Yeni Mac Kullanıcıları için ProgramlarEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
08.07.2011

MAC'e yeni geçenler için kullanışlı programlar...

Yeni Mac Kullanıcıları için Programlar

PC'den Mac'e geçen bir ya da geçmeyi düşünen bir kullanıcıysanız Mac ortamı yabancı gelebilir. Örneğin PC'de alışkın olduğunuz programların bir kısmını Mac'de bulamayacaksınız. Ancak Mac'in uygulama sitesi Mac App Store'da pek çok kullanışlı program bulunuyor.

Bu programlardan yaptığımız seçki Mac'de yapacağınız genel işler için size yardımcı olacaktır. Zaten Mac'e aşina olanlar da belki daha önce fark etmedikleri yeni programlar tanıyabilirler.

Yazma ve Düzenleme
Mac'de Windows'daki Not Defteri'ne karşılık gelen TextEdit adlı bir program bulunuyor. Eğer not almanın ötesinde yazı yazmanız gerekiyorsa daha detaylı bir uygulamaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Metin Editörü olarak pek çok başarılı Mac uygulaması bulunuyor. Çoğu yazılımcı renk kodları ile kişiselleştirilebilen TextMate programından memnun. Writeroom programı da tercih edilen metin editörleri arasında. Eğer ücretsiz bir program arıyorsanız Ommwriter'a göz atabilirsiniz.

Yeni Mac Kullanıcıları için Programlar

Eğer yazı, proje vb. işlerle yoğun olarak uğraşıyorsanız Apple iWork ve Microsoft Office 2011 tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Tabii bu programlar ucuz değil. Benzer ofis programlarına sahip ücretsiz bir paket isterseniz OpenOffice'den memnun kalabilirsiniz.

Eğer masaüstü makineniz ile iPhone, iPad, iPod Touch cihazlarında bulunan metin dosyalarını senkronize etmek isterseniz ücretsiz Plain Text iOS uygulaması tam size göre.

İnternette Gezme
Mac bilgisayarınızda aldığınızda internette gezmek için Apple'ın Safari adlı internet tarayıcısı kullanıma hazır olacak ama alternatif ya da PC'den alışkın olduğunu tarayıcıları da kullanabilirsiniz. Örneğin Mac kullanıcıları uzun süredir Firefox kullanabiliyor. Firefox geniş eklenti ve özelleştirme seçenekleri ile oldukça başarılı bir internet tarayıcısıdır. Özellikle PC'de Firefox'u kullanıp da Mac'e geçiş yapanlar alıştıkları tarayıcıyla devam ederek internette daha rahat gezebilirler.

PC'de olduğu kadar Mac için de yeni olan Google'ın internet tarayıcısı Chrome pek çok performans testinde ilk sırada yer alıyor. Firefox kadar olmasa da Chrome için de pek çok eklenti bulunuyor ki bunların sayısı giderek artıyor. Sade ve hızlı bir tarayıcı olan Chrome'un kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.

Mac platformunda deneyebileceğiniz bir diğer başarılı internet tarayıcısı ise Opera. Mac uyumlu internet tarayıcıları arasında yapılan testlerde özellikle hız konusun da göze çarpan Opera, Javascript performansında da oldukça iyi.

Video İşlemleri
Mac'de video oynatmak için hazır olarak QuickTime Player ve iTunes bulunuyor ama iki program da her video biçimini oynatmıyor ya da DVD ripleme, video çevirme gibi işlemleri yapmanıza olanak sağlamıyor.

Öncelikle her videoyu oynatmak istiyorsanız VLC Player'ı kullanabilirsiniz. Bu ücretsiz video programı DVD'ler dahil hemen her video türünü çalıştırabiliyor. Ayrıca Apple'ın uzak kumandasıyla da uyumlu olarak çalışıyor.

Yeni Mac Kullanıcıları için Programlar

Eğer Quicktime'ı kullanmaya devam etmek istiyorsanız diğer video formatları için Perian eklentisini oldukça faydalı bulacaksınız. Bir Quicktime bileşeni olan Perian sayesinde AVI, DIVX, FLV, VP6, VFW, MKV ve GVI biçimlerini QuickTime Player ile oynatabilirsiniz.

Video sitelerine video yüklemek ya da videoları mobil cihazınıza aktarmak için bir video dönüştürücüye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunun için ücretsiz ama pek çok ayara sahip Video Monkey programını kullanabilirsiniz. Sürükle - bırak mantığında oldukça basit ve pratik bir araç isterseniz de ücretli Permute video çeviricisini deneyebilirsiniz.

Birkaç adımda DVD ripleme için HandBrake oldukça kullanışlı bir program. Basit kullanıcı arayüzü ripleme işini rahatça yapmanıza olanak sağlıyor.

Müzik Dinleme ve Düzenleme
Doğal olarak Mac OS X'de hazır bulunan iTunes, müzik dinleme ve müzik arşivinizi düzenlemek için iyi bir tercih; özellikle de iPhone ya da iPad'iniz varsa ve Apple App Store'u kullanıyorsanız... Ayrıca Windows sürümündeki kadar da hantal değil.

Pek çok mobil cihazla uyumlu çalışabilen Songbird, eklenti desteği olan ve çeşitli kişiselleştirme seçenekleri olan alternatif bir müzik çalar. PC'de çok daha uzun süreden beri olan Songbird, Mac'de de çalışıyor ve farklı platformlar arasında senkronizasyona olanak sağlıyor.

Yeni Mac Kullanıcıları için Programlar


Apple cihazlarıyla uyumlu çalışan bir diğer multiplatform uygulama da Amarok. Bu programda iTunes'unda bulunmayan ama ihtiyaç duyulan özellikleri bulabilirsiniz. Web hizmetleri örneğin Last.fm ile entegre olabiliyor; kullanıcıların yarattığı scriptlerle geliştirilebiliyor; Musicbrainz'in şarkı veri tabanını kullanarak müzik dosyalarınızı organize edip etiketleyebiliyor. Ancak henüz Mac versiyonunun deneme aşamasında olduğunu resmi olarak desteklenmediğini belirtelim.

Sohbet, Chat ve İletişim
Maalesef alıştığınız Live Messenger'ı unutmak durumundasınız. Mac'de ilk deneyebileceğiniz program, Mac Os'da hazır bulunan ve AIm ile Jabber/Google Talk'u entegre eden iChat'tir. iChat pek şık bir tasarıma sahip değil ve kişiselleştirme seçenekleri de kısıtlı ama sesli ve görüntülü chat olanağına sahip.

Mac platformundaki en başarılı chat programlarından biri Adium'dur. Bu ücretsiz sohbet uygulaması ile Live Messenger (MSN), Gtalk, AIM ve Facebook Chat'i bir arada kullanabilirsiniz. Audium'un kısmen Twitter ve IRC desteği de bulunuyor. Ayrıca Audium pek çok eklenti ile kişiselleştirilebiliyor. Adiumxtras.com sitesinde arkadaş listesi, mesaj, ikon stilleri ve ses paketleri bulabilirsiniz. Hatta isterseniz CSS ile kendi eklentilerinizi yapabilirsiniz.

Başlı başına bir IRC programına ihtiyaç duyuyorsanız Colloquy, Mac platformunda bulabileceğiniz en güzel görünümlü ve de özelleştirilebilir uygulamalardan biridir.

Video chat ve telefon görüşmesi yapabileceğini hatta PC'den tanıdık olabileceğiniz bir program daha bulunuyor. Skype'ın Mac sürümü ile telefon görüşmeleri, video konferans, yurtdışı arama vb. işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dosya Sıkıştırma ve Arşiv Dosyalarını Açma
Dosya sıkıştırma için Mac platformunda özel bir uygulama indirmenize gerek yok. Dosyaları direkt olarak ZIP formatında sıkıştırıabilirsiniz. Tabii farklı formatlarda arşiv dosyalarını açma ihtiyacınız olacaktır. Bunun için Mac'de öne çıkan iki esaslı program bulunuyor. Bunlardan ilki hemen her arşivle çalışan The Unarchiver diğeri de UnRarX. İki uygulamanın da kullanımı oldukça basit. Özellikle The Unarchiever ile hemen her arşiv dosyasını açabilirsiniz.

Bakım ve İnce Ayar
Windows, sıklıkla bakım gerektiren (kayıt defterinin temizlenmesi, onarılması; disk birleştirme, virüsler vb.) bir işletim sistemidir. Öyle çok başıboş bırakmaya gelmez. Mac OS X arka planda bakım işlemlerini gerçekleştirir yani pek uğraşmanıza gerek yoktur. Yine de arada sırada temizlik yapmanın zararı olmaz. Bunun için sabit disk ve sistemle ilgili temizlik ve onarım işlemlerini gerçekleştiren OnyX programını kullanabilirsiniz. OnyX Mac'in normalde günlük, haftalık ve aylık çalışan otomatik bakım işlemlerini istediğiniz zaman başlatmanıza olanak sağlar.

Resim, Görsel, Fotoğraf Düzenleme
Pek çok Mac kullanıcısı görsel düzenleme için içinde Photoshop, Illustrator, InDesign gibi programların bulunduğu Adobe Creative Suite paketini tercih etmektedir. Adobe Creative Suite çok kaliteli programlar içerse de oldukça pahalıdır. Eğer temel görsel düzenleme ve çizim işleri için daha ucuz alternatifler isterseniz Acorn ya da Pixelmator işinizi görecektir. İki programı da öğrenmesi kolaydır ve katman, filtre ve gradyen gibi araçlar sunarlar. Pixelmator, Flickr ve Facebook gibi web servisleriyle entegre olabilmesiyle de dikkat çekiyor.

Yeni Mac Kullanıcıları için Programlar

Ciddi ama cüzdanına dikkat eden fotoğrafçılar Adobe Lightroom'a alternatif olarak Aperture programını kullanmaktalar. Pek çok özelliğe sahip iki program arasında ücret ve iPhoto entegrasyonu açısından Aperture öne çıkıyor.

Kullanıcılar bilgisayarları farklı nedenlerle kullanabilirler ama ortak olarak yaptıkları pek çok da işlem bulunmaktadır. İşte yazıda bu ortak alanlar üzerine odaklanılmıştır. Yeni Mac kullanıcıları temel işleri için yazıda geçen programlardan faydalanarak PC'deki alışkanlıklarını, çalışma şekillerini Mac'e aktarabilirler.