Spyware Doctor with Antivirus 8.0 İncelemesiEkleyen
ozgur.kara
Güncelleme Zamanı
24.01.2011

Bilgisayar güvenliği programı Spyware Doctor, Antivirus özelliği ile yenilendi.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

Kurulum: [star 4.5]
Özellikler: [star 4]
Kullanım Kolaylığı: [star 4.5]
Performans
[star 4]
Sonuç: [star 4]


Artıları: Türkçe dil desteği, bilgisayar performasına etki eden ayarların yapılabilmesi ve kullanımının kolay olması.
Eksileri: Deneme sürümündeki kısıtlamaların fazla olması.


Zaman geçtikçe teknolojinin gelişmesiyle beraber bizim için önemli olan bilgileri unutmamak ve güven altına almak için elektronik ortama taşıdık. Ama bu elektronik ortamlar pek de güvenilir değil. Örneğin bilgisayarınızda bulunan önemli bilgileriniz bir virüs aracılığıyla kötü niyetli kişilerin eline geçebilir ve hoşunuza gitmeyecek sonuçlar doğabilir. İşte bu gibi olayların önüne çeşitli antivirüs programlarıyla geçebiliriz. Kullanabileceğiniz bu antivirüs programlarından bir tanesi de ödüllü Spyware Doctor with Antivürus yazılımıdır. Programı denemek için aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz:

Spyware Doctor with Antivürus indir

Kurulum
Kurulum dosyasını açtığınızda ilk olarak gerekli ögeler indiriliyor; daha sonra sırasıyla lisans sözleşmesi, kurulum yeri, kısayol ayarlarını yaparak program kurulumunu başlatıyorsunuz. Eğer güncelleme varsa güncellemeler de bu kuruluma dahil oluyor.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

Özellikler
Programı ücretli ya da ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Ücretsiz olarak kullandığınızda bazı özellikler devre dışı kalıyor; bu özellikleri belirli bir ücret verip programı aktifleştirerek açabilirsiniz.

Spyware Doctor with Antivirus gelişmiş virüs algısı sayesinde tehditleri rahatlıkla yakalayabiliyor ve bu tehditlerin risk düzeyi de görülebiliyor. Fakat bulunan tehditleri ya kendiniz elle veya programı ücret karşılığında aktifleştirerek temizleyebilirsiniz.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

IntelliGuard yani gerçek zamanlı koruma özelliği sayesinde bilgisayarınıza bulaşan trojan, truva, spyware gibi tehditleri sisteminize zarar vermeden temizleniyor. Bu özelliğin sağladığı güvenlik e-mail, ağ, sisteminize gizlice bulaşmış zararlı yazılımlara kadar her alanda koruma sağlıyor. IntelliGuar aracından tam olarak faydalanmak istiyorsanız programı aktifleştirmelisiniz çünkü Browser Guard, Cookie Guard gibi tarayıcınızdan gelebilecek sahtecilik ya da virüs gibi tehditlere karşı koruma sağlayan araçlar osoiücretsiz olarak kullanılamıyor.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

Smart update sayesinde programı rahatlıkla güncelleyebiliyorsunuz. Böylece yeni tehditleri de algılayarak bilgisayarınızın korumasını maksimum düzeye çıkıyor.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

Programda Tam tarama, Özel tarama ve Intelli-Scan olmak üzere 3 tip tarama seçeneği bulunuyor. Tam taramada bütün sistem dosyalarını, özel tarama da belirttiğiniz klasörleri ve dosyaları tarıyor; Intelli-Scanda ise internetten gelen casus yazılımları, kayıt defteri hataları ve reklam yazılımlarını temizleyip onarıyor. Ayrıca dosyalar temizlenmeden ve onarılmadan önce bilgisayar güvenliği için tercihinize bağlı olarak bir Geri Alma Noktası oluşturabiliyor.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

Özel taramada taranacak dosyaları kendiniz belirtiyorsunuz demiştik; bunun yanında proses ve scrtipt tarayıcı gibi farklı bileşenleri de kendiniz seçip tarama işlemini detaylandırabiliyorsunuz.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

Planlayıcı sihirbazı sayesinde belirlediğiniz bir zamanda dosyalarınızı taratabilirsiniz ya da güncellemeleri kontrol ettirip indirebilirsiniz.

Spyware Doctor with Antivürus incelemesi

Spyware Doctor with Antivürus, diğer antivirüs programlarında bulunan oyun modu, arka planda tarama yapma, taramadan sonra sesle uyarı gibi özelliklere de sahip. Ayrıca laptoplar için faydalı olabilecek enerji tasarrufu özelliği de mevcut.

Kullanım kolaylığı
Türkçe dil desteğinin olması programın kullanımını oldukça kolaylaştırıyor. Program, durum, tarama, koruma ve ayar menüsü olarak 4 temel menüden oluşuyor diyebiliriz. Plan ve görev eklenmesi ya da hangi adresin güvenilir olup olmadığını belirlemek için kullanılan genel önlem listesi gibi ayarları da programdaki sihirbazlar sayesinde rahatça yapabilirsiniz. Ayarlamaları zorluk çekmeden yapabilirsiniz çünkü ne işe yaradıkları kısaca açıklanmış. Basit arayüz tasarımıyla oldukça işlevsel bir antivirüs programı.

Spyware Doctor with Antivürus 8.0 %u0130ncelemesi

Performans
Spyware Doctor with Antivürus ilk açıldığında yaklaşık 32 MB bellek tüketiyor. Tarama işlemi sırasında tükettiği bellek mitarı ise 210 MB'a kadar ulaşıyor ki bu az değil ama diğer antivirüs programlarına göre daha az bellek kullandığı söylenebilir. Ayrıca tarama önceliğini düşürerek CPU kullanımını azaltabileceğiniz bir ayara da sahip. Bu sayede bilgisayarınızın performansından daha verimli bir şekilde sonuç alabilirsiniz.

Sonuç
Güvenlik programı olarak Spyware Doctor uzun süredir piyasada yer alıyor ama Antivirüs özelliği ile ücretli antivirüslerle rekabet etme konusunda daha yolun başında gözüküyor. Rekabetin yoğun olduğu ve kendini kanıtlamış antivirüs programları arasından sıyrılmak için performans, kullanım vb. olarak dikkat çekmeniz gerekiyor. Spyware Doctor with Antivirüs ise ortalama bir güvenlik programı görüntüsü çiziyor.