ICQ 6: Anlık mesajlaşmanın atası ile yenidenEkleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Adını, İngilizce "I seek you" (Seni arıyorum) cümlesinin okunuşundan alan program, internet kullanıcılarına anlık ileti sistemini tanıştıran ilk yazılım. MSN'in ortaya çıkışıyla pabucu dama atılan ICQ yeni revizyonlarıyla hayli güçlü özellikleriyle tekrar gündemde.

Türkiye'de internetin yaygınlaşmaya başladığı, kullanıcıların çevirmeli bağlantı yöntemi ile internete bağlandıkları, arkadaşlık sitelerinin yok denecek kadar az olduğu yıllarda insanlarının birbirleri ile internet üzerinden haberleşmesini sağlayan bir program vardı: ICQ. Adını, İngilizce "I seek you" (Seni arıyorum) cümlesinin okunuşu ile aynı okunuşa sahip olan harflerden alan program internet kullanıcılarına anlık ileti sistemini tanıştıran ilk yazılımdır. Kısa süre içinde dünya çapında büyük kitlelere ulaşan ICQ, yeşil-kırmızı çiçek logosu ile bir klasik olmuştur. ICQ, kullanıcılarına UIN (user identification number - kullanıcı kimlik numarası) adı verilen birer numara verir ve bu numaralar yardımı ile diğer insanlarla iletişime geçebilirsiniz.

90'lı yılların ortasında üretilen ve ilk IM (instant messaging - anlık ileti gönderme/alma) programı olan ICQ, yıllar içerisinde açılan arkadaşlık siteleri ve Msn Messenger'ın hızla popülerleşmesi yüzünde eskisi kadar rağbet görmüyor. Buna rağmen özellikle Almanya ve Avusturya gibi ülkelerde halen geniş kitleler halinde kullanılmakta olan program geçirdiği pek çok değişiklik ile zamana ayak uydurmayı sürdürüyor. Sanal ortamda yeni olan kullanıcıların adını bile bilmedikleri ya da bir zamanlar var olan ancak geriye yalnızca isminin kaldığını sandıkları ICQ, 6. sürümünde içerdiği yenilikler ile hala tercih edilebilir olduğunu kanıtlıyor.

ICQ 6: Anlık mesajlaşmanın atası ile yeniden
Çehresi tamamen değişmiş, açıkçası biraz da Microsoft'un Msn Messenger'ına benzemiş olan ICQ, kolay bir kullanıma sahip. İçerdiği özellikler arttırılan program üst düzey bir iletişim imkanı verecek hale getirilmiş. ICQ'nun içerdiği benzersiz özellikler arasında "Görünmezlik-Görünürlük"modu, flood koruması, otomatik mesaj sistemi, entegre arama sistemi, hızlı yanıt ve hızlı ileti gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca program diğer anlık ileti gönderme/alma programlarının içerdiği sesli görüşme, görüntülü sohbet, dosya aktarımı, hareketli ifadeler, çok oyunculu oyunlar gibi özellikleri de barındırıyor. Böylece ICQ diğer sohbet programlarının özelliklerini içerdiği gibi daha fazlasını da içermektedir.


ICQ 6: Anlık mesajlaşmanın atası ile yeniden

ICQ'nun en güzel özelliklerinde biri de gizlilik listesidir. Bu özellik sayesinde listenizdeki kişilerden hangilerine çevrimiçi, hangilerine çevrimdışı görüneceğinizi ve hangilerini engelleyeceğinizi kolaylıkla seçebilirsiniz. Diğer sohbet programlarının aksine konuşmak istemediğiniz kişileri engellemek zorunda değilsiniz ve böylece bu kişiler fark etmeden onlardan gizlenebilirsiniz.

ICQ 6: Anlık mesajlaşmanın atası ile yeniden


ICQ 6'nın sohbet penceresi oldukça gelişmiş araçlar içeriyor. Karşınızdaki kullanıcıya metin iletisi gönderebileceğiniz gibi hareketleri ifadeler,tZer animasyonlar, Zlango simgeleri de gönderebilirsiniz. ICQ size, karşınızdaki kullanıcı ile eğlenceli oyunlar oynama şansı da sunuyor. Anlık ileti göndermenin dışında kısa mesaj (SMS) de gönderebileceğiniz kullanıcılar ile sesli görüşme, görüntülü sohbet ya da telefon görüşmesi de yapabilirsiniz. Ayrıca program aracılığıyla dosya aktarımı yapmak da mümkün.

Sohbet penceresindeki imla denetimi ve Babylon simgeleri ile göndereceğiniz iletileri denetleyebilirsiniz. ICQ 6'nın (İngilizce) imla denetimi sayesinde göndereceğiniz iletilerin doğruluğunu denetleyebilir; yazım yanlışı bulunan kelimeleri düzeltebilirsiniz. Entegre Babylon sözlüğü ile de sohbet penceresindeki herhangi bir metnin anlamını öğrenebilirsiniz. Bunun için anlamını öğrenmek istediğiniz metni seçili hale getirmeniz ve Babylon simgesine tıklamanız yeterlidir. Sözlük İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce, Japonca gibi 14 dil desteği barındırıyor.

ICQ 6: Anlık mesajlaşmanın atası ile yenidenICQ 6: Anlık mesajlaşmanın atası ile yeniden

ICQ 6 ile listenizdeki arkadaşlarınıza sohbet penceresi açmadan kısa iletiler gönderebilirsiniz. Programın hızlı ileti özelliğini kullanmak için kullanıcıların resimlerinin yanlarındaki sohbet butonuna tıklamanız yeterlidir.Çıkan metin satırına yazmak istediğiniz kısa iletiyi yazarak gönderebilirsiniz.

Yazılımın entegre kişi arama özelliği ile arkadaşlık sitelerindekine benzer bir arama işlemi ile sistemde bulunan kişiler arasında arama yapabilir ve bulduğunuz kişileri listenize ekleyebilirsiniz.

Sohbet programları arasında yalnızca ICQ 6'da bulunan flood koruması sayesinde sürekli bir şeyler yazarak karşınızdakini rahatsız edemezsiniz. Yaklaşık 10 satırlık arka arkaya yazının ardından program 30 saniye süreyle kişinin ileti göndermesini engeller.

ICQ 6 gelişmiş kayıt özelliği sayesinde yalnızca gerçekleştirdiğiniz sohbetlerin değil aynı zamanda yapılan sesli görüşmelerin, dosya aktarımlarının, Xtra özellik davetlerinin, bilgilendirme uyarılarının, listenizden silinen kişilerin de kaydını tutar.

Pek çok özelliği kişiselleştirilebilir hale getirilmiş ICQ 6 eksiksiz bir sohbet programı. Bir anlık ileti sisteminden bekleyebileceğiniz bütün özellikleri sunan program, kendi türünün ilk örneği olduğu için de birçok kişi için özel bir anlam ifade ediyor. 1996 yılından bu yana kullanılan ICQ, 6. sürümü ile özellikle Türkiye'de gerçekten hak ettiği yerden çok uzakta. Mutlaka denenmesi gereken program kesinlikle diğer sohbet programlarından daha iyi bir performans sunuyor...