uTorrent 1.8.3Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Torrent, dosya paylaşımı konusuna sağladığı kolaylık ile günümüzde gittikçe artan bir popülerliğe sahip. Peki, Torrent dünyasına dahil olabilmenize yardımcı olan istemci programlarda ne gibi özellikler bulunmalı? Piyasaya hızlı bir giriş yapan ve getirdiği yenilikler ile haklı bir şekilde popülerliği yakalayan uTorrent, bir Torrent istemcisinden beklediğinizi tüm özellikleri barındırıyor.

2006 yılının sonlarına doğru Bittorrent tarafından satın alınan, özellikle çok küçük boyutu ve inanılmaz düşük sistem kaynağı tüketimi ile dikkat çeken uTorrent, piyasadaki en etkili Torrent istemcilerinden biri. Kurulum adına yalnızca sisteminizde birkaç ufak değişiklik gerçekleştiren program, harici belleklerden dahi çalıştırılabiliyor. uTorrent'in kolay anlaşılır arayüzü sayesinde indirme işlemlerinizi kolayca yönetebiliyorsunuz. İndirme işlemlerine hızlı bir şekilde başlayabilmenize olanak veren program, yüksek indirme oranları ile de dikkat çekiyor. uTorrent, iyi bir bağlantıya sahipseniz çok büyük boyutlu dosyaları bile birkaç dakika içerisinde bilgisayarınıza indirebiliyor. Tabi ki bunun için indirilen dosyanın paylaşım oranının da iyi olması gerektiğini hatırlatalım.

uTorrent 1.8.3uTorrent'in kurulum dosyasını çalıştırdığınızda öncelikle dil seçim ekranı ile karşılaşıyorsunuz. Program, Türkçe dahil onlarca dil desteğine sahip. Varsayılan olarak İngilizce dil desteği ile gelen programı, farklı bir dilde kullanmak istediğinizde program, üreticinin sitesine bağlanarak çoklu dil paketini yüklüyor. Daha sonraki pencerede programın kurulacağı konum seçiliyor. İlginçtir ki bu ekranda İptal düğmesine tıkladığınızda dahi program kuruluyor ve çalışmaya başlıyor.


uTorrent 1.8.3Kurulum sonrası mevcut güvenlik duvarınız uyarı verebiliyor. Bu uyarıda programa izin vermeniz gerekiyor; aksi halde uTorrent internete erişemiyor ve dosya paylaşımını gerçekleştiremiyor. Bu işlem sonrasında ise programın Hız Rehberi penceresi açılıyor. Bu penceredeki seçenekler yardımı ile ağ ayarlarınızı, programın en etkili biçimdeçalışabilmesiiçindüzenleyebiliyorsunuz.

uTorrent 1.8.3

Programın arayüzüne göz atacak olursak menü ve araç çubuğu altındaki ana pencerenin sol kısmında kategorilerin ve RSS beslemelerinin listelendiğini, sağ üst kısımda indirilmekte olan Torrent dosyalarının bulunduğunu ve sağ alt kısımda ise sekmeler şeklinde pencerelerin, seçili olan Torrent dosyası ile ilgili bilgileri verdiği görülüyor. Menü çubuğundaki menüler ve araç çubuğundaki simgeler yardımı ile programın araçlarına, özelliklerine ve ayarlarına erişilebiliyor. Kategorilerin ve RSS beslemelerinin bulunduğu sol kısımda mevcut Torrent dosyalarının, durumlarına göre atandıkları kategorileri ve eklenen RSS beslemelerini görüntüleyebiliyorsunuz. Sağ üst kısımda listelenen Torrent dosyaları ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz ya da bu dosyalar üzerinde duraklatma, durdurma, aşağı / yukarı taşıma bant genişliği ataması vb işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz. Sağ alt kısımda ise seçili olan Torrent dosyası ile ilgili izleyici (tracker), eş (peer), dosya parçaları, dosyalar ve indirme hızı gibi bilgileri edinebiliyorsunuz.

uTorrent 1.8.3Dosya menüsündeki Yeni Torrent Yap öğesi, araç çubuğundaki Yeni Torrent Yap simgesi ya da CTRL ve N tuş kombinasyonu ile ulaşılabilen Yeni Torrent Oluştur penceresini kullanarak kolayca yeni bir Torrent dosyası oluşturabiliyorsunuz. Böylece paylaşmak istediğiniz içeriklerinizi hızlı bir şekilde Torrent haline dönüştürebiliyor ve diğer kullanıcıların bu içerikleri bilgisayarınızdan kendi bilgisayarlarına aktarmalarına olanak verebiliyorsunuz.YeniTorrentdosyası oluşturma işlemi için Torrent konusunda belirli bir deneyime sahip olmanız gerektiğini de belirtelim.

uTorrent 1.8.3uTorrent'in RSS özelliği sayesinde Torrent sitelerinin sunduğu RSS yayınlarını takip edebiliyor ve beklediğiniz bir yazılımı, Torrent ile paylaşılmaya başladığında doğrudan RSS penceresinden indirme listenize ekleyebiliyorsunuz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; programın RSSözelliğinin haber ya da blog yayınlarını takip etmek üzere geliştirilmiş olmaması ve RSS yayınlarını programın içerisinde görüntüleyememesi. uTorrent'in RSS beslemeleri özelliğinin asıl amacı; Torrent sitelerinin sunduğu RSS beslemeleri ile indirilecek olan Torrent dosyalarının takibidir.

uTorrent 1.8.3uTorrent'in otomatik kapanma özelliği, Torrent işlemleriniz tamamlandığında bilgisayarın otomatik olarak kapatılabilmesini sağlıyor. Seçenekler menüsündeki Oto Kapatma öğesinden ulaşabileceğiniz seçenekler ile indirme işlemlerinin ya da hem indirme hem de gönderme işlemlerinin tamamlanması durumunda otomatik olarak programdan çıkılmasını, uyku moduna geçilmesini, bekleme konumuna geçilmesini, bilgisayarın yeniden başlatılmasını ya da kapatılmasını sağlayabiliyorsunuz. Böylece indirme ve / veya gönderme işlemleriniz tamamlandığında bilgisayarınız, otomatik olarak kapatılıyor ve elektrikten tasarruf edebiliyorsunuz.

Yardım menüsündeki Güncelleme kontrol et ve Dil dosyası indir öğeleri, programın yeni bir sürümünün ve yeni bir dil paketi güncelleştirmesininyayınlanıpyayınlanmadığınıdenetleyebilmenize olanak veriyor.

uTorrent 1.8.3uTorrent, bant genişliğinizin ne kadarını kullanacağını belirleyebilmenize olanak veriyor. Seçenekler menüsündeki Tercihler öğesini tıkladığınızda açılan penceredeki Band Genişliği ekranında bulunan ayarları düzenleyerek programın genel gönderme hız sınırını, genel indirme hız sınırını ve bağlantı sayısını belirleyebiliyorsunuz. Ancak şunu da unutmayın; bu ayarlardaki değişiklikler dosyalarınızın indirilme sürelerini uzatabileceği gibi gönderim limitini düşürmek de gönderim yapmayıp yalnızca indirme yapan bir "leecher" haline gelmenize ve diğer kullanıcılar tarafından engellenmenize neden olabilir.

uTorrent 1.8.3Program, bant geniş kullanımı konusunda daha da ileri gidiyor ve haftanın hangi günü, hangi saatlerde ne kadar bant genişliği kullanılacağını belirleyebilmenize olanak veriyor. Tercihler penceresindeki Zaman Çizelgesi ekranındaki ayarlar yardımı ile haftanın yedi gününde birer saatlik dilimlerde uTorrent programının indirme ve gönderme işlemlerini tam hızda, sınırlı hızda, yalnızca gönderim şeklinde gerçekleştireceğini belirleyebilir; belirli günlerin belirli saatlerinde bu işlemleri tamamen durdurabilirsiniz. Örneğin; ağınızı, başka kullanıcılar ile paylaşıyorsanız ve bukullanıcıların internet kullanımını engellemek istemiyorsanız, o kişilerin interneti kullandığı gün ve saatlerde programın indirme ve gönderme işlemlerini kısıtlayabilir ya da durdurabilirsiniz.

uTorrent 1.8.3Seçenekler menüsündeki Tercihler öğesini tıkladığınızda açılan penceredeki Genel ekranında bulunan Gizlilik başlığı altındaki Gizleme seçeneği programı, acil durumlarda gizleyebilmenize için kısayol tuşu atayabilmenize olanak veriyor. Böylece herhangi bir sebeple başkalarının uTorrent programını kullandığınızı görmesini engellemek için bu kısayol tuşunu kullanabiliyorsunuz. Belirlediğiniz kısayol tuşu ile programı hem masaüstünüzden hem de bildirim alanından anında yok edebiliyor ve tekrar aynı kısayol tuşunu kullanarak programı geri getirebiliyorsunuz.

Program, varsayılan ayarları ile çoğu kullanıcı için yeterli sayılabilecek düzeyde bir performans sunuyor. Ancak isteyen ileri düzey kullanıcılar programın ayarlarını kurcalayarak daha yüksek bir indirme performansı elde edebilirler.

uTorrent, hali hazırda piyasada bulunan en kaliteli Torrent istemcilerinden birisi. Diğer istemcilerle karşılaştırıldığında %90'lara varan daha düşük sistem kaynağı tüketimi imkanı sunan program, bir yandan bilgisayarınızı kullanmaya devam ederken bir yandan da Torrent ile dosya indirebilmenize olanak veriyor. Program ayrıca sunduğu gelişmiş özellikler ile tabir caizse "yükte hafif pahada ağır" olduğunu ispat ediyor. Ancak bu durum sakın aklınıza programın yüksek bir fiyata sahip olduğunu getirmesin; inanması güç gelebilir ama uTorrent tamamen ücretsiz.