Ses Düzenleme için Ücretsiz Alternatif AudacityEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
20.07.2012

Audacity mp3 kesme, efekt ekleme, mix yapma gibi işlemleri yapmanızı sağlayan ücretsiz bir ses düzenleme programı.

Kurulum: [star 5]
Özellikler: [star 4.5]
Kullanım Kolaylığı: [star 3]
Performans: [star 4.5]
Sonuç: [star 4.5]
Artıları: Basit kurulumu, ücretsiz olması, pek çok detaylı ses düzenleme işlemini yapabilme, bellek kullanımının düşük olması.
Eksileri: Türkçe dil desteğinin olmaması , görsel olmayan ve oldukça standart arayüzü.


audacity

Açık kaynaklı kodlu ve ücretsiz olan Audacity en beğenilen ses düzenleme programlarından biri. Biz de hem kullanıcıların hem de yazılım editörlerinin taktir ettiği Audacity'yi sizin için inceledik.

Kurulum
Audacity ücretsiz bir program olmasına rağmen herhangi bir reklam barındırmıyor. Kurulum mümkün olduğu kadar basit. Tek yapmanız gereken "Next" tuşuna basmak. Kurulum sonunda direkt programı başlatabiliyorsunuz. Audacity ilk açıldığında tercih ettiğiniz dili soruyor ama maalesef dil seçenekleri arasında Türkçe bulunmuyor.

Özellikler
Audacity ile WAV, AIFF, OGG ve MP3 dosyaları üzerinde pek çok ses düzenleme işlemini yapabiliyorsunuz. Edit başlığı altında kesme, kopyalama, sesi kapatma (silence), bölme ve çoğaltma gibi pek çok araç bulunuyor. Silence aracı ile şarkının seçtiğiniz bölümünde ses çıkmamasını sağlayabiliyorsunuz. Split aracı seçtiğiniz bölümü şarkının içinden alıp ayrı bir katman haline getiriyor. Çoğaltma ise gene seçtiğiniz bölümü ayırıyor ama orijinal parçadan kesmiyor.

Ses Düzenleme için Ücretsiz Alternatif Audacity

Audacity'de zengin bir efekt menüsü bulunuyor. Seçtiğiniz ses parçalarının hızını (change speed), temposunu (change tempo) değiştirebiliyorsunuz. Ses bölümlerinin tekrar etmesini (repeat), tersten çalmasını (reverse), sesin giderek azalmasını (Fade out) veya öne çıkmasını (Fade in) sağlayabilirsiniz. Ayrıca sese eko verip (Echo), bası artırabiliyorsunuz (bass boost). Bunların dışında deneyimli kullanıcılara hitap eden detaylı efekt ve düzenleme seçenekleri de bulunuyor.

Ses Düzenleme için Ücretsiz Alternatif Audacity

Audacity ses dosyalarının en küçük parçalarında düzenleme yapılabilmesine olanak tanıyor. Ses kaydının "zoom" ile detayına girip "Draw tool ile istediğiniz noktalarda ses yükseltip, alçaltıp oynamalar yapabilirsiniz.

Ses Düzenleme için Ücretsiz Alternatif Audacity

Kullanım Kolaylığı
Audacity'nin arayüzünün güzel gözükmesi veya kullanıcı için anlaşılır olması amaçlanmamış. Bu yüzden görsellik aramamak gerekiyor. Audacity resim düzenleme programlarında olduğu gibi seçme, kesme, kopyalama, yapıştırma, çalma, zoom gibi temel araçları elinizin altında olacak şekilde yerleştirmiş. Daha detaylı düzenleme araçları ve efektler standart bir şekilde üst menüye toplanmış. Sade bir yapısı olan Audacity özel olarak işleri kolaylaştırmıyor sadece ses düzenlemesi olarak ne yapmak istiyorsanız onu yapmanıza olanak sağlıyor.

Ses Düzenleme için Ücretsiz Alternatif Audacity

Performans
Audacity tek bir parça üzerinde çalışırken sistem kaynaklarından Explorer'dan az kullanıyor. Aynı anda bir den fazla parça ile çalışıldığında ise bir miktar artıyor ama öyle sistemi kastıracak oranda değil. 512 Ram, Core Duo 3.06 GHZ'lik bir sitem üzerinde yaptığımız bir testte. 5 şarkı ve 2 sews bölümünü mixx edip WAV olarak kaydetmesi 35 saniye sürdü ki bu da oldukça iyi bir süre. Bu işlem sırasında da bellek kullanımında ciddi bir artış da olmadı.

Ses Düzenleme için Ücretsiz Alternatif Audacity

Sonuç
Audacity mp3 kesme, mix yapma, ses efektleri oluşturma gibi pek çok işlem yapabileceğiniz ücretsiz bir ses düzenleme programı. Ücretli rakipleri gibi bir görselliğe, kullanım kolaylığına ve esnekliğe sahip değil ama ses düzenleme olarak aklınıza gelen hemen her işi yapmanıza olanak veriyor.