5.0.3 birkaç ufak değişim dışında neredeyse birebir LimeWire arayüzünü kullanıyor. View (görünüm) menüsünde bulunan 4 temadan istediğimizi seçip farklı bir kullanım deneyimi yaşamak mümkün.Bünyesinde bir medya oynatıcısı da var

MP3 Rocket 5.0.3'ün en altında bir durum çubuğu mevcut; LimeWire programındakinin aynısı olan bu çubuğun üzerinde sağ köşede entegre bir medya oynatıcısı bulunuyor; sol köşede ise ağa bağlantı düzeyinizi, dilinizi, güvenlik duvarı durumunuzu, paylaşılan dosya sayınızı ve mevcut indirme(download) ve yükleme (upload) veri akışınızı gösteren bilgi alanları bulunuyor. Bu çubuk da diğer MP3 Rocket 5.0.3menülerde olduğu gibi seçimizi göre şekillendirilebilir.Çubuğun herhangi bir alanında sağ tıklayarak çubukta görünebilen bilgi alanlarından istediklerinizi seçebilirsiniz.

MP3 Rocket adı bize yalnızca ses dosyalarını bulup indirmeye yarayan bir programı çağrıştırsa da yazılım, benzerleri gibi dosya türleri konusunda bize özgürlük sunuyor. Yazılım artık standart haline gelmiş türlere göre arama desteği sunuyor. Arama yaparken, arama yaptığımız dosyanın türünü ses, resim, video, belge, program olarak seçebiliriz ya da tüm dosya türlerini seçerek bütün türlerde arama yapabiliriz. MP3 Rocket oldukça detaylı aramalar yapmamıza olanak verir. Örneğin; ses dosyası arama seçeneğinde başlık, sanatçı, albüm, tarz ve lisans türü var ama "Daha fazla arama seçeneği" kutucuğunu tıkladığımızda karşımıza parça, tür, yıl, uzunluk, dil, veri akış hızı, açıklamalar, telif hakkı gibi çok daha fazla detay çıkıyor. Bu seçenek video dosyaları arama sekmesinde de geçerli. Burada da oyuncular, yönetmen, alt yazılar dahil birçok arama detayı bulunuyor. Arama alanlarında otomatik tamamlama özelliği mevcut. Daha önce yaptığınız aramaları görebilirsiniz. Bir harfe bastığınızda daha önce yaptığınız o harf ile başlayan aramaları görebilirsiniz. Arama alanında hiçbir şey yazmadan aşağı tuşuna basarak da bütün aramaları görebilirsiniz. Tabi ki gizliliğinizin korunması için arama geçmişinin silinmesi de unutulmamış. Listelenen eski aramaların hemen altında bulunan Clear History (geçmişi sil) tuşu ile otomatik MP3 Rocket 5.0.3tamamlama geçmişi silinebilir. Ayrıca "Options" (seçenekler) penceresindeki "View" (görünüm) menüsünün altındaki Autocompletion (Otomatik tamamlama) başlığındaki kutucuğun onayı kaldırılarak bu özellik devre dışı bırakılabilir.

Arama yaptığımızda daha önce arama detaylarını barındıran menü 3 pencere içeren bir bilgi sütununa dönüşüyor. Buradaki pencerelerden de detayları seçerek istemediğimiz sonuçları eleyebiliriz. Örneğin bir video araması yaparken dosya türünü seçemiyoruz fakat bu pencerelerden birinin başlığına tıklayarak "Tür" kategorisini eklediğimizde çıkan video sonuçlarının içinden yalnızca"avi", "mp4", ya da "mpeg" gibi formatların görünmesini sağlayabiliriz.


3 çeşit arama sekmesi mevcut; anahtar sözcük girerek arama, yeni dosyaları arama, doğrudan bağlantı. Dosya türünü seçtikten sonra anahtar sözcük girişi iledetaylı aramalar yapabilirsiniz. Yeni dosyaların arandığı sekmede ise seçtiğiniz türdeki sunucuda paylaşıma yeni açılmış dosyaları listeleyebilirsiniz. Doğrudan bağlantı ile gireceğiniz ip adresi ve port numarası ile bir arkadaşınızın bilgisayarında paylaşımda bulunan dosyaları listeleyebilirsiniz.


Arama sonuçlarında tam esneklik

MP3 Rocket 5.0.3Sonuçların bulunduğu listeleme ekranında yine sonuçları birçok detaya göre sıralayabiliyoruz. Varsayılan olarak bu ekranda 9 sütun bulunmaktadır (kalite, # -kaynak sayısı-, lisans türü, dosya simgesi, dosya ismi, dosya türü, dosya boyutu, hız ve veri akış hızı). Yalnız burada karşımıza bir eksik çıkıyor; yatay kaydırma çubuğu yok. Bu yüzden ya az detay sütunu seçeceğiz ya da birbirine girmiş birçok detay sütununda boğulacağız.

Arama sonuçlarının altındaki pencerede mevcut indirmelerin durumunu görebilirsiniz. Burada indirmelerin hızları ve kalan süreleri gibi bilgiler bulunuyor. Bu pencereye gizleme imkanınız da var. Bu pencerede; indirmeleri iptal etmek için "Cancel", duraklatma/devam ettirme "Pause", "Resume", inmekte olan dosyanın indirme işlemi tamamlanmadan bir önizlemesini yapabilmek için "Preview", indirdiğiniz dosyanın bilgisayarınızda nereye kaydedildiğini görmek için "Explore" ve aktarımı durmuş olan indirmelerin listeden silinmesi için "Clear Inactive" butonları mevcut.

FrostWire sohbet özelliği ile kaynak kodunu kullandığı LimeWire'dan ayrılıyordu. FrostWire ile mevcut sohbet odalarını listeleyebiliyor ve sohbet odalarına girerek diğer kullanıcılar ile sohbet edebiliyorduk. Ancak sohbet özellikleri LimeWire ile aynı olan MP3 Rocket sohbet konusunda sınıfta kalıyor. Yalnızca seçenekler penceresinde sohbet sekmesinden "enable chat" (sohbete izin ver) kutucuğunu işaretleyerek insanların sizinle sohbet etmesine izin veriyorsunuz. Siz de bir arama yaparken çıkan sonuç listesinden bu kutucuğu işaretlemiş insanlarla sohbet edebiliyorsunuz. Bu ayarı yapmış olan kullanıcıları sonuç ekranındaki sıralama sütunlarına Sohbet sütununu ekleyerek görebilirsiniz. Ayrıca IP numaralarıgirerek bir kara liste de oluşturabilirisiniz; böylece bu listedeki kullanıcılar size özel ileti gönderemez.

Programda içerik filtrelemesi özelliği bulunuyor. Anahtar kelimeler girerek,belirli dosya türlerini işaretleyerek, listelenmesini istemediklerinizi "gereksiz" olarak işaretleyerek istemediğiniz sonuçların listelenmesini engelleyebilirsiniz.

Yükleme ve indirme dosya sayılarına sınır koyma olanağınız da mevcuttur. Program yapılandırmasında varsayılan olarak yüklenen (upload) maksimum dosya sayısı 20, indirilen (download) maksimum dosya sayısı ise 8'dir. Yüklenen dosyalar için ayrılan bant genişliğinin yüzdesini de ayarlayabilme olanağı sunulmaktadır. Böylece yüklemeler sırasında diğer çevrimiçi uygulamalarınıza ayrılan bant genişliği görebileceksiniz. Bu ayarları seçenekler penceresindeki "İndirmeler" ve "Yüklemeler" sekmelerinde ayarlayabilirsiniz.

Torrent ve çevrimiçi yayın izleme desteği

MP3 Rocket, torrent desteği de barındırıyor. Dosya menüsünde bulunan "Open .torrent" ya da "Download .torrent" pencereleri ile .torrent dosyaları ile dosya indirebilirsiniz. Torrent ile dosya indirme işlemini internetten indirdiğiniz .torrent dosyalarını "Open .torrent" penceresi ile seçerek ya da .torrent dosyalarının URL adreslerini "Download .torrent" penceresine yazarak gerçekleştirilebilir. İkinci işlemde MP3 Rocket önce .torrent dosyasını indiriyor sonra da bu .torrent dosyası ile asıl dosyayı indiriyor.

MP3 Rocket, barındırdığı dört yeni sekme ile kaynak kodunu kullandığı LimeWire'ınkilerden farklı dört yeni özellik sunuyor: Most Popular (En Popüler), Watch TV (Televizyon Seyret), Radio (Radyo) ve Games (Oyunlar). MP3 Rocket'e özgü bu sekmeler diğer sekmeler gibi eklenip kaldırılabilir değiller.

Most Popular sekmesi yazılımın, Gnutella ağı üzerinde yapılan indirmeleri kaydettiği ve en çok indirilenleri sıraladığı bir özellik içerir. Bu özellik sayesinde üç ayrı kategoride son hafta, son ay veya son altı ay içinde en çok indirilmiş dosyaları sıralayabilir ve Gnutella ağı kullanıcılarının en beğendikleri dosyaları indirebilirsiniz. Müzik, video ve resim ana başlıkları altına toplanan en popüler dosyalar ayrıca müzik, video ve resim alt türlerine göre de ayrılabilir. Örneğin; son bir ay içinde ağ üzerinden indirilen en popüler R&B müzik dosyalarını indirebileceğiniz gibi haftanın en çok indirilen spor videolarını veya son altı ayın en tutulan doğa ve manzara resimlerini de indirebilirsiniz. Ancak bu özellik ile ilgili bir sorunu atlamak mümkün değil. En çok indirilen müzikler listesindekisütunlardan bir olan "Total Votes" (toplam oy sayısı) sütununun üzerine tıklayarak sıralama yapmak istediğimizde; sıralamanın büyükten küçüğe ya da küçükten büyüğe olacağını sanıyoruz. Fakat durum böyle değil. Oy sayıları alfabetik (!) sıraya göre listeleniyor. Yani 10, 11, 12, 135, 150, 16, 20, 200, 350, 4, 5, 9 gibi ilginç bir sıralama ile karşılaşmak mümkün. Bu yüzden de örneğin 220 oy almış bir müzik dosyasını 2 ve 3 oy almış iki dosyanın arasında bulabilirsiniz.

MP3 Rocket'in adında yazanlardan çok daha fazlasını sunduğunu söylemiştik. Watch TV özelliği ile bunu bir kez daha kanıtlayan yazılım internetin bize sunduğu uçsuz bucaksız film ve görüntü arşivini derleyerek ayağımıza getirmekte. Yazılım entegre tarayıcısı sayesinde listeden seçtiğimiz video sitelerini görüntülüyor ve bu video siteleri aracılığıyla aradığımız görüntüleri kolaylıkla bulup izleyebiliriz. Youtube, Google video, Mega video, Watch-movies.net gibi pek çok video sitesine bağlanarak değişik türlerde görüntüler izleyebilir; CNN ya da Fox gibi kanallarda haber izleyebilir; çok geniş alternatifler ile video klipler izleyebilir; hayranı olduğunuz dizileri takip edebilirsiniz. Bütün bunları yapabilmek için program; kategori, tür, ülke ve sıralama seçenekleri ve bir arama yardımcısı içeren kolay bir navigasyon sistemi MP3 Rocket 5.0.3sunuyor. Program; film, haber, spor, TV dizileri gibi birçok kategoride onlarca ülkeden video sitesi ve TV kanalı barındırıyor. Ayrıca programda yaklaşık 50 Türk kanalı da mevcut.

MP3 Rocket, Radyo özelliği ile de benzerlerini geride bırakıyor. Yazılım, entegre media player oynatıcısı ile dünyada 26 türde yayın yapan Virgin Radio gibi klasikler de dahil sayısız radyoyu zahmetsizce dinlememize olanak veriyor. Yazılımın radyo desteği sayesinde artık radyoların online yayınlarını aramaya ve bu yayınları destekleyecek medya oynatıcı yüklemeye gerek kalmıyor. Alternatif, R&B, Jazz, Rock dahil 26 müzik türünde yayın yapanradyolar arasında ne yazık ki hiçbir Türk radyosu bulunmuyor.

Oyun severlere hitap eden Oyunlar sekmesinde internet üzerinden oynanan flash tabanlı pek çok oyuna kolay bir şekilde ulaşmak mümkün. Aksiyon, macera, macera, yarış, silah, spor, strateji gibi 13 türdeki onlarca oyunu, programın içinde oynayabilme olanağı sayesinde indirme işlerinizi daha zevkli hale getirebilirsiniz.

MP3 Rocket'in bu yeni üç özelliğinde de ortak bulunan işlemler ile TV ve radyo yayınlarına ve oyunlara 5 yıldız üzerinden oy verebiliriz; ayarlar sayesinde sekme dışına çıktığımızda yayınların ve oyunların devam edip etmeyeceğini ayarlayabiliriz ve beğendiğimiz yayınları ya da oyunları favoriler listesine ekleyerek istediğimiz anda kolayca erişebiliriz.

Kurulumdan, programı kullanmaya başlamamıza kadar yazılımın bizi rahatsız eden yönleri ile karşılaşıyoruz. Ancak programı kullanmaya başladıktan sonra içerdiği özellikler sayesinde bunları görmezden gelebiliyoruz. En ünlü dosya paylaşım programlarından birinin kaynak kodunu kullanmasına rağmen yapılan geliştirme ve zenginleştirmeler ile bu programdan çok daha eğlenceli hale gelmiş olan MP3 Rocket, P2P dosya paylaşım programı arayan kullanıcıların öncelikli olarak tercih etmesi gereken programlardan biri.