Ares Regular Edition 2.0.9Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
04.11.2010

Ares; düşük sitem kaynakları tüketimi, arama sonuçlarındaki başarısı, güçlü kitaplık özelliği, oldukça başarılı tümleşik medya oynatıcısı, gelişmiş sohbet sistemi, kolay kullanımı ve çoklu dosya kaynakları sayesinde oldukça hızlı indirme özelliği ile rakiplerini geri bırakmayı başarmıştır.

Ares, piyasadaki en tanınmış dosya paylaşım programlarından biridir. Ares; düşük sitem kaynakları tüketimi, arama sonuçlarındaki başarısı, güçlü kitaplık özelliği, oldukça başarılı tümleşik medya oynatıcısı, gelişmiş sohbet sistemi, kolay kullanımı ve çoklu dosya kaynakları sayesinde oldukça hızlı indirme özelliği ile rakiplerini geride bırakmayı başarmıştır. Ayrıca program, yeni eklenen Bittorrent ve Shoutcast desteği ile çok daha kullanışlı bir hal almıştır. Aşağıdaki linkten Ares Regular Edition program'ına ulaşabilirsiniz.

Ares Regular Edition İndir

Programın yüklenmesi için yalnızca 2.9 Mb boş disk alanı gerekiyor. Bu küçük boyutu sayesinde kolaylıkla yüklenen Ares kurulum tamamlandıktan sonra otomatik olarak çalışmaya başlıyor.

Ares, yedi sekmeden oluşan ve kolay gezinilebilir siyah bir arayüze sahip. Bu sekmeler "İnternet", "Klasörler", "Ekran", "Arama", "Transfer", "Sohbet" ve "Kontrol Paneli" pencerelerini içeriyor. Ayrıca tümleşik medya oynatıcı arayüzün en alt kısmında bulunuyor. Sekmeler ve medya oynatıcı sabit; farklı pencerelere geçişlerde de aynı kalırlar.

Programın ilk sekmesi olan ve program açılışında varsayılan olarak görüntülenen "İnternet" sekmesi, Ares'in tümleşik internet tarayıcısını içeriyor. Bu tarayıcı sayesinde programdan çıkmadan internette gezinmek mümkün.

Ares RegularEdition 2.0.9 Ares Regular Edition 2.0.9

"Klasörler" sekmesi Ares'in güçlü klasörleme sistemini içeriyor. Bu sekmede, indirilmiş dosyaları gelişmiş bir kategorileme sistemi ile oldukça detaylı bir şekilde sıralamak mümkün. İndirilmiş bütün dosyaları bir arada listeleyebileceğiniz gibi yalnızca son günlerde indirdiğiniz dosyaları da görüntüleyebilirsiniz. Türlere göre listeleme sayesinde her dosya türündeki dosyaları ayrı ayrı sıralayabilirsiniz. Ayrıca program, gelişmiş gruplandırma özelliği ile aynı türdeki dosyaları da farklı gruplara ayırabiliyor. Örneğin; indirilmiş ses dosyalarının tamamını görüntüleyebileceğiniz gibi bu ses dosyalarını artist (sanatçı), albüm ve tarz ayrıntılarına göre gruplandırmanız da mümkün. Programın "Klasörler" sekmesinde her ayrıntıyı görüntüleyip bu ayrıntılara göre listeme şansına sahipsiniz. Böylece indirdiğiniz dosyalar kullanıma hazır bir şekilde elinizin altında bulunur. Bu dosyaların üzerine gelerek sağ tıkladığınızda açılan menüdeki özellikler sayesinde dosyaları paylaşıma açabilir, paylaşımlarını engelleyebilir; tümleşik medya oynatıcısı ile oynatabilir; farklı bir medya oynatıcı ile açabilir; bulunduğu klasörü görüntüleyebilir; silebilir; tümleşik medya oynatıcısının çalma listesine ekleyebilirsiniz.

Ares Regular Edition 2.0.9"Ekran" penceresinde Ares'in tümleşik medya oynatıcının oynattığı görüntüleri izleyebilirsiniz ve çalma listesini düzenleyebilirsiniz. Medya oynatıcısının kontrollerinin bütün pencerelerde göründüğünü daha önce söylemiştik; bu pencere sayesinde medya oynatıcısının bir diğer parçası olan ekranını da görmüş oluyoruz. Görüntüleri bu ekranda orijinal boyutlarında, en uygun boyutta ya da tam ekran olarak izleyebilirsiniz. Medya oynatıcısının İnternet Radyo özelliği ile çevrimiçi yayın yapan radyolar dinleyebilirsiniz. İnternet Radyo simgesine tıklandığında çıkan menüden Online Radio - Directory yolu izlendiğinde çıkan 3 radyo yayını seçeneğinden biri seçildiğinde programın entegre internet tarayıcısı bu çevrimiçi radyo yayıncılarının internet sitesine yönlendirilir. Bu sitelerden seçilen radyo yayını dinleme isteği otomatik olarak Ares'in medya oynatıcısı tarafından yayının verilmesini sağlar. Bunun için girilen internet radyo yayınları sitesinden dinlemek istediğimiz radyonunyanındaki "Tune in" ya da "Live Radio" linkine tıklandığında çıkan soruya "Aç" demeniz yeterli olacaktır.Arama ve transfer


Ares Regular Edition 2.0.9Ares'in "Arama" sekmesi sayesinde kullanılan paylaşım ağında bulunan dosyalar arasında detaylı bir şekilde arama yapabilirsiniz. Bu dosyaların tamamında arama yapabileceğiniz gibi yalnızca belirli türler arasında da arama yapabilirsiniz. Türlere göre aramak yapmak için arama yapmak istediğiniz türe tıklamanız yeterlidir. Türlerden birine tıkladığımızda o türe ait arama penceresine geçersiniz. Bu pencerede yalnızca bir metin kutusu bulunur. Ancak daha detaylı aramalar yapabilmek için gelişmiş arama linkine tıkladığımızda çok daha detaylı arama parametrelerini ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece ses dosyalarını Başlık, Artist (sanatçı), Tarz, Albüm, Tarih, Uzunluk, Kalite ve Boyut gibi detaylara göre arayabilirken film (görüntü) dosyalarını da Başlık, Yazar, Kategori, Dil, Tarih, Uzunluk, Piksel ve Boyut özelliklerine göre bulabilirsiniz. Bu detaylı arama özelliğinde metin kutularında otomatik tamamlama özelliği bulunur. Böylece daha önce girmiş olduğunuz arama metinlerini görüntüleyebilirsiniz. Gizliliğiniz koruması için bu metinleri silme şansına da sahipsiniz. Ares'in önemli bir özelliği de arama sonuçlarını isimlerine göre filtrelemesidir. Diğer programlarda filtreleme özelliği belirli parametreler ile gerçekleştirilirken Ares'de bulunan dosyaları başlık, yazar, kategori, dil ve dosya ismi özelliklerinde bulunması gereken anahtar kelimelere göre filtreleyebilirsiniz.

Ares Regular Edition 2.0.9"Transfer" penceresinde ise Ares ile yapılan mevcut indirme ve gönderme işlemlerini görüntülenir. İndirilen ve gönderilen dosyaların ismini, türünü, kullanıcılarını, durumunu, ilerlemesini, hızını, yaklaşık kalan süresini ve mevcut yüklenen boyutunu görüntüleyebileceğiniz bu pencerede indirilmekte/gönderilmekte olan dosyaların indirilmesini/gönderilmesini duraklatabilir, devam ettirebilir ya da iptal edebilirsiniz. Penceredeki diğer denetimler ile bütün indirmeleri duraklatabilir, devamettirebilir ya da tamamlanmış veya iptal edilmiş yüklemeleri listeden kaldırabilirsiniz. Listedeki dosyaların sol kısmında bulunan "+" işaretine tıklayarak dosyayı barındıran kullanıcıları ve hangi kullanıcılardan, hangi hız oranı ile aktarım yaptığınızı görüntüleyebilirsiniz.

Ares Regular Edition 2.0.9Bu görüntüleme işlemi sırasında kullanıcılardan istediğinizin üzerine sağ tıklayarak açılan menüden kullanıcı ile sohbet et seçeneğini seçerek o kullanıcılar ile yeni açılan bir pencerede sohbet edebilirsiniz. İstediğiniz kaynaktan (kullanıcıdan) dosya alımını kesme şansına da sahipsiniz. Ayrıca ses ve görüntü dosyalarınızı, henüz yüklenirken önizleyebilirsiniz. Böylece indirdiğiniz dosyanın gerçekten istediğiniz içeriği barındırıp barındırmadığını görebilir ve sonuca göre indirme işlemini tamamlayabilir ya da iptal edebilirsiniz.

Ares Regular Edition 2.0.9Ares diğer dosya paylaşım programlarına göre çok daha gelişmiş bir sohbet özelliği barındırır. "Sohbet" sekmesine ağ üzerinde oluşturulmuş kanalları görüntüleyebilir, yeni bir kanal açabilir ya da istediğiniz bir kanala giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptığınız kanallarda doğrudan kanaldaki herkes ile konuşabileceğiniz gibi kanalda bulunan kullanıcılara bağlanarak onlar ile sohbet penceresinde özel olarak sohbet edebilirsiniz. Ayrıca kitaplığına (kütüphanesine) bakılmasına izin vermiş olan kullanıcıların paylaştıkları dosyaları da görüntüleyebilirsiniz.

Ares Regular Edition 2.0.9Ares kullanıcı arayüzünün son penceresi olan "Kontrol Paneli"nde Bağlan ve Bağlantıyı Kes tuşları ile paylaşım ağına bağlanabilir, ağ bağlantınızı kesebilir ya da Genel, Transfer, Sohbet, Ağ, Link Gösterimi, Görünüm, Bittorent ve Dosya Paylaşım sekmeleri olmak toplamda sekiz sekmede toplanmış detaylı program ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Ares bazen bağlantı sorunları yaşasa da mevcut dosya paylaşım programları arasında önemli bir yere sahip. Rakiplerine oranla çok daha az sistem kaynağı kullanarak çoğu paylaşım programlarının yaşattığı performans kaybını yaşamanıza neden olmaz. Buna rağmen çok hızlı bir şekilde dosya araması yapabilmekte ve çoklu bağlantılar sayesinde oldukça kısa sürelerde istenilen dosyaları bilgisayarınıza indirebilir. Bazı paylaşım programlarında yaşadığınız istenilen sonuçların bulunamaması sorununu Ares ile yaşamazsınız. Ayrıca Ares sorunsuz bir şekilde bulup indirdiğiniz dosyaları oldukça düzenli bir şekilde saklamanıza olanak veren kitaplık sistemi ile geniş arşivlerinizi kolaylıkla yönetebilmenizi sağlar. Böylece indirdiğiniz dosyanın nerede olduğunu bulmak için uğraşmanıza gerek kalmaz. Tümleşik medya oynatıcı da oldukça kullanışlıdır. Pek çok ses ve görüntü dosyasını kolaylıkla bu oynatıcı sayesinde programın içinde oynatabilirsiniz.

Ares Regular Edition 2.0.9Bittorent desteği barındıran Ares, Bittorent ağını kullanarak istediğiniz dosyaları çok daha hızlı bir şekilde indirebilmenize olanak verir. "Kontol Paneli"ndeki Bittorrent sekmesinde bulunan Ares'i varsayılan bittorrent istemcisi olarak ayarlayabilme özelliği sayesinde indirilen .bittorrent dosyaları açıldıklarında otomatik olarak Ares'in indirilenler listesine eklenerek bilgisayarınıza indirilmeye başlanır.

Ares Regular Edition 2.0.9Çevrimiçi radyo desteği sayesinde internet üzerinden yayın yapan radyoları doğrudan Ares üzerinden dinleme şansına sahipsiniz. Shoutcast, Tuner2 ve RadioToolbox gibi çevrimiçi yayınlar sağlayan internet sitelerinde bulunan yayın akışlarını çalıştırarak tümleşik medya oynatıcısı ile istediğiniz radyo yayınlarını dinleyebilirsiniz.

Ares açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir dosya paylaşım programıdır ve oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Paylaşım ağında dolaşan dosyaların yasallığı ve güvenliği yaygın kullanımı nedeniyle denetlen(e)memektedir. Bu yüzden her dosya paylaşımı programı incelemesinde olduğu gibi burada da aynı uyarı ile karşılaşıyorsunuz: "Dosya paylaşım programları yasaldır; ancak bu programları kullanırken meydana gelebilecek her türlü riski göz önünde bulundurmalı ve yasalar çerçevesinde hareket etmelisiniz."