Geleceğin paylaşım aracı; BearShareEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
11.12.2009

İnternet kullanımının tavan yaptığı, MP3 paylaşımının etik olup olmadığının tartışıldığı günümüzde, at gözlüklerini atıp farklı bir gözle bakmamızı sağlayan bir program: BearShare.

Geleceğin paylaşım aracı; Bearshare

BearShare, önlenemez paylaşım çılgınlığının geldiği son noktada etik adımlar adına ışığı görebildiğimiz bir program konumunda. Telif hakkının fazlasıyla konuşulmasıyla birlikte açılan yüksek tazminat davalarından bıkıp her iki tarafı da memnun etmenin bir yolunun bulunması gerekiyordu. Bununda öncüsü olarak BearShare çıktı karşımıza. Telif hakkı olmayan dosyaları ücretsiz indirmeye devam edebilirken telif hakkı isteyen sanatçılara ait şarkılar ise 0.99 dolardan satılıyor. Milyonlarca dosyayı içinde barındıran BearShare her iki taraf (Sanatçı ve Paylaşımcı) için orta yolu bulmuş gibi görünüyor.

Özelliklerine şöyle bir göz attığımızda bir P2P kullanıcısının ihtiyacı olan her şeye sahipmişiz gibi hissediyoruz. Program üzerinden başkalarıyla iletişim halinde olabiliyor, dosyalarımızı indirebiliyor, indirdiklerimizi izleyebiliyor veya dinleyebiliyor, iPod'umuza atabiliyor ya da aynı şekilde indirdiklerimizi CD'e yazabiliyor, kendi dosyalarımızı dilediğimiz gibi düzenleyip bir liste oluşturabiliyoruz. BearShare bütün bunları bir arada bulabileceğimiz hoş bir arayüze sahip. Her şeyin elimizin altında olması bile programı daha sempatik hale getiriyor.

Aradığımız çoğu şeyi bulabiliyoruz bu programla. Bir P2P kullanıcısını en çok ilgilendiren de budur zaten. O arama butonuna bastığında karşısında göreceği boş ekran bazen sinir krizlerine sebep olabilir. Bu yüzden programda bulunan içerik yelpazesinin olabildiğine geniş olması kullanıcısını oldukça memnun eder. BearShare bu konuda azımsanabilecek bir program hiç değil. Yaklaşık 20 milyon içeriğe sahip. Tüm bu içeriğe sahip olmak için yapmanız gereken sadece ücretsiz bir kayıt oluşturmak. Kayıt oluşturmadığınızda daha az içerikle yetinmek zorundasınız. İndirme hızınız, indirdiğiniz kişilerin çokluğuna ya da azlığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin 1Mbit İnternet bağlantısına sahip biri maksimum 105KB/s ile indirme yapabilir. Eğer indirdiğiniz dosya bir çok kişide varsa muhtemel olarak maksimuma yaklaşabilirsiniz. Fakat birkaç kişide olan bir dosyayı aynı hızla indiremeyebilirsiniz.

Diğer kullanıcılarla iletişim halinde olmak isterseniz bunun içinde ücretsiz kayıt olmanız yeterli. Kullanıcı adı ve şifrenizle çevrimiçi olup kayıtlı tüm kullanıcılarla iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede indirmek istediğiniz dosyalar inerken siz de arkadaşlarınızla sohbet edebilir, bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla iletişim halinde olmak istemiyorsanız bile kayıt yaptırmanızda fayda var. Çünkü bu şekilde daha çok içeriğe erişebiliyorsunuz.

Kullanışlı Arayüz

Geleceğin paylaşım aracı; BearShare

Yazılımın arayüzü son derece kullanışlı, gözünüzü rahatsız etmeyecek bir renge sahip, her şeyin elinizin altında olduğu güzel bir tasarımı var. Arama ve dosyalarınızın görüntülenmesi için oldukça geniş bir alan kullanıma hazır bekliyor. Hemen hemen her şeyi bu arayüz ile halledebiliyorsunuz. Kullanım gerçekten çok kolay hale getirilmiş. İhtiyaç olan her şeyin son derece kolay ulaşılabilir biçimde, el altında olması sayesinde BearShare bizden bir artı daha alıyor.

Telif Hakları

Ücretsiz paylaşımda olan dosyaları hemen bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Yalnız şöyle bir durum var ki bazılarını çok sevindirebilir bazılarını çok kızdırabilir: Telif hakkı. ""Nedir bu telif hakkı?" diye sorarsanız kişinin şarkılarının ya da sahip olduğu videonun paylaşılması karşılığında belli bir telif ücreti talep etmesi. Öyle hemen gözünüz korkmasın. Her şarkı 0.99 dolar yani 1.50 lira. Telif hakkı olan şarkıları 1.50 lira karşılığında satın alabiliyorsunuz. "Ne güzel indiriyorduk ya telif ücreti de neymiş ?" demeyin. Çünkü her emeğin karşılığı olmalı. Bu sayede BearShare hem sanatçılara hem de kullanıcılarına hitap edebiliyor. Ayrıca milyon dolarlık tazminat davalarından da bir nevi paçasını kurtarmış oluyor.

Video, Ses, iPod ve Playlist Özellikleri

Geleceğin paylaşım aracı; BearShare

BearShare indirdiğiniz dosyalarınızı oynatabileceğiniz entegre bir video ve ses oynatıcısına sahip. Bu şekilde dosyalarınızın indiği kadarını dinleyebilir veya izleyebilirsiniz. Program çoğu formatı desteklemektedir. Ayrıca indirdiğiniz dosyalarla kendinize bir liste yapabilirsiniz ya da daha önce yaptığınız listenizi dinleyebilirsiniz. Solda bulunan "Bearshare DJ" butonuna bastıktan sonra karşınıza gelen ekrandan listenize isim verip "Create Playlist" butonuna basarak listenizi oluşturabilirsiniz. Hemen altında bulunan kısıma şarkılarınızı sürükle bırak yöntemiyle ekleyip listenizi kaydedebilir veya varolan şarkılardan bir liste yapabilirsiniz. Bearshare iPod'u desteklediği için oluşturduğunuz listeyi bu program aracılığıyla USB bağlantısı yaptıktan sonra direkt olarak aygıtınıza atabilirsiniz. Sadece listenizi değil, istediğiniz tüm video ve sesleri de başka programlarla uğraşmadan direkt gönderebilirsiniz.

CD Yazma ve Geleceğin Paylaşım Aracı

Geleceğin paylaşım aracı; BearShare

Farklı bir programa ihtiyaç duymadan kendi içindeki CD yazma programı ile indirdiğiniz dosyaları anında CD'e yazabilirsiniz. Bunun için sağ altta bulunan "Burn" butonuna tıklamanız yeterli. Daha sonra CD'ye atmak istediğiniz dosyaları seçip yazma işlemini başlatabilirsiniz.


Geleceğin Paylaşım Aracı
BearShare, "geleceğin paylaşım aracı" tabirinin tam olarak karşılığını yansıtmakta. Çünkü hem korsana karşı mücadelede büyük bir adım hem de kullanıcıların gönlünü hoş tutabilecek, kimsenin istemediği halde emeğine saygısızlık yapamayacağı bir ortam olabilir. Bu güzel yaklaşımı ve geleceğe yönelik adımlarıyla BearShare muhtemelen kısa sürede P2P programları arasında ön saflarda yerini alacak gibi görünüyor.