MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir aradaEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
09.10.2010

Trillian Astra; MSN, Yahoo Messenger, Gtalk, ICQ,IRC gibi pek çok chat programımı ve Facebok ile Twitter'ı tek yerden kullanmanızı sağlıyor.

MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir arada

Değerlendirme

Kurulum: [Star2.5]
Özellikler: [Star4]
Kullanım Kolaylığı: [Star3]
Performans: [Star4]
Sonuç: [Star3.5]

Artıları: Pek çok chat programını, Facebook ve Twitter'ı tek pencerede kullanabilme, sekmeli konuşma penceresi, özelleştirme seçenekleri

Eksileri: Karmaşık, ilk etapta kullanımı kolay değil, MSN'e çok alışanlar zorlanabilir.


Trillian, yeni özelikleri ve yeni adı (Astra eklendi.) ile yeniden karşımızda. Trillian farklı chat programı hesaplarının tek yerden kullanılabilmesini sağlıyor böylece arkadaşlarınız birbirlerinden farklı programlar kullansalar da siz hepsiyle tek bir program üzerinden konuşabiliyorsunuz.

Yükleme
Trillian yüklenmeden önce adım adım programın kullanımıyla ilgili pek çok detayı önceden soruyor. Ancak adımlar oldukça çok, bu yüzden yükleme sırasında kullanıcı bir yerde hata yapıp yapmadığından şüphe etmeye başlıyor. Yüklemene aşaması detaylı ve karışık ama en azından yükleme tamamlandıktan sonra Trillian'da ihtiyaç duyabileceğiniz önemli ayarları halletmiş oluyorsunuz. Özellikle servis seçimi basamağı sayesinde sonradan program içinden eklemekle uğraşmanıza gerek kalmıyor.

MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir arada


Ancak yüklemenin karışık olmasından çok yükleme sırasında hazır seçili olarak gelen Ask toolbar yüklenme isteği. Hızlı bir şekilde "Next" tuşuna basıyorsanız istemeden Ask Toolbar'ı yükleyebilirsiniz. Ask Toolbar istemiyorsanız bu basamakta Ask'ı varsayılan arama motoru yapan ve Toolbar'ı yüklemeyle ilgili seçenekleri iptal edin.

MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir arada

Yükleme basamaklarından bir diğer rahatsız edici olanı yaş, cinsiyet, doğum günü, medeni hâl gibi kişisel bilgilerin sorulduğu basamak. Neyse ki bu basamağı "Skip" tuşuyla atlayabiliyorsunuz.

Özellikler
Trillian Astra'nın tabiik en büyük özelliği farklı chat programını tek bir programdan takip edebilmek. Trillian Google Talk,MySpace IM, Skype, Facebook Chat, AIM, MSN, Yahoo Messenger, IRC, Twitter gibi pek çok chat programını ve sosyal ağ aracını destekliyor. Arkadaş listenizdekiler bu programlardan hangisini kullanıyorlarsa onun altında sıralanıyorlar. Ayrıca chat programlarına kullandığınız e-posta hesaplarına mail gelip gelmediğini de takip edebiliyorsunuz.

MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir arada


Trillian Astra'dan Facebook ve Twitter'ı da takip edebiliyorsunuz. Arkadaşlarınıza mesaj gönderip durumlarıyla ilgili yorum yollayabiliyorsunuz. Twitter'da takip ettiklerinizden gelen mesajları görüp bunlara cevap yazabiliyorsunuz. Ayrıca Trillian Twitter mesajlarınızdaki adresleri otomatik olarak kısaltıyor. Ekstra olarak bir Twitter aracı da bulunuyor ama bu araç programlar.com'un Twitter hesabıyla (programlarcom) yaptığımız denemede Twitter'a bağlanamadı.

MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir arada

Trillian'da mesaj penceresi, yazılar,resimler, menüler vb. pek çok şeyin görünümünü, özelliklerini değiştirebiliyorsunuz. Örneğin konuşma penceresinde yazılanları üç ayrı biçimde görebilirsiniz.

MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir arada

Kullanım Kolaylılığı
Trillian Astra sunduğu pek çok özellik ve özelleştirme seçeneği nedeniyle karışık bir program. Trillian'ın sunduğu özelliklerden tam olarak faydalanabilmek ve Msn gibi rahatça kullanabilmek için belli bir süre programı kullanmak ve biraz kurcalamak gerekiyor. Hemen alışılabilen bir program değil. Özellikle MSN'in sadeliğine ve menülerine vb. çok alışkın olmak Trillian kullanımını zorlaştırıyor. Bunun için yükleme sırasında sade görünümü tercih edebilirsiniz.

MSN, Facebook, Twitter, Gtalk bir arada

Performans
Trillian Astra önceki versiyonlarına göre daha verimli. Sistemde önceki versiyonlarda olduğu gibi bir yavaşlama görülmüyor. Bellek kullanımı da makul düzeyde. Hiçbir konuşma penceresi açık değilken 12 -20.000 K civarında bir bellek kullanımı var. Bu miktar 20 pencere açıkken 46.000 K'ya kadar çıkabiliyor. Her konuşma penceresi tek bir pencerede sekmeli olarak gösterilmesi hem kullanım kolaylığı hem de iyi bir performans sağlıyor.

Sonuç
Trillian piyasada var olan hemen hemen tüm chat programlarını bir araya getirmesin in yanı sıra diğer chat programlarından farklı olarak Twitter ve Facebook'u da takip etmenizi sağlıyor. Ancak kullanımı pek kolay değil bu yüzden MSN'deki rahatlığa hemen ulaşamazsınız. Trillian'ı kendi zenklerinize göre değiştirebileceğiniz pek çok özelliği bulunuyor bu yüzden kullanımına alışıp, ayarlarını yaptıktan sonra arkadaşlarınızla her program, ortam kısıtlaması olmadan sohbet etmenin keyfine varabilirsiniz.