Babylon 7.5.2 r10Ekleyen
cetin
Güncelleme Zamanı
09.09.2009

Yabancı dil bilgisi seviyeniz ne olursa olsun internette gezinirken ya da herhangi bir metni incelerken hakim olduğunuz dillerde yazılmış olmasına rağmen anlamını bilmediğiniz kelimeler ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Bilgisayarınızın başında iken elinize bir sözlük alıp bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakmak için sözlüğün sayfalarını karıştırmak pek pratik bir yöntem değildir. Bu noktada ihtiyacınız olan şey; bir sözlük yazılımıdır. Sözlük yazılımı deyince çoğu kullanıcının aklına gelen ilk ürün ise Babylon'dur.

Kurulum sırasında Kurulum Dili Seçenekleri 12 tane olmasına karşın Babylon, 16 dil arasında çeviri yapabilecek şekilde geliyor. Kurulum sonrası, kullanıcıya sormaksızın Windows başlangıcına yerleşen program ayrıca arka planda her an kullanıma hazır bir şekilde çalışmaya başlıyor. Ancak program, düşük sistem kaynakları tüketimi nedeniyle herhangi bir performans kaybı yaşamanıza neden olmuyor.

BabylonBabylon'un bilgisayarınıza kurulumunun ardından karşınıza çıkacak olan Kurulum Tamamlandı başlıklı pencerede programın etkinleştirilmesi için kullanmak istediğiniz klavye - fare kombinasyonunu ve programın hangi dillerde tercüme yapacağını belirleyebilirsiniz.

Program, varsayılan olarak CTRL ve Sağ tuş ile etkinleşiyor. Windows'ta herhangi bir kelimeye CTRL tuşuna basılı ile sağ tuş ile tıkladığınızda Babylon'un ana penceresi açılır ve bu kelimenin çevirileri görüntülenir. "Herhangi bir kelime" ifadesi ilginç gelmiş olabilir ancak dosya ve klasörlerin isimlerinden tutun pencerelerin menülerine ve hatta görev çubuğundaki pencere başlıkları ile sistem saatine kadar her alanda bu kombinasyonu kullanabilirsiniz. Örneğin; İngilizce bir programda anlamını bilmediğiniz bir menü öğesinin anlamını öğrenebilir; herhangi bir belgedeki kelimeleri tercüme edebilir ya da sistem saatine CTRL + Sağ tuş kombinasyonu (veya sizin belirlediğiniz kombinasyon) ile tıklayarak farklı ülkelerin yerel saatlerini öğrenebilirsiniz. Babylon'un bu özelliği, sözlük kullanımını oldukça kolay bir hale getiriyor. Böylece metinleri, kopyala - yapıştır yöntemi ile sözlüklerin arama kutucuklarına kopyalama zorunluluğu da ortadan kalkıyor.

BabylonKullanım konusunda büyük kolaylık getirenBabylon, ayrıca geniş ve dahada genişletilebilir sözlük veri tabanı ile de dikkat çekiyor. Babylon'un veri tabanı; 75 dilde, farklı alanlar için oluşturulmuş 1400'den fazla sözlük, ansiklopedi ve terimler sözlüğünü barındırır. Sağlık, Bilgisayar ve İnternet, Eğitim, Sosyal Bilimler ve Sanat gibi çeşitli alanlara yayılmış olan, çevrimiçi ve çevrimdışı çalışabilen bu geniş sözlük seçeneklerinden istediklerinizi kolayca programa ekleyebilir ve anında kullanmayabaşlayabilirsiniz. Hatta Babylon'un internet sitesindeki gerekli aracı indirerek kendi sözlüğünüzü de oluşturabilirsiniz.

BabylonBabylon, geniş kelime veri tabanının yanı sıra Metin Çevirisi özelliğine de sahiptir. Etkinleştirme tuş kombinasyonu ile bir kelimeye tıkladığınızda program, o kelimenin, içerisinde geçtiği cümleyi de alarak size cümle çevirisi de yapıyor. Ancak programın Metin Çevirisi özelliğinin kelimelerin anlamını bulma yeteneğinin başarısından çok uzak olduğu da bir gerçek. Babylon'un Metin Çevirisi özelliği hem etkinleştirme tuş kombinasyonu ile otomatik olarak alınan cümlelerin eksik alınması hem de en basit cümlelerin bile düzgün bir şekilde çevrilememesi gibi sorunlar içeriyor.

BabylonSözlük programlarında aranılan özelliklerden birisi de kelimelerin sesli telaffuz edilmesidir. Böylece anlamları öğrenilen kelimelerin nasıl söylenmesi gerektiğini de öğrenmiş olursunuz. Babylon'unSöyleözelliği debuihtiyacayöneliktir. Anlamına baktığınız kelimelerin okunuşlarını dinlemek için programın anapenceresindeki arama kutucuğunun yanında bulunan hoparlör simgesine tıklayabilirsiniz. Babylon, kelimelerin telaffuzu için varsayılan olarak Windows işletim sistemi içerisindeki İngilizce Metin Okuma (Text-to-Speech, TTS) motorunu kullanır.

BabylonBabylon'un bir diğer özelliği de birimler arası çeviri yapan Çevrimler özelliğidir. Geniş bir birim veri tabanına sahip olan Çevrimler özelliği sayesinde para birimleri, ölçü birimlerive yerel saatler arasında dönüştürme yapabilirsiniz. Özellikle ölçü birimleri konusunda oldukça fazla seçenek içeren bu birim dönüştürme aracı ayrıca Windows'un yerleşik Hesap Makinesi öğesine erişebilmenize olanak veren bir de simge içerir.

Programın ayarlarına ulaşmak için ana penceresin sağ üst köşesinde bulunan Seçenekler düğmesine tıkladığımızda açılan menüden Konfigürasyon öğesine tıklayabilirsiniz. Açılan Konfigürasyon penceresinde bulunan Çeviri ve Yazım, Görüntü, Genel, Bağlantı, Sesve Lisans sekmelerindeki ayarları düzenleyerek programın özelliklerini kendi ihtiyaçlarınıza uygun hale getirebilirsiniz. Bu arada Türkçe desteği olan bir sözlüğün Yapılandırma sözcüğü yerine "Konfigürasyon"u tercih etmesi biraz ilginç olmuş.

BabylonÇeviri ve Yazım sekmesindeki ayarlarıkullanarak Babylon'un etkinleştirilme yöntemini belirleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus; fare ve klavyenin birlikte kullanıldığı FareEtkinleştirmesi doğrudan kelimelerin sözlükteki anlamlarını ararken Klavye Etkinleştirmesi yalnızca programı çalıştırır; otomatik arama yapmaz.

Hem Seçenekler menüsünden hem de programın ana penceresinin sağ alt köşesinde bulunan renkli çerçeve düğmesi ile ulaşılabilen Görüntü Ayarları ekranını kullanarak ise Babylon'un Dış görünüm rengini, Metin arka planını, Saydamlığını ve Yazı tipi boyutunu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.


Programın ana penceresinin sürekli ekranda kalmasını istiyorsanız ise yapmanız gereken tek işlem; yine programın sağ alt köşesinde bulunan raptiye düğmesine tıklamaktır.

Gerçekten zorlu bir işlem olan cümle çevirisi konusundaki sorunların dışında Babylon, oldukça başarılı bir sözlüktür. Kolay kullanımı, barındırdığı geniş sözlük olanakları, birim dönüştürme seçenekleri, sesli okuma desteği gibi özellikleri Babylon'u, sözlük programı arayan kullanıcıların tercih edebilecekleri en güçlü aday haline getiriyor. Tam sürümü89 dolarlık bir fiyat etiketine sahip olan Babylon'un 7günlük ücretsiz deneme sürümünü sitemizden edinebilirsiniz.