MP3 Etiketlerinizi Düzenleyin: Visual MP3 4.2.9Ekleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Visual MP3; MP3 oynatma, karaoke, etiketleri düzenleme, CD ripleme işlerini gerçekleştirmeyi sağlayan bir MP3 oynatıcı ve düzenleyicidir.

Programlar.comYüklemeyi başlatın ve programın yükleneceği konumu belirleyin. Yükleme işlemi çok kısa sürüyor ve bittikten sonra karşımıza programın arayüzü ve bilgisayarımızdaki MP3 dosyalarını aramak isteyen bir pencere geliyor.

Bu pencere sayesinde sabit diskinizdeki bütün MP3 dosyalarını etiketlerine göre arayabilirsiniz. Programın arayüzü gayet sade. İlk olarak programın arayüzünden biraz bahsedelim.

En sol kısımda bütün MP3 dosyalarını başlık, sanatçı ve albüme göre sıralayan bir araç çubuğu yer alıyor. Sağ kısımda ise Dosya (File), Oynatma (Play), Liste (List), Araçlar (Tools), Winamp veProgramlar.com Yardım menüleri yer alıyor. Bunun hemen altında ise Yeni (New), Düzenle (Edit), ID3 etiket, Sil (Delete), Ekle (Add), Liste (List) ve Seçenekler (Option) kısımları yer alıyor.

Yeni kısmına tıklayınca gelen menüden New (Yeni) seçeneğine seçip yeni bir proje penceresi açabiliyoruz. Bu penceredenbilgsayarımızdaki MP3 dosyaları için tarama yapıyor ve bulunan sonuçlar arasından seçtiğimiz MP3'ler üzerinde etiketleri düzenleme, oynatma, şarkı sözü bulma gibi işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Daha sonra bu MP3 dosyasına sol kısımdan kolaylıkla erişebiliyoruz.

Yeni kayıt penceresinden ID3 v1 ve ID3 v2 etiketlerini düzenleyebilir, şarkı sözlerini bulabilir, şarkı sözü oluşturabilir ve dosyayı oynatabilirisiniz.

Programlar.comAraçlar kısmında yer alan "Active Lyrics" sayfasından bir şarkı için şarkı sözü indirmeyi denedik ama maalesef hizmet veremiyordu. Bu yüzden karaoke özelliğini de deneyemedik.

Araçlar sekmesindeki "ID3 verilerini toplu olarak düzenle" (Batch arrange ID3 data) seçeneği ile ID3 etiketlerini toplu bir biçimde düzenlemek mümkün

Programın CD ripleme aracı arayüz içerisinde değil de masaüstündeki simgesinden çalıştırılıyor. Yine sade bir arayüze sahip ve bir müzik CD'si takar takmaz içindeki şarkıları okuyor ve onları MP3, OGG ve WAV biçimlerine dönüştürebilmenizi sağlıyor. Ekranın alt kısmından ID3 bilgilerini girebilir veya bilgileri CDDB veritabanından sağlayabilirsiniz. Kodlama seçeneklerinden oluşturulacak dosyaların kalitesi, biçimi ve veri akış oranı belirlenebilir.

MP3 Etiketlerinizi Düzenleyin: Visual MP3 4.2.9Programlar.com

Visual MP3; günlük kullanımda, MP3 dinlemek için tercih edilebilecek bir araç olmayabilir. Fakat amacınız özellikle toplu şekilde ID3 etiketlerini düzenlemek, müzik CD'si rip'lemek ise işinizi rahatlıkla görecektir. Visual MP3 detaylı ayarlarından dolayı tecrübeli kullanıcılara da hitap eden, çok fonksiyonlu bir program. Özellikle tecrübeli kullanıcıların ilgisini çekeceği görüşündeyiz.