En iyi Messenger eklentileriEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.10.2010

Piyasada Windows Live Messenger (eski adıyla MSN Messenger) için çıkarılmış pek çok eklenti ve araç var. Peki, bu eklentiler nelerdir, ne işe yararlar? İşte size Messenger eklenti ve araçlarından oluşan bir derleme.

Messenger Plus! Live

Messenger Plus! Live, Windows Live Messenger'ınıza inanılmaz kullanışlı özellikler ekleyen tamamen ücretsiz bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde;

Windows Live Messenger'ınızda tıpkı İnternet tarayıcılarında kullandığınız sekmeli gezinti Messenger Plus Livegibi sekmeli sohbet özelliğine sahip olursunuz,
Messenger'ınızı belirlediğiniz bir parola ile kilitleyebilirsiniz,
Kişi listelerinizi esnek ve kullanışlı bir biçimde düzenleyebilirsiniz,
Özel ifade sesleri oluşturabilir ve bu sesleri arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz,
Sürekli yazdığınız metinler için kısayollar oluşturabilirsiniz,
Çoklu oturum açabilirsiniz,
Gelişmiş bir HTML günlük sistemi ile yazışmalarınızı düzenli olarak kayıt altına alabilirsiniz,
Kişilerin oturum açma, oturum kapama, görünen ad değişiklikleri, durum değişikleri ve kişisel ileti değişiklikleri gibi gerçekleştirdikleri tüm olayların kaydını tutabilirisiniz,
İleti metinlerinizin renk ve şekil gibi özelliklerini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

MSN Backup

MSN Messenger 7.5, Windows Live Messenger 8.0 ve Windows Live Messenger 8.1 ile uyumlu bir şekilde çalışan araç sayesinde duygu ifadeleri (emoticons), göz kırpmalar (winks), görüntü resimleri (avatar), arkaplan resimleri gibi özel olarak hazırladığınız içerikleri yedekleyebilir ve ihtiyacınız olduğu durumlarda bu içerikleri geri yükleyebilirsiniz. MSN Backup, size alıştığınız Messenger kullanım şeklinizi her an kullanabilme olanağı sunuyor. Yedeklediğiniz özel içeriklerinizi herhangi bir Web alanına gönderebilir (upload) ve daha sonra bu yedekleme dosyasını istediğiniz bilgisayara indirerek özel içeriğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. MSN Backup sayesinde artık bilgisayarınızın sabit diskinin biçimlendirilmesi ya da Messenger programınızın kaldırılması duygu ifadelerinizi, göz kırpmalarınızı, görüntü resimlerinizi ya da arkaplan resimlerinizi ortadan kaldıramayacak.

MessengerDiscovery Live

MessengerDiscovery Live, Messenger Plus! Live eklentisine benzer bir eklenti. Eklenti sayesinde Windows Live Messenger'ınıza pek çok kullanışlı ve eğlenceli özellik ekleyebilirsiniz. Buözelliklerden birkaçı:

MSNDiscovery Çoklu oturum açma
Sohbet ettiğiniz kişilerin görüntü adlarını ve yazı biçimlerini taklit ederek onlar tarafından gönderilmiş gibi görünen iletiler yazma özelliği: "!imitate"
Otomatik cevap: size gelen belirli iletilere istediğiniz cevapların otomatik olarak verilmesi (Auto Reply Robot Express Edition 1.0.5 eklentisinin yaptığı gibi)
Oturum kapatıldığında bile açık olan konuşma pencerelerinin kapanmasını önleme özelliği
Listenizdeki kişilerin görüntü resimlerini (avatar) çalabilme
Duygu ifadelerinizin karşınızdaki tarafından kaydedilmesini engelleme
Sınırsız titreşim gönderebilme
Bilgisayarınızda Microsoft Office yazılımı kurulu ise imla denetimi yapabilme
İletilerin sesli olarak okunması
'ileti yazıyor' mesajınızı kaldırabilme
'Web Messenger kullanıyor' ya da 'Taşınabilir aygıtta' olarak oturum açabilme
Sık kullanılan fonksiyonlar için fare hareketleri atayabilme
Kişisel durumlar için kısayol tuşları belirleyebilme.

WLM Universal Patch

Windows Live Messenger ile çoklu oturum açma, programda görüntülenen reklamları, sekmeleri ve arama alanını kaldırma gibi işlemleri gerçekleştirebilen yama Windows Live Messenger'ın 8.1, 8.5 ve 9.0 sürümleri ile sorunsuz çalışıyor.

Stuff Plug

Messenger Plus! Live, MessengerDiscovery Live gibi çeşitli özelliklerden oluşan karma bir paket olan Stuff Plug ile Windows Live Messenger'ınıza ekleyebileceğiniz özellikler:

Stuff Plug İçerik Hırsızı: Kişilerinizin özel Messenger içeriklerini kaydetmenize olanak veren özelliktir.
Engelli Kişilerle Konuşabilme: Engellediğiniz insanlarla konuşabilmenizi, onların ise siz izin vermediğiniz sürece sizinle konuşamamalarını sağlayan özellik.
Konuşmaları Etkileyen Çeşitli Özellikler: "!action" komutu ile olay mesajı gönderebilme, konuşmalarda farklı isim kullanabilme, sahte uygulama davetleri gönderebilme, aynı anda üçten fazla dosya gönderebilme, "_ ileti yazıyor" uyarısını kaldırabilme.
Kişi Listesini ve Messenger'ı Etkileyen Çeşitli Özellikler: Tüm bağlantıları varsayılan tarayıcınızda açabilme, çoklu oturum açabilme, Messenger'ın kullandığı belleği periyodik olarak temizleme, görüntü adınızı doğrudan kişi listesinden değiştirebilme

"Ne Dinliyorum" Eklentiler

Windows Live Messenger'daki "Ne Dinliyorum?" (Now Playing) özelliği varsayılan olarak Windows Media Player ile çalışıyor. "Ne Dinliyorum?" özelliğinin Winamp ya da iTunes ile uyumlu çalışması için gerekli eklentileri yüklemeniz gerek. Winamp için "Ne Dinliyorum?" eklentisini şu linkten indirebilirsiniz:

"Ne İzliyorum" Eklentisi

Windows Live Messenger'ın "Ne Dinliyorum?" (Now Playing) eklentisinin video sitelerine uyarlanmış hali olan "Ne İzliyorum?" (Now Watching) eklentileri sayesinde o anda Yahoo, Google Video ve MySpace TV gibi sitelerde izlediğiniz videoları insanlar ile paylaşabilirsiniz. Hatta izlediğiniz videonun linkini de paylaşarak insanların izlediğiniz videoya kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

ColorNick v2
Color Nick v2
ColorNick, görüntü isimlerinizi (nickname) ve yazdığınız iletileri kolayca renklendirmenize yarayan kullanışlı bir eklenti. Konuşma penceresinde aşağıdaki komutları kullanarak kolaylıkla çalıştırabileceğiniz eklenti sayesinde hiçbir renk kodunu bilmenize gerek kalmadan görüntü isimlerinizi ve iletilerinizi renklendirebilirsiniz:

/xcolornick = görüntü isminizi renklendirir
/xcolortext = iletilerinizi renklendirir
/xcolornickcfg = ayarlar menüsü

Split Camera

Split Camera, (Fake Webcam 4 ve WebcamMax 5.0.3.8 gibi) istediğiniz bir ekran görüntüsünü sizin İnternet kamerası görüntünüzmüş gibikarşı tarafa izletebilmenizi sağlıyor. Ayrıca Split Camera, yalnızca bir kişi ile görüntülü konuşma yapmanıza izin veren sohbet programlarında aynı İnternet kamerası ile birden çok kişiye kendi görüntünüzü aktarabilme olanağı da veriyor.

MSN Recorder Max 2.1.2.6

Arkadaşlarınızın İnternet kamerasının görüntülerini kaydetmenize yarayan program sayesinde yüksek kaliteli kayıtlar gerçekleştirebilirsiniz. Programın kayıt yapabilmesi için karşınızdaki kişinin İnternet kamerasının açık olması gerekmektedir, bu program ile ondan habersiz kayıt yapamazsınız.

WLM Ripper

WLM Ripper kişilerinizin görüntü resimlerini (avatar), kişisel duygu ifadelerini (emoticons), arkaplanlarını ve size gönderdikleri ses kliplerini otomatik olarak kaydedebilen bir araçtır. Sistem saatinin yanında çalışarak kişilerinizin bütün resim, ifade ve arkaplan değişikliklerini otomatik olarak belirlediğiniz klasöre kaydeden aracın yüklenebilmesi için bilgisayarınızda Microsoft .NET Framework Sürüm 2.0 yüklü olmalıdır.

MessenPass v1.20

Bu program unutulmuş sohbet programı şifrelerini ortaya çıkarmanıza olanak verir. Yalnızca mevcut oturum açmış kullanıcı "Parolamı Anımsa" seçeneği işaretlenmişse bu kullanıcının şifresini ortaya çıkarabilen MessenPass programı diğer kullanıcıların şifrelerini bulmak için kullanılamaz. Program MSN Messenger-Windows Live Messenger, Yahoo Messenger, Google Talk ve Trillian gibi çeşitli anlık ileti programlarında kullanılabiliyor.

MSN Messenger Pictures Auto Change 2.3

MSN Messenger Pictures Auto Change, görüntü resminizi otomatik olarak değiştiren bir araç. Araç sayesinde belirlediğiniz klasördeki resimler yine sizin belirlediğiniz zaman aralıklarında dönüşümlü olarak görüntü resminiz (avatar) olurlar.

Messenger Error Fixer (Messenger Hata Onarımı)

Çalışması için Microsoft .NET Framework Sürüm 2.0 yüklü olması gereken Messenger Error Fixer aşağıdaki hata kodlarından birini alıyorsanız sorununuz tek bir tıklama ile çözüyor:Messenger Error Fixer 80004005
800401f3
80040154
80040111
80048883
80048820
80048848
80072ee7
80072efd
80070190
80070193
800701f7
80072745

İÇERİK OLUŞTURMA EKLENTİLERİ

Aşağıdaki listede Windows Live Messenger'ınıza çeşitli göz kırpmalar, duygu ifadeleri ve arkaplanlar gibi özel içerikler eklemenize olanak veren çeşitli eklenti ve araçları bulabilirsiniz.

MSN Content Crazy Show 5.2.2
MSN Emoticons Plus 3.2
GetSmile