iMesh 10 İncelemesiEkleyen
recep.ust
Güncelleme Zamanı
10.12.2010

iMesh programı kullanıcılara ücretsiz müzik ve video indirme fırsatının yanı sıra arkadaş bulma özelliği ile sosyal bir platform sunuyor.

iMesh 10 İncelemesi

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 4]
Performans
[star 3.5]
Sonuç: [star 4]


Artıları: Zengin özelliklere sahip, kurulumu ve kullanımı kolay, ücretsiz oluşu, Türçe dil desteği
Eksileri: Arama sonuçlarının silinememesi, bellek kullanımı fazla, çeviri hataları


iMesh, pek çok güzel işleve sahip kullanımı kolay bir dosya paylaşım programıdır. Limewire, Ares gibi P2P programı olan iMesh zengin içeriğiyle kullanıcılara video ve müzik indirme olanağı sağlıyor. Müzik videoları ve MP3'lerine odaklanan iMesh programı, arkadaş arama ve mesajlaşma özellikleri ile de sosyal bir ağ niteliğinde. Ücretsiz dosya paylaşım programı iMesh'i denemek için aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

iMesh 10 indir

Kurulum
iMesh programının kurulumu çok basit; sadece tipik kurulum veya özel kurulum seçeneklerinden birini seçip kabul et ve kur butonuna tıklamanız yeterli. Kurulum bittikten sonra karşınıza "yerleştiril iMesh benim bilgisayarımla başlatmak", "Masaüstünüze simgeler ekleyin", "iMesh varsayilan ortam yürütücüm yap", "iMesh'i calistir" seçenekleri geliyor. Bu seçeneklerden istemediklerinizin onayını kaldırabilirsiniz.

Programın Türkçe desteği olsada henüz tamamlanmış değil, bu seçeneklerde olduğu gibi çeviri hataları bulunuyor.

iMesh 10 İncelemesi

Kurulumun son aşamasında "Çalıştır" seçeneğindeki onayı kaldırmazsanız program direkt olarak açılıyor ve karşınıza üyelik işlemi çıkıyor. Çalıştır onayını kaldırır ya da üyelik işlemini kapatırsanız guest (misafir) hesap ile giriş yapabilirsiniz. Fakat üye olmak, daha hızlı müzik veya video indirebilme ve anlık mesaj atabilme gibi avantajlar sağlamaktadır. Programın içinden kayıt olmak için "Home" sekmesindeki "Register" bağlantısını kullanabilirsiniz.

iMesh 10 İncelemesi

Özellikler
iMesh programının oldukça fazla özelliği bulunuyor. Ara menüsünde müzik veya video indirebilir ve indirdiklerinizi program içinde izleyip dinleyebilirsiniz. Arama sonucunda aradığınız sanatçının şarkıları, videoları ve albümleri gelecektir. iMesh programı videoları Youtube'dan çekiyor bu nedenle ne yazık ki Türkiye'de izlemek mümkün değil.

iMesh 10 İncelemesi

Müzik üzerine yoğunlaşan iMesh programı, MP3 çalan cihazlarla da entegre çalışabiliyor. iPod ya da Mp3 çalarınızdan bilgisayarınıza şarkı aktarabilir ya da cihazınıza şarkı atabilirsiniz. Hatta iMesh, iPod'la iTunes'dan daha uyumlu olduğunu dahi iddia ediyor. Ek olarak istediğiniz şarkıları indirip kolayca müzik CD'si yapabilirsiniz. Birçok kişinin müzik CD'si yapmakta zorlandığı bir zamanda böylesine kullanımı kolay bir ek araç ile herkes CD yapabilir.

iMesh 10 İncelemesi

İndirdiğiniz müzik veya videolarınızı Belgelerim içindeki iMesh klasöründe bulabilirsiniz. Ayrıca indirdiklerinize programın içindeki kütüphane bölümünden de erişebilirsiniz.

iMesh 10 İncelemesi

iMesh programının diğer dosya paylaşım programlarında olmayan bir özelliği mevcut. Sağ üstteki menüdeki "Görüntüle" sekmesinin altındaki "Mini çalar konumuna geç" özelliği ile programı küçültüp MSN benzeri bir görünüme geçirebilirsiniz. Mini çalar görünümündeyken de müzik dinleyip, video izleyebilir arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

iMesh 10 İncelemesi

Keşfet özelliği ile istediğiniz sanatçının en son albümünü ve şarkılarını bulabilirsiniz. Bunun yanında en iyi albümler ve en iyi şarkıları da buradan takip edebilirsiniz.

iMesh 10 İncelemesi

iMesh'i diğer dosya paylaşım programlarından ayıran asıl bölüm olan Home içerisinde, profilinizi ayarlayıp Find People (kişi bul) özelliği ile istediğiniz özelliklere göre kişi arayabilirsiniz. Bulduğunuz kişilere de arkadaşlık teklifi gönderebilir, mesaj atabilir ve chat yapabilirsiniz. Ayrıca bu sosyal ağdaki kişilerin favori müziklerini, hangi sarkıları indirdiğini ve arkadaşlarını da görebilirsiniz.

iMesh 10 İncelemesi

Kullanım Kolaylığı
iMesh programı standart bir arayüze sahip ve kullanımı gayet kolay. Programda çok özellik olmasına rağmen, bunların hepsine rahatlıkla erişilebiliyor ki bu da rahat bir kullanım sağlıyor. iMesh'te yapılabilecekler belirgin olduğundan daha önce benzer bir program kullanmayanlar da çabucak programa alışabilirler.

Programdaki simgeler de kullanımını kolaylaştırmaktadır. Ana bölümler simgelerle üst kısma sıralanmış; hangi ekranda olursanız olun üst menüden istediğiniz bölüme rahatlıkla geçebiliyorsunuz. Ayrıca müzik çalar da hep üstte olduğundan programı kullanırken her daim dinlediğiniz müziği kontrol edebiliyorsunuz. Programın sol alt kısmındaki müzik CD'si yazma ve indirilenleri görüntüleme seçneklerine her ekranda erişim sağlanması da oldukça kullanışlı.

iMesh 10 İncelemesi

Performans
iMesh programının bellek kullanımı işlem yapılmadığı zamanlarda 15 MB civarında, müzik dinlerken de 20 MB'ı buluyor. Dosya indirdiğimizde ise bellek kullanımı 35 MB'a kadar yükseliyor. Dosya indirirken aynı anda müzik dinlerseniz bellek kullanımı 45 MB'ta kadar çıkıyor yani program, performans olarak pek de optimize edilmemiş.

Sonuç
iMesh, keşfet, arkadaş bulma gibi özellikleriyle diğer dosya paylaşım programlarından oldukça farklı. İndirdiğiniz video ve müzikleri kütüphanesinde saklaması ve CD yapma gibi özellikleri programı daha da kullanışlı haline getiriyor. Standart bir P2P programı olmasının ötesinde sosyal bir paylaşım platformu olan iMesh, müzik severler için başarılı bir program.