Microsoft Reader 2.1.1Ekleyen
guven
Güncelleme Zamanı
08.10.2009

Microsoft Reader en köklü ve yaygın E-Kitap çözümlerinden biridir. Microsoft Reader sayesinde ücretli/ücretsiz binlerce kitabı; masaüstü/dizüstü/cep/tablet bilgisayarınızda okuyabilirsiniz.

Bilgisayar teknolojisinden en çok faydalananların başında akademisyenlerin geldiğini söylersek sanırım abartmış olmayız. Eskiden araştırmalar belirli bir ülke dahilinde, hatta belirli bir üniversitenin sınırları dahilinde yapılıyorken; bilişim devriminin sonucu olarak artık dünyanın öbür ucunda çalışan bir bilim adamının makalesine ulaşmak yalnızca birkaç saniye sürüyor. Makaleler bir yana dünyanın tüm kütüphaneleri sadece birkaç tık uzaklıkta. Peki bu imkanlardan sadece akademisyenler mi faydalanıyor? Tabii ki hayır, aynı başlangıçta bilim adamlarının kendi aralarında haberleşmeleri için geliştirdikleri Internet gibi elektronik kitaplarda yoğun bir şekilde hayatımıza girmeye başlamış durumda. Birkaç yıl içinde yaygınlaşmasını beklediğimiz dijital mürekkep teknolojisi sayesinde artık binlerce kitabı ve günlük gazeteleri incecik ve çok hafif katlanabilir plastik ekranlarda okuyacağız. Öte yandan katlanabilir ekranları beklemek yerine şimdiden elektronik kitap/dergi okumanız için pek çok uygulama mevcut. Bu uygulamalardan Microsoft Reader en köklü ve yaygın E-Kitap çözümlerinden biridir. Microsoft Reader sayesinde ücretli/ücretsiz binlerce kitabı; masaüstü/dizüstü/cep/tablet bilgisayarınızda okuyabilirsiniz.

Microsoft Reader 2.1.1

Microsoft Reader sezgisel kullanıma izin veren sade bir kullanıcı arayüzüne sahiptir böylece dikkatiniz dağılmadan rahat bir şekilde kitabınızı okumaya devam edebilirsiniz. Microsoft Reader kullanarak son çıkan kitapları okumak için yazılımın paralı sürümüne geçmeniz gerek. Daha sonra Microsoft'un çevrimiçi kitapçısından dilediğiniz kitabı satın alabilirsiniz. Bu konuda tek kısıtlamanız yabancı dilmek bilmek olacak. Ne yazık ki E-kitap satışı henüz ülkemizde yaygınlaşmış bir hizmet değil. E-kitaplarınızı Amazon, Barnes & Nobles gibi sitelerden alabilirsiniz. Ayrıca Microsoft sitesinden ücretsiz olarak sunulan "Encarta Pocket Dictionary"yi (Encarta Cep Sözlüğü) indirebilirsiniz.

Microsoft Reader ile her kitabın kapağının görüntülendiği ve alfabetik sırayla dizildiği kişisel E-Kitap kütüphanenizi oluşturabilirsiniz. Yazılım ayrıca kitaplarla etkileşim kurmanız için size pek çok erişilebilirlik imkanları tanımaktadır. Kitap okurken sayfalara ayraç koyma, işaretleme, açıklama yazma, notlar ve çiziler karalama gibi eylemlerde bulunabilirsiniz. Microsoft Reader yüksek çözünürlüklü ClearType metin görüntüleme özelliği sayesinde özellikle LCD ekranlarda harfleri oldukçanet görüntüler. Gerekli eklentiye indirerek ya da 3.parti programları kullanarak metinlerden kendi e-kitaplarınızı oluşturma şansınızda var.

Microsoft Reader 2.1.1

LCD ekranlar her ne kadar ince olsalar ve az yer kaplasalar da saatlerce ekrana bakıp kitap okumak şu an için pek konforlu değil. Microsoft Reader sayfa benzeri sade bir arayüz pek çok metin görüntüleme seçeneği sunsa da mevcut görüntüleme çözümleriyle gözlerinizi yormadan saatlerce kitap okumak hala imkânsız. Öte yandan gelişmiş dijital mürekkep teknolojisine sahip kağıt kalınlığında katlanabilir ekranlar teknoloji fuarlarında boy göstermeye başladı. Bakarsınız birkaç yıl sonra vapurda kitap okumak için kitap taşımak zorunda kalmazsınız, gömlek cebinizden çıkarıp katlarını açtığınız esnek ekran size koca bir kütüphane sunar.