Büyüteç: Norton Antivirüs 2010Güncelleme Zamanı
18.02.2010

İnternet, hayatınızda olduğu müddetçe virüslerle boğuşmak zorunda kalacaksınız. Peki bu sorunsal ile nasıl ilgileneceğiniz konusunda hiçbir fikriniz var mı?

Günümüzde virüsler yapısal olarak oldukça fazla gelişti. Hayatımızın bu vazgeçilmez zararlıları, artık bilgisayarımıza girdiklerinde çok daha ölümcül oluyorlar. Gerçekten bilgisayarınızı korumak istiyorsanız, paradan ve yasallıktan kaçınmadan kalkanı sağlam bir antivirüs programı almak zorundasınız.

Büyüteç: Norton Antivirüs 2010

Bilgisayarınızın aşısı

Norton Antivirüs'ün parlak bir geçmişi vardır. Bu yüzden çoğu kullanıcı Norton Antivirüs'ü tercih eder. Performans bakımından yüksek sonuçlar veren bu antivirüs programının 2010 sürümü bize neler vaad ediyor?

Norton Antivirüs 2010, öncelikle derinlemesine koruma seçenekleri ile sisteminizi olası çevrimiçi ve çevrimdışı saldırılara karşı iyi bir şekilde korumasını biliyor. Özellikle son versiyonda "Malware" korumasını bir çıta yükseğe taşıyan Symantec mühendisleri, Norton Antivirüs 2010'u oldukça kullanılabilir kılmış.

Bilgisayarınızda bulunan program açıklarını da tespit ederek olası saldırılara geçit vermeyen Norton Antivirüs 2010, virüs bulaşma vakalarında programlarınızı da korumayı biliyor. Böylece virüsün sistem üzerinde çoğalması engelleniyor.

Büyüteç: Norton Antivirüs 2010

Sistemi yormayan optimizasyon

Çoğu antivirüs programı, işletim sistemini yavaşlattığı için pek kullanışlı değildir. En azından böyle bir şeyin olmaması için, programın koruma seviyesini düşürmeniz gerekir. Yani sistemi yavaşlatmayan bir antivirüs programı için seviyesi düşük bir program kullanırsınız ya da mevcut antivirüs programının detaylarını azaltırsınız. Böylece sistem yavaşlaması olmaz ancak bilgisayarınız da tam anlamıyla korunmaz. Bu durum, çoğu kullanıcının şikayet ettiği bir diğer etmen.

Norton Antivirüs 2010, bu sorunsalı tamamen ortadan kaldıran bir antivirüs programı. Özellikle program yüklenir yüklenmez otomatik olarak çalışması, sizi hiçbir detayla uğraştırmadan tam özellikleriyle hizmet vermesi ve küçük bir sistem yavaşlaması bile yaşatmaması açısından gayet kullanışlı bir antivirüs programı.

Büyüteç: Norton Antivirüs 2010

Performans

Norton Antivirüs 2010, teknik açılardan da iyi dizayn edilmiş bir antivirüs programı. Arka planda toplamda 6 adet program çalışıyor. 2GB bellek ile test ettiğimiz bir makinede verdiği performans oldukça iyi. Çevrimiçi otomatik çalışma esnasında sadece 90MB bellek kullanıyor. Ancak el ile tarama başlattığınız zaman madalyonun diğer yüzü görüyoruz. Program, 2,7 GB büyüklüğündeki bir klasörü, toplamda 11 dakikada taramayı başardı. Bu biraz standartların üzerinde bir zaman ancak derinlemesine tarama yaptığı için bu bir bakıma maruz görülebilir. Manuel tarama da işlemci kullanımı minimum %70 oranında göründü. Zaman zaman bu tablo, %100'e kadar çıksa da, Norton Antivirüs 2010 manuel tarama esnasında size başka programlar üzerinde çalışma yapmanıza izin veriyor. Yine manuel tarama esnasında kullanılan bellek miktarı (Norton Antivirüs'ün kullandığı) 260MB'a kadar çıkıyor.

Büyüteç: Norton Antivirüs 2010

Panzehir hazır

Norton Antivirüs 2010, gerek koruma anlamında gerekse düzgün optimizasyonu ile bizden tam not almayı başarıyor. Düzenli güncellemelerle ayakta kalabilecek, piyasadaki nadir antivirüs programlarından biri. Türkçe dil desteği ile tüm külfeti ortadan kaldıran Norton Antivirüs 2010, sağlıklı bir sistem vaad ediyor. Ayrıca Norton Antivirüs 2010 ilk yüklendiği aşamada bazı özellikleri kapalı olarak geliyor. "Şimdi Düzelt" sekmesine tıklayarak, sistemi tanımasına ve taramasına izin verin. Böylece diğer koruma seçenekleri de açılmış olacak.

Büyüteç: Norton Antivirüs 2010

Norton Antivirüs 2010'u indirmek için tıklayınız