Internet Explorer 9'un Ayak SesleriEkleyen
Allien
Güncelleme Zamanı
09.10.2010

Internet Explorer 9 kısa bir süre sonra işletim sistemi güncellemesiyle karşımıza çıkacak. Kendi sitesinden yayınlanan ön izleme sürümüne bir bakalım. Neymiş Internet Explorer 9 ?

Internet Explorer 9\ un Ayak Sesleri

Kurulum: [Star4]
Özellikler: [Star4]
Kullanım Kolaylığı: [Star3.5]
Performans: [Star4]
Sonuç: [Star4]

Artıları: HTML5, yeni script motoru, Geliştirilmiş Developer Tool
Eksileri: 2011 çıkış tarihi, zayıf ön izleme özelliği

Öncelikle kötü bir haberle başlayalım. XP kullanıcıları maalesef ki IE9'dan faydalanamayacaklar. Aslında bu çok da kötü bir haber değil çünkü yeni nesil işletim sistemlerine geçiş için bir ön ayak olabilir.

Fakat bundan sonrasında kesinlikle kötü bir haber olmayacağından emin olabilirsiniz. Çünkü IE9 tek kelimeyle müthiş olmuş. Siz de heyecanla bekleyenlerdenseniz fazla uzatmadan kuruluma geçelim.

Kurulum

Internet Explorer 9  un Ayak Sesleri

Eğer hala kurulum dosyasını indirmediyseniz buradan indirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken basit bir şekilde "Next" butonlarıyla devam edip kolayca ön izleme sürümünü kurmak. Açıldıktan sonra ise şaşırmayın. Çünkü ön izleme sürümü olduğu için bir adres çubuğu yok... "Bu nasıl iş" demeyin yazının devamında göreceksiniz.

Internet Explorer 9  un Ayak Sesleri

Özellikler

Ön izleme sürümüne ne yazık ki bir adres çubuğu koymamışlar. Fakat onun yerine "Page" sekmesine tıklayarak "Open" seçeneğinden adresi girebilir veya kısayolu olan "CTRL+O" kombinasyonunu kullanarak gezmeye başlayabiliriz.

Internet Explorer 9  un Ayak Sesleri

Ayrıca istediğimiz internet sayfasını Internet Explorer'ın eski versiyonlarında da görüntüleyebiliriz. Sadece "Debug" sekmesine tıklayarak görüntülemek mümkün. Aralarında IE6'nın olmadığını görmek pek bir manidar olsa gerek.

Internet Explorer 9  un Ayak Sesleri

Developer Tools, son derece geliştirilmiş ve en küçük seviyedeki kaynak kodlara bile inebildiğimiz bir araç halini almış. Buradan değişiklik yapabilir veya kendinizi geliştirebilirsiniz.

Internet Explorer 9  un Ayak Sesleri

Internet Explorer 9'un belki de en önemli getirisi HTML5 desteği. Önümüzde ki en yeni internet teknolojileri olacak HTML5 ve CSS3'e tam destek sağlıyor. Zaten ön izleme sürümünde anasayfadan yeni HTML özelliklerine göz atabilirsiniz.

Sonuç

Şimdilik sadece test aşamasında olsa da ciddi ve kararlı bir tarayıcı olacağının sinyallerini veriyor. Özellikle bir önce ki tarayıcılarına göre çok daha radikal değişiklikler görebiliriz. Belki de artık insanlar farklı tarayıcılar kullanmak yerine işletim sistemlerinin varsayılan tarayıcısını yani IE9'u kullanabilirler. IE9 ile Internet Explorer efsanesi geri dönüyor diyebiliriz.