Defraggler 1.2 İncelemesiEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
03.08.2010

Disk birleştirme programı Defraggler Windows işletim sistemini canlandırabilirsiniz.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 5]
Kullanım Kolaylığı: [star 5]
Performans
[star 4.5]
Sonuç: [star 4.5]


Artıları: Türkçe dil desteği, ücretsiz, hızlı birleştirme, disk birleştirme sonrası bilgisayarı kapatması, kolay arayüzü
Eksileri: Kurulumda varsayılan olarak Yahoo Toolbar yüklemesi (kullanıcı değiştirmezse).


Windows işletim sistemi verileri harddiske arka planda parça parça yazar, bu yüzden bir süre sonra verilerin çağrılması ayvaşlar ve Windows'un performansı düşer. Periyodik aralıklarla disk birleştirme yaparak Windows'un kendine gelmesini sağlayabilirsiniz. Pek çok program, dosya ve oyun olan sistemler de yaşanan yavaşlama çoğu zaman disk birleştirme yoluyla giderilebilir. Defraggler disk birleştirme işini kolaylaştırarak kullanıcıya yardımcı oluyor. Defraggler programının aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Defraggler indir

Kurulum
Defraggler'ın kurulumu oldukça basit. Başlangıçta dil seçimini yaptıktan sonra (Türkçe dil desteği bulunuyor.) nereye yüklemek istediğinizi seçiyorsunuz. Kurulumun son ekranında kısayolların nereye ekleneceğini ayarlayabilirsiniz. Defraggler beraberinde Yahoo araç çubuğu ile geliyor. Eğer yüklemek istemiyorsanız "Install optional Yahoo! Toolbar" cümlesinin yanındaki onayı kaldırmanız gerekiyor.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi

Özellikler
Defraggler sizi direkt olarak disk bilginizle karşılıyor. Dolu ve boş alanlar, disk durumu hemen görülebiliyor. Defraggler'da disk birleştirme yapmanın yanı sıra sadece dosya ve klasörler de birleştirebilirsiniz. Böylece belli bir nokta için çabucak disk birleştirme yapabilirsiniz.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi

Defraggler ile ayrıca sürücü hatalarını da tarayabiliyorsunuz.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi

Hareket bölümünde bulunan bir diğer özellik de hızlı birleştirme. Bu seçenekte Defraggler varsayılan olarak 50 MB'ın altında parçaları olan dosyaları birleştiriyor. Bu değeri isterseniz seçenekler bölümünde değiştirebiliyorsunuz.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi

Eğer uzun süre bir sistem de disk birleştirme yapılmadıysa işlem süresi oldukça uzun olabilir hatta bu yüzden çoğu kişi gece yatmadan önce disk birleştirme işlemini başlatıp makineyi açık bırakır. Defraggler'ın bunun için güzel bir özelliği var. Disk birleştirme bittikten sonra Defraggler otomatik olarak bilgisayarı kapatabiliyor.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi

Kullanım Kolaylığı

Defraggler'ın kullanıcı arayüzü gayet sade ve anlaşılır. Ana ekranında diskleri ve ilgili bilgileri görebiliyorsunuz. Programın ana işlevi olan disk birleştirmeyi de, herhangi bir adım geçmeden direkt olarak "Birleştir" tuşu ile yapabiliyorsunuz. Yani benim detaylarla işim yok ben sadece diski birleştireceğim diyorsanız, Defraggler ile kolayca yapabilirsiniz. Disk birleştirme işlemi ayrı bir ekranda değil gene ana ekran yürütülüyor ve gerekli bilgileri Sürücü sekmesi altında görebiliyorsunuz.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi


Performans
Disk birleştirme işlemi sisteminizdeki verilerin en son ne zaman birleştirildiğine ve veri miktarına göre değişir. Eğer isterseniz Seçenekler bölümündeki "Birleştir" sekmesinde bulunan ayarları kullanarak birleştirme hızını artırabilirsiniz. Örneğin büyük dosyaların disk sonuna taşınmasını seçebilirsiniz.

Disk Birleştirme Programı Defraggler 1.2 İncelemesi

Defraggler'ın birleştirme yaparken yaklaşık 20 MB'lık bir kullanımı var yani sistemi zorlamıyor. Eğer istenirse de gene "Seçenekler" bölümünden programın önceliği "arkaplan" olarak ayarlanabilir.

Sonuç
Defraggler Windows2un disk birleştirme aracı için başarılı bir alternatif. Açık ve kolay anlaşılır arayüzü ve birleştirmeden sonra bilgisayarı kapatması, hızlı birleştirme gibi seçenekleri Defraggler'ı piyasadaki en iyi ücretsiz disk birleştirme programlarından biri yapıyor. Türkçe desteği de cabası...