Microsoft Security Essentials TürkçeEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
20.03.2010

2009 Haziran ayında deneme sürümü Eylül ayında ise tam sürümü piyasaya sürülen Microsoft Security Essentials artık Türkçe...

Microsoft Security Essentials TürkçeMicrosoft Security Essentials daha piyasaya çıkmadan 2009 yılının adından en çok söz ettiren programlarından birisi idi. Performansı çok merak edilen program demo sürümü piyasaya çıkar çıkmaz çok sayıda teste tabi tutuldu ve girdiği bütün testlerden başarıyla çıktı.

Microsoft Security Essentials aslında diğer virüs koruma programlarının sunduğu özelliklerle benzer özellikler sunuyor. Programı diğer virüs koruma programlarından ayıran ve programdan duyulan beklentiyi yükselten yönü ise Microsoft Security Essentials'ın Microsoft tarafından üretiliyor olması. Kullanıcılar; şirketin kendi ürettiği işletim sistemi ve diğer programlara en uyumlu virüs koruma hizmetini sunmasını ummak yanında, tehlike oluşturması muhtemel zararlı uygulamalara karşı tedbirin Microsoft tarafından en hızlı şekilde alınacağını ummak konusunda da haksız sayılmazlar.

Piyasaya çıktıktan sonraki bir hafta içinde 1.5 milyon kişi tarafından indirilen Microsoft Security Essentials'ın çoklu dil desteği içinde Türkçe'nin bulunmaması ilk başta düşük düzeyli bir hayal kırıklığı yaratmış olsa da; programın performansına inanan çok syaıda kullanıcı Microsoft Security Essentials'ın İngilizce sürümünü indirdi ve bugüne kadar kullandı. Geçtiğimiz hafta ise Microsoft nihayet Microsoft Security Essentials'a Türkçe dil seçeneği ekleyerek kullanıcıları sevindirdi.

Tabi programın özelliklerinde geçtiğimiz 6 ay içinde güncellemeler dışında çok büyük bir fark oluşmadı. Bu bakımdan, şu an okuduğunuz incelemeyi bitirdikten sonra ek bilgi almak için program piyasaya çıkar çıkmaz programlar.com'da yayınlamış olan Microsoft Security Essentials incelemesine de bir göz atabilirsiniz. Yazının devamında Türkçe ekran görüntüleri eşliğinde Microsoft Security Essentials'ın menülerini inceleyip programı küçük bir performans testinden geçireceğiz.

Arayüz

Microsoft Security Essentials'ın son derece sade arayüzü bir de üzerindeki yazılar Türkçe olunca her seviyeden bilgisayar kullanıcısının rahatlıkla kullanabileceği bir yapıya bürünüyor.

Giriş

Microsoft Security Essentials Türkçe

Giriş sayfasında bulunan yeşil renkli onay işareti bilgisayarınızın güven içinde olduğunu simgeliyor. En altta bulunan zamanlanmış taramanın tarih ve saatini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Sol kısımdaki Hızlı, Tam ve Özel seçenekleri programın tarama seçenekleridir. Buradaki tarama fonksiyonları arasında nasıl bir performans farkı bulunduğunu anlamak için yazının bir sonraki sayfasını okumalısınız.

Güncelleştir

Microsoft Security Essentials Türkçe

Güncelleştir sekmesindeki Güncelleştir butonunu kullanarak programın güncelleştirmelerini anında alabilirsiniz.

Geçmiş

Microsoft Security Essentials Türkçe

Geçmiş alanında program tarafından saptanmış tehlikeler ve bunlarla ilgili yapılmış işlemlerin raporuna ulaşabilirsiniz.

Ayarlar

Microsoft Security Essentials Türkçe


Ayarlar, Microsoft Security Essentials'ın zamanlanmış tarama ayarlarını değiştirmek yanında gerçek zamanlı korumasını da deaktif hale getirebileceğiniz sekmesidir. Burada aynı zamanda taramalar esnasında taramaya dahil edilmemesini istediğiniz dosyaları belirleyebilirsiniz.

Tarama Performansı

Programın Giriş sayfasında kullanıcıya 3 farklı tarama seçeneği sunuluyor. İsteğe bağlı tarama yapacağınız zamanın kısıstlılığına göre Hızlı, Tam ve Özel tarama seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Microsoft Security Essentials Türkçe

Aşağıda 1GB birim büyüklük üzerinden her bir seçeneğin tarama işlemini ne kadar sürede tamamladığını görüyorsunuz*:

  • Hızlı Tarama: 1GB/ 10 saniye
  • Tam Tarama: 1GB/ 5.2 dakika
  • Özel Tarama: 1GB/ 5.6 dakika

Microsoft Security Essentials Türkçe

Eğer bilgisayarınız risk altındaysa yukarıda gördüğünüz kırmızı renkli uyarıyla karşılaşacaksınız. Burada Bilgisayarı temizle butonuna bastığınızda açılacak ve aşağıda örneğini gördüğünüz ekran üzerinde zararlı uygulamayı temizleyebilirsiniz:

Microsoft Security Essentials Türkçe

*Test bilgisayarı: VMware Player sanal ortamı üzerinde; Microsoft Windows XP Professional Versiyon 2002- SP3, Intel Pentium 4 CPU 3.00GHz, 512MB RAM

Minumum Sistem Gereksinimleri

Microsoft Security Essentials'ın minumum sistem gereksinimleri Microsoft'un resmi web sitesinde şöyle açıklanıyor:

Microsoft Security Essentials Türkçe

İşletim Sistemi: Orijinal Windows XP (Service Pack 2 veya Service Pack 3); Windows Vista (Gold, Service Pack 1 veya Service Pack 2); Windows 7

  • Windows XP için, CPU saat hızı 500 MHz veya daha yüksek olan ve 256 MB RAM veya daha fazla belleği olan bir PC.
  • Windows Vista ve Windows 7 için, CPU saat hızı 1.0 GHz veya daha yüksek olan ve 1 GB RAM veya daha fazla belleği olan bir PC.
  • 800 x 600 veya daha yüksek çözünürlüklü VGA ekran.
  • 140 MB kullanılabilir sabit disk alanı.
  • Microsoft Security Essentials'ı yüklemek ve ilgili en yeni virüs ve casus yazılım tanımlarını karşıdan yüklemek için Internet bağlantısı gerekir.
  • Internet Tarayıcısı:

- Windows Internet Explorer 6.0 veya daha sonraki sürümü.
- Mozilla Firefox 2.0 veya daha sonraki sürümü.

  • Microsoft Security Essentials ayrıca Windows 7'deki Windows XP Modu'nu da desteklemektedir.