Kaspersky Internet Security 2013 İncelemesiEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
29.07.2015

Standart bir Antivirüs programından daha fazla güvenlik sağlayan Kaspersky Internet Security 2013'ü inceliyoruz.

İnternet üzerinden bankacılık işlemleri yapılmaya başlandığı zamandan bu yana antivirüs üreticileri de Internet Security adında ek güvenlik sağlayan gelişmiş antivirüs programları üretmeye başladı.

Bu programlar başta yalnızca bankacılık işlemlerinde daha güvenli bir koruma sağlarken günümüzde internet ve yerel ağ üzerinden gelebilecek saldırıları engelleme, mesajlaşma ve sosyal ağ uygulamalarında (Skype, Facebook, Twiter, Google Hangout vb.) koruma ve önemsiz posta (spam) engelleme gibi ek özelliklere sahip oldular.

Internet Security programları arasında oldukça yüksek ilgi gören Kaspersky Internet Security 2013 sürümünü yakından inceledik.

Kaspersky Internet Security indir

Kaspersky Internet Security 2013 kurulum ekranında özel bir durum yok ve diğer programlarda olduğu gibi varsayılan değerleri kullanarak bir kaç tıklama ile kuruluyor. Kurulumun ardından programın arayüzünü açıyoruz ve burada güvenlik durumu hakkında özet bilgilerin yanında Tara, Güncelleme, Güvenli Para ve Ebeveyn Denetimi adındaki bölümlerin kısayolları var.

Kaspersky Internet Security 2013 ana ekran

Tara seçeneğini tıkladığımızda Tam Tarama, Kritik Tarama, Zayıf Nokta Taraması ve Özel Tarama seçenekleri yer alıyor.

Kaspersky Internet Security 2013 tarama

Tam Tarama, adından da anlaşılacağı gibi bilgisayardaki tüm alanları (Disk, Kayıt Defteri, Programlar vs) detaylı bir şekilde taramak için kullanılıyor ve dolayısıyla fazla veri bulunan bir sistemde tarama işlemi bir kaç saat sürebiliyor.

Kritik Alan Taraması, virüs, trojan ya da diğer zararlı yazılımların sıklıkla hedef aldıkları bölümleri tarıyor ve bir kaç dakika içinde tarama tamamlanıyor.

Zayıf Nokta Taraması, Windows ve kurulu olan tüm programların güvenlik açıklarını kontrol ediyor. Bu özellik rakiplerde sık rastladığımız birşey değil ve oldukça iyi çalışıyor.

Kaspersky Internet Security 2013 tarama sonucu

Özel tarama seçeneğini dosya, klasör ya da disk bölümü ya da USB Bellek olarak seçebiliyorsunuz.

Görev Yöneticisi içinde yapılan tarama işlemlerine ait sonuçlar bulunuyor, Özel tarama sonucunda yer alan KSN bilgileri oldukça faydalı.

Kaspersky Internet Security 2013 ozel tarama

Raporlar bölümünde tüm tarama işlemleri ile ilgili kolay takip edilebilir bilgiler yer alıyor, daha detay isterseniz Ayrıntılı Rapor seçeneğini var.

Kaspersky Internet Security 2013 raporlar

Zayıf Nokta Tarama sonucu hangi programlarda güvenlik açığı olduğunu gösteriyor, alt bölümdeki zayıf nokta yanında yer alan numaraya tıkladığınızda bu güvenlik açığı hakkında detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Kaspersky Internet Security 2013 bulunan tehditler

Güvenli Para, bu alanda internet üzerinden alışveriş yaptığınız siteler ya da bankacılık işlemlerini yaptığınız siteleri buraya eklediğinizde Kaspersky Internet Security, korumalı tarayıcı modunu aktif edebiliyor bu sayede sizin kontrolünüz dışında arka planda zararlı bir uygulamanın (keylogger, trojan, root kit) çalışmasını engelliyor.

Bu özellik geneli itibariyle iyi çalışıyor fakat rakip programlarda bankaların internet şubelerini otomatik algılayıp doğrudan korumalı tarayıcı özelliğini aktif edenler de var. Gelecek sürümlerde bu özelliğin eklenmesini bekliyoruz.

Kaspersky Internet Security 2013 guvenli para

Kaspersky Internet Security 2013, bir bilgisayar için yıllık 60 USD civarında bir fiyata satılıyor. Diğer yandan toplam 5 cihaza kadar (Windows, Mac OS ve Android) kullanılabilen 80 USD civarında bir Multi-Device seçeneği de bulunuyor. Birden fazla cihazı olanlar için bu seçenek oldukça cazip.

Sonuç olarak Kaspersky Internet Security önceki sürümlerinde olduğu gibi efektif çalışıyor ve sistemi fazla zorlamayan bir durum sergiliyor. Güvenli Para adımında gördüğümüz eksiklik dışında herhangi bir kusuru bulunmuyor.

Kaspersky Internet Security indir