BitTorrent 6.1.2 İncelemesiEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
23.05.2012

Popüler torrent indirme programlarından BitTorrent hakkında detaylar...

BitTorrent

Torrent son yıllara damgasını vurmuş bir dosya paylaşım tekniğidir. Kullanıcıdan kullanıcıya (peer to peer ya da P2P) dosya paylaşımı ile benzer bir yapıda olan Torrent, büyük boyutlu dosyaların indirilmesi için başvurulan en etkili yöntemdir. Bilgisayarınıza kurduğu istemci (client) programın, gerekli bilgileri içeren ".torrent" dosyaları aracılığıyla indirmek istediğiniz dosyaları, bilgisayarında bulunan ve paylaşıma açmış olan kullanıcılardan indirmesi Torrent'in temel mantığını oluşturuyor. Torrent dünyasına dahil olabilmenize yardımcı olacak istemci programların en ünlülerinden ve başarılılarından birisi de BitTorrent'tir.

Yalnızca birkaç adımda kurulup anında kullanıma hazır olan BitTorrent; küçük boyutu, kolay kullanımı ve hızı ile ünlü bir Torrent uygulamasıdır. Kolay anlaşılır ara yüzü sayesinde ilk defa bir Torrent istemcisi kullanacak olan kullanıcılar bile hiçbir zorluk çekmezler. BitTorrent; Torrent dosyası arama, bant genişliği kullanımı ayarı, dosya doğrulama, indirilen/gönderilen dosyaların sıralanması, zaman programı, otomatik kapanma ve RSS desteği gibi özellikleri ile bir Torrent istemcisinde bulunması gereken tüm özelliklere sahiptir.

BitTorrentBittorent, Torrent dosyası arama işlemlerini doğrudan istemci içerisinden gerçekleştirebilmeniz için bir arama çubuğunun yanı sıra Get Stuff isimli bir menü içerir. Hem BitTorent'in internet sitesi içerisinde hem de Google'da arama yapabilmenize olanak veren yerleşik arama çubuğu sayesinde hem Torrent dosyası hem de diğer aramalarınızı doğrudan program içerisinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu arama çubuğunda gerçekleştirdiğiniz aramaların sonuçları sisteminizdeki varsayılan internet tarayıcısı açılarak görüntülenir. Get Stuff menüsü ise BitTorrent sitesinde Film, TV, Müzik ve Oyun gibi kategorilerde arama yapabilmenize olanak verir.

BitTorrentEğer yüksek bir bağlantı hızına sahip değilseniz ve BitTorrent dosya indirirken internette gezinmekte zorluk çekmekten korkuyorsanız; korkmayın. Çünkü BitTorrent, bant genişliğinin ne kadarını kullanabileceğini belirleyebilmenize olanak veren ayarlar barındırıyor.Options (Seçenekler) menüsündeki Preferences (Tercihler) öğesine tıkladığınızda açılan penceredeki Bandwidth (Bant Genişliği) sekmesinden ulaşabileceğiniz ayarlar sayesinde gönderim limitini, indirme limitini ve bağlantı sayılarını düzenleyebilirsiniz. Ancak şunu da unutmayın; bu ayarlardaki değişiklikler dosyalarınızın indirilme sürelerini uzatabileceği gibi gönderim limitini düşürmek de gönderim yapmayıp yalnızca indirme yapan bir "leecher" haline gelmenize ve diğer kullanıcılar tarafından engellenmenize neden olabilir.

P2P dosya paylaşım programları ile yaşanan en büyük sorunlardan birisi; indirilendosyaların,gerçekte istenen içerikten farklı olması ya da hatalı indirildiği için kullanılamamasıdır. BitTorrent ise bu sorunları ortadan kaldıran veri doğrulama özelliğine sahiptir. Program, bir dosyanın herhangi bir parçası yanlış ya da hatalı indirildiğinde bu parçayı yoksayarak yeniden indirir. Böylece indirdiğiniz içeriğin hatasız ve doğru olduğundan emin olabilirsiniz.

BitTorrentBitTorrent, Preferences penceresindeki Queueing (Sıralama) sekmesindeki ayarlar ile indirilen ve gönderilen dosyaların sıralamalarının ve önceliklerinin düzenlenmesine olanak verir. Bu sekmedeki Queue Settings (Sıralama Ayarları) başlığının altında bulunan Maximum number of active torrents (Maksimum aktif torrent sayısı) ayarı, aynı anda indirilen ve gönderilen toplam dosya sayısını belirleyebilmenize olanak verirken Maximum number of active downloads (Maksimum aktif indirilen dosya sayısı) ayarı ile aynı anda indirilen toplam dosya sayısını belirleyebilirsiniz. Seed While (Gönderim Koşulu) ve When BitTorrent Reaches the Seeding Goal (BitTorrent'in, gönderimkoşulunaulaştığında yapmasınıistediğinizişlem)başlıklarıaltındaki ayarlar ileelinizdebulunan tamamlanmış dosyaların paylaşımının istediğiniz kriterlere göre gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu ayarları yaparken biraz önce bahsettiğimiz "leecher" olma ihtimalinizi yine göz önünde bulundurmalısınız.

BitTorrentBitTorrent'in belki de en ilginç özelliği; Torrent'lerinizin indirme ve gönderme işlemlerinin hangi gün ve saatte, hangi yoğunluk ile gerçekleşeceğinizi belirleyebilmenize olanak veren programlama (zamanlama) özelliğidir. Bu özelliği kullanarak haftanın yedi gününde birer saatlik dilimlerde BitTorrent programının indirme ve gönderme işlemlerini tam hızda, sınırlı hızda, yalnızca gönderim şeklinde gerçekleştireceğini belirleyebilir; belirli günlerin belirli saatlerinde bu işlemleri tamamen durdurabilirsiniz. Örneğin; ağınızı, başka kullanıcılar ile paylaşıyorsanız ve bu kullanıcıların internet kullanımını engellemek istemiyorsanız, o kişilerin interneti kullandığı gün ve saatlerde programın indirme ve gönderme işlemlerini kısıtlayabilir ya da durdurabilirsiniz.

BitTorrentProgramın bir başka dikkat çeken özelliği de otomatik kapanma özelliği. Options menüsündeki Auto Shutdown (Otomatik Kapanma) öğesinden ulaşabileceğiniz seçenekler ile indirme işlemlerinin ya da hem indirme hem de gönderme işlemlerinintamamlanması durumundaotomatik olarak programdan çıkılmasını, uyku moduna geçilmesini, bekleme konumuna geçilmesini, bilgisayarın yeniden başlatılmasını ya da kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece inmesini beklediğiniz dosyalarınızın indirime işlemi tamamlandığında bilgisayarınızın kapatılmasını sağlayabilir ve boşuna elektrik tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

BitTorrentBitTorrent, programı ayrıca RSS beslemelerini takip edebilmenize olanakveren yerleşik bir RSS okuma özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde eklediğiniz RSS beslemelerini varsayılan internet tarayıcınız içerisinden okuyabilirsiniz ya da yeni Torrent dosyalarını yayınlayan RSS beslemelerini kullanarak bu Torrent'leri doğrudan program içerisinde yüklemeye başlayabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız özelliklerin yanı sıra daha pek çok özellikler ve ayara sahip olan BitTorrent, popüler dosya paylaşım teknolojisi Torrent'in en çok tercih edilen istemcilerinden birisidir. Kullanım kolaylığı, ücretsiz oluşu ve indirme konusundaki başarısı ile kendini kanıtlamış olan BitTorrent'i gönül rahatlığı ile indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.