Windows 8 için Başlat Menüsü ProgramlarıEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
22.09.2015

Windows 8'e Başlat menüsü eklemek için kullanabileceğiniz en iyi programlar.

Microsoft, radikal bir karar alıp Windows 8'de başlat menüsüne yer vermedi ve görülen o ki gelecek Windows sürümlerinde de Başlat menüsü olmayacak. Bilgisayarla yeni tanışan kullanıcılar için bu büyük bir sorun olmasa da benim gibi yıllardır Windows kullananlar için en büyük kullanım alışkanlığından bir anda vazgeçmek pek kolay değil.

Bu açığı gören bir çok kişi ve firma; Windows 8'de Başlat menüsü özelliği sağlayacak program geliştiriyor. Biz de bu programlardan en çok tercih edilen ve sorunsuz kullanıma sahip olanlarını inceledik.

Classic Shell

Classic Shell, açık kaynak kodlu ücretsiz bir program. Klasik Windows Başlat Menüsü özelliklerinin bir çoğu mevcut. Menü seçeneklerinde Windows Classic, Windows XP ve Windows 7/Vista görünümlerinden istediğinizi kullanabiliyorsunuz. Bunların dışında daha fazla özelleştirme için bir çok seçenek bulunuyor.

Classic Shell, başlat menüsü öğelerinde Türkçe desteği sağlıyor, fakat Ayarlar bölümü İngilizce.

Classic Shell indir

Classic Shell - Windows 8 Başlat Menüsü

Classic Shell Ayarlar Ekrani

Pokki

Ücretsiz bir program olan Pokki oldukça kolay bir kuruluma sahip. Windows 8'de alışıldık başlat menüsü alanına yerleşen Poki menüsünde Belgeler, Programlar ve Denetim Masası öğeleri gibi bir çok alana erişilebiliyor. Ayrıca Pokki menüsünün kendi uygulama mağazası var (Pokki App Store) ve buradan bir çok ücretsiz uygulama indirilebiliyor. Örneğin Gmail, Facebook ya da Twitter uygulamalarını kurduğunuzda gelen bildirimleri doğrudan Pokki başlat menüsünde görebiliyorsunuz.

Pokki başlat menüsünde sağ tıklama özelliği ve özelleştirme seçenekleri bulunmuyor ve menüler İngilizce.

Pokki indir

Pokki Windows 8 Başlat Menüsü

Start8

Start8, Windows arayüz özelleştirme konusunda uzun yıllardır çeşitli araçlar üreten Stardock firmasına ait. Start8 için Windows 8 Başlat menüsü alternatifleri arasında en iyisi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat Start8 ücretli bir program ve 4,99 USD fiyata sahip. Start8, aynı zamanda Object Desktop paketinin içinde yer alıyor ve Windows arayüzünde daha fazla özelleştirme için satın alabileceğiniz bu paketin fiyatı da 49,95 USD.

Start8, başlat menüsü içeriğinde Türkçe desteğine sahip fakat ayarlar kısmı İngilizce.

Start8 indir

Start8 Windows Başlat Menüsü

Start8 - Ayarlar Pencesi

Start Button 8

Start Button 8, ücretsiz programlardan bir diğeri. Başlat menüsü simgesini değiştirme, menü boyutunu büyütme & küçültme seçenekleri ve tema desteği var. Bunların dışında Başlat menüsü öğeleri için Sanal Gruplar diye bir özellik var, başlat menüsü içinde özel klasörler oluşturup istediğiniz programları bu gruplar altına taşıyabiliyorsunuz.

Start Button 8, sağ tıklama desteğinin yanısıra Başlat menüsü ve ayarlar kısmında Türkçe desteğe sahip.

Start Button 8 indir

Start Button 8 - Windows 8 Başlat Menüsü

StartMenu8

StartMenu8, Start8'den sonra en başarılı arayüze sahip ücretsiz bir program. Windows 8 başlat menüsü simgesi olarak varsayılan Windows Vista simgesi kullanıyor fakat ayarlardan başka simgeler seçilebiliyor. StartMenu8'in görünümü ve Windows'la bütünleşmesi oldukça başarılı. Açılışta Windows 8 Metro görünümünü otomatik kapatabiliyor ve istendiğinde kısayol tuşlarıya Metro görünümüne geçilebiliyor.

StartMenu8, beta sürümünde olmasına rağmen oldukça stabil çalışıyor, sağ tıklama desteğine sahip. Arayüzde kısmen Türkçe desteği var ve ayarlar bölümünü tamamen İngilizce.

StartMenu8 indir

StartMenu8 - Windows 8 Başlat Menüsü

StartMenu8 - Ayarlar Ekranı