Kaspersky Internet Security 2011 (Beta)Ekleyen
meddah
Güncelleme Zamanı
09.10.2010

En çok kullanılan antivirüs yazılımlarından biri olan Kaspersky, 2011 sürümüyle karşımızda.

Kaspersky geçtiğimiz günlerde bilgisayarınız için total bir güvenlik programı olan Internet Security'nin 2011 sürümü için ilk betayı yayınladı. Uygulamaları bütün dünyada bir çok kullanıcı tarafından tercih edilen Kaspersky'nin 2011 sürümü için hazırladığı değişiklikleri sizler için inceledik.

Not: Bu inceleme uygulamanın beta sürümüne yapıldığı için final sürümü için belirleyici olamaz.

Kaspersky Internet Security 2011 Beta sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Yükleme dosyası 2010 sürümüne nazaran biraz kilo almış ve 100MB'a erişmiş. Yükleme süresi de bu durumdan etkilenmiş gözüküyor, Internet Security 2011 yükleme sırasında kullanıcıları oldukça oyalıyor.

Kaspersky Internet Security 2011 BetaKaspersky Internet Security 2011 Beta

Kurulum tamamlandıktan sonra sizden uygulamayı aktif hale getirmeniz isteniyor. Beta aktivasyon seçeneği size uygulamayı 30 gün deneme süresi tanıyor.

Kaspersky Internet Security 2011 BetaKaspersky Internet Security 2011 Beta

Arayüz

Arayüz tamamen elden geçirilmiş ve daha derli toplu bir hal almış. İyi bir şekilde kategorize edilmiş özellikler altı ana başlık altında toplanmış; uygulamanın temel güvenlik özelliklerinin bulunduğu Protection Center, uygulamaların ve internet sitelerinin sisteme zarar veremeyecek bir şekilde çalıştırılmalarının sağlandığı sandbox özelliğine erişebileceğiniz Safe Run, isteğe bağlı tarama yapabileceğiniz Scan, güncelleştirmeleri takip edebileceğiniz Update Center, ebeveyn denetimi özelliklerine ulaşabileceğiniz Parental Control ve Kurtarma Diski, Gizlilik Temizleme Aracı, Güvenlik Açığı Tarayıcısı gibi kullanışlı araçlara ulaşabileceğiniz Tools.

Kaspersky Internet Security 2011 BetaKaspersky Internet Security 2011 BetaKaspersky Internet Security 2011 Beta

Kaspersky Internet Security 2011 BetaKaspersky Internet Security 2011 BetaKaspersky Internet Security 2011 Beta

Çalışan uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi

Kaspersky yeni versiyonunda KSN aracılığıyla kullanıcılarının kullandığı uygulamalarla ilgili bilgi topluyor. Bu bilgilerle oluşturulan istatistikler kullanıcılara bilgisayarlarında yüklü olan uygulamaların ayrıntılarında gösteriliyor. Uygulamanın KSN ağına ilk kayıt olduğu zaman, KSN üyelerinin uygulamaya güven seviyeleri ve uygulamayı kullanan KSN kullanıcılarının genel coğrafi dağılımı gibi bilgilere buradan ulaşılabiliyor.

Kaspersky Internet Security 2011 Beta

Akıllı yükleme

Kaspersky'nin yeni yükleme rutini yükleme sırasında bir problemle karşılaşırsa kullanıcıları sistemde bir virüsün olabileceğine dair uyarıyor ve AVPTool'u yüklemeyi öneriyor. Ayrıca yükleme sistemde geçerli Kaspersky Anti-Virus lisansı bulursa kullanıcıya yeni bir lisans yükleme ya da programı sadece Anti-Virus olarak yükleme seçeneğini sunuyor.

Kaspersky Gadget

Kaspersky Internet Security 2011 BetaInternet Security 2011 ile kullanıcıların gözüne en çok çarpacak yeni özellik Kaspersky Gadget (Masaüstü Aracı). Kullanıcıların masaüstlerine ekleyebilecekleri bu araç, uygulama ana penceresine hızlı erişim, objeler için (dosya, klasör vb.) sürükle bırak yardımıyla etkinleştirilebilen görevler, Kaspersky Labs haberleri otomatik izleme, Safe Desktop'a (Kaspersky'nin sandbox uygulaması) erişim gibi birçok özelliğe hızlı ulaşmanızı sağlıyor.

Ebeveyn Denetimi

Kaspersky, Internet Security'nin yeni sürümünde ebeveyn kontrollerini de elden geçirmiş. Ebeveyn Kontrolü artık P2P kullanım kontrolü, E-posta ve sosyal ağ kontrolü, kredi kartı işlem takibi gibi bir çok gelişmiş özellik içeriyor.

Kaspersky Internet Security 2011 Beta

Kurtarma Diski

Uygulamanın içinden yaratabildiğiniz kurtarma diski de değişimden nasibini almış. Araç artık disk görüntüsünü hasarlara karşı kontrol edebiliyor ve otomatik güncelleme yapabiliyor. Ayrıca direkt arayüzden CD/DVD yazma desteği eklenmiş ve USB bellekler içinde destek eklenmiş. Kurtarma Diski artık sadece dosyaları değil başlangıç objelerini ve kayıt defterini de tarayabiliyor.

Green Zone (Kurtarılmış Bölge)

Bu başlık Internet Security'nin kullanıcının çalıştığı alanı güvenlik altına aldığı araçlardan oluşuyor. Geo Security, kullanıcıların ihtiyaçları olmadıklarına emin oldukları coğrafi alanlarla iletişimi tamamen engelleyebildikleri yeni bir özellik. Kaspersky'nin sandbox uygulaması Safe Run ise 2.0 sürümüyle birlikte tarayıcıları ve diğer uygulamaları birbirinden ayırabilme özelliği kazanmış.

Performans

Kaspersky'nin yıllardır belkide en çok eleştirildiği nokta olan performanslı çalışamama problemi hala devam ediyor gibi gözüküyor. Uygulama rakiplerinin sunmadığı bir çok özellik ile en evhamlı kullanıcıyı bile tatmin edebilecek bir güvenlik ortamı sunuyor ancak, bunun karşılığında sistem kaynaklarının büyük bir kısmına el koyuyor. Eğer sisteminize gerçekten güvenmiyorsanız Kaspersky Internet Security'yi yüklemeden önce iki kez düşünmenizi tavsiye ederiz.