Şaşırtan Fotoğraf Düzenleme Programı FastStoneEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
02.10.2010

Ücretsiz fotoğraf düzenleme programı FastStone pahalı ve karmaşık programlara karşılık iyi bir alternatif. Kullanışlı ekstraları da cabası...

Şaşırtan Fotoğraf Düzenleme Programı FastStone

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 3]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4.5]
Artıları: Ücretsiz olmasına rağmen Slayt gösterisi hazırlama, toplu kırpma (crop), resim formatları arasında dönüştürme gibi özelliklere sahip olması, kolay kurulum, reklam barındırmaması.
Eksileri: Standart menüleri, kullanmayı öğrenmek biraz zaman alabilir, sürükle-bırak desteğinin bulunmaması


Dijital fotoğraflarla ilgili piyasada ücretli ücretsiz pek çok program bulunuyor. Ücretli programların çoğu sayısız özellik sunuyor ama fiyatları oldukça pahalı. Daha temel işler yapmak isteyen kullanıcılar için kaliteli ve ücretsiz resim düzenleme programları bulunuyor ki FastStone Image Viewer da bunlardan biri. Ücretsiz fotoğraf düzenleme programı FastStone Image Viewer'ı aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

FastStone Image Viewer indir

Kurulum
FastStone programının kurulumu gayet kolay. Tek yapmanız gereken "Next" tuşuna basıp ilerlemek. Lisansı kabul etmeyi unutmayın tabii. Ücretsiz bir program olmasına rağmen kurulum sırasında herhangi bir reklam içeriği dayatmıyor. Kurulum tamamlandıktan sonra programın internet sitesi açılıyor.

Şaşırtan Fotoğraf Düzenleme Programı FastStone

Özellikler
FastStone'un kullanıcılara sunduğu özellikler tabii ki tam teşekküllü grafik programları kadar çeşitli değil. Ancak resim boyutlandırma, kırmızı göz problemini giderme, renkleri düzenleme, keskinleştirme, blur ekleme, kontrast ve parlaklık ayarlama gibi temel özelliklere sahip. Bu özellikler ile dijital fotoğraf ve resimlerinizde farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Şaşırtan Fotoğraf Düzenleme Programı FastStone

Temel düzenleme seçeneklerine ek olarak lens, dalga, morf, çerçeve gibi efektler de bulunuyor. Efektlerin ince ayarlarını da yapabiliyorsunuz.

Şaşırtan Fotoğraf Düzenleme Programı FastStone

FastStone'un asıl dikkat çeken özellikleri çoğu ücretsiz resim düzenleme programında bulunmayan ekstraları. FastStone ile birden fazla klasörden slayt şovu hazırlayabilir hatta slayt şovuna MP3 formartında müzik eklerek müzikli sunumlar yaratabilirsiniz. Ayrıca resimleri toplu kırpabilir (crop), ve resimleri toplu olarak başka formatlara aktarabilirsiniz. GIF, BMP, PSD ve PNG resim biçimleri arasında dönüştürme işlemlerini toplu olarak yapabilirsiniz.

Şaşırtan Fotoğraf Düzenleme Programı FastStone

Kullanım Kolaylığı
FastStone pek çok kullanışlı özellik sunuyor ama arayüzü oldukça standart ve alışması zaman alabilir. Program ile yapabildiğiniz her şey standart olarak üst menülere yerleştirilmiş. Açılışta üç ana pencere ile karşılaşıyorsunuz. Rerimleri açmak için bir menü penceresi, resimlerin küçük resimlerini gördüğünüz bölüm ve önizleme alanı. FastStone'un sürükle - bırak desteği bulunmuyor bu yüzden üzerlerinde çalışacağınız resimleri menü ağacını kullanarak bulmanız gerekiyor. Resimleri sağdaki panelde seçtikten sonra üzerlerinde düzenleme yapılabiliyor. Üstlerine çift tıkladığınızda daha büyük olarak görebiliyorsunuz.

Şaşırtan Fotoğraf Düzenleme Programı FastStone

Performans
FastStone herhangi bir işlem yapmazken sistem belleğinden pek yormuyor. 4 resim açıkken 20 MB civarında bir bellek kullanımı var. Resimleri de oldukça hızlı bir biçinmde başka formatlara çevirebiliyor.

Sonuç
FastStone Image Viewer başlıkta dediğimiz gibi insanı şaşırtıyor. Küçük bir program olmasına rağmen akıllıca seçilen özellikler kulalnıcının hemen her işini yapmasına olanak sağlıyor. Çoğu ücretsiz resim düzenleme programında olmayan slayt gösterisi hazırlama, resimler üzerinde toplu düzenleme yapabilme, resim formatı dönüştürme gibi özellikler programın değerini artırıyor. Ancak kullanımına, biraz alışmak gerekiyor. Eğer göze hoş gelen menüler, genellikle sadece profesyonellerin kullandığı özellikler aramıyorsanız FastStone Image Viewer, resim düzenleme ile ilgili hemen hemen her işinizi görecektir.