OpenOffice.org, çok daha iyi bir alternatife dönüşüyorEkleyen
robut
Güncelleme Zamanı
09.10.2009

Açık konuşmak gerekirse, ticari bir ofis yazılımı satın almayı düşünüyorsanız, OpenOffice.org'a bir şans vermeden herhangi bir ofis programı satın almayın. Bu denemeyi, bugün piyasaya çıkan yeni sürüm için gerçekleştireceğiz. OpenOffice.org 3.0, çok önemli bir yükseltme (upgrade) ve tekrar vurgulamak gerekirse tamamıyla ücretsiz.

Ücretsiz, açık kaynaklı ve Microsoft Office gibi pahalı ofis yazılımlarına ciddi bir alternatif olan OpenOffice.org'u uzun zamandır beğeniyordum. Güncellenmiş verimlilik programlarının için pazarda yer aldığımdan ve zaman dışında hiçbir maliyeti olmadığından bu yazılımı denemenin bana bir şey kaybettirmeyeceğini düşündüm.

Fakat, Microsoft'un ürünlerine büyük paralar öderken tereddüt ettikleri kadar, OpenOffice.org'u da bir kez olsun denemekte tereddüt eden insanlar olduğunu görünce çok şaşırdım.

Açık konuşmak gerekirse, ticari bir ofis yazılımı satın almayı düşünüyorsanız, OpenOffice.org'a bir şans vermeden herhangi bir ofis programı satın almayın. Bu denemeyi, bugün piyasaya çıkan yeni sürüm için gerçekleştireceğiz. OpenOffice.org 3.0, çok önemli bir yükseltme (upgrade) ve tekrar vurgulamak gerekirse tamamıyla ücretsiz.

Belli bir süre kullandıktan sonra, ihtiyaçlarınızı karşılamadığını düşünüyorsanız, her zaman için OpenOffice.org'u bilgisayarınızdan kaldırabilir ve ticari bir ürün alabilirsiniz. Fakat bu ofis paketinin çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacağından eminim. Fiyatı zaten rekabet edilemez düzeyde. Ücretsiz... Zamanınızı ayırarak programı denemeniz, yüklü miktarlarda para tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

OpenOffice.org 3.0'ün son sürümü OpenOffice.org'un ana sayfasında mevcut. Windows, Macintosh, Linux ve Unix kullanıcıları için de uygun sürümler bulunuyor. Ayrıca içerisinde Türkçe'nin de bulduğu birçok farklı dil desteğiyle bu paketi yayımlandığı anda Türkçe olarak edinme lüksünüz var.

Bu, özellikle Macintosh kullanıcıları için ilginç bir sürüm. Önceden OpenOffice.org 'u Mac'te çalıştırmak için X11 adında bir Unix "shell"i kullanmak gerekiyordu. Ofis paketinin bu sürümü, Mac'te ek bir uygulamagerektirmeden çalışan ilk sürüm.

Eğer, birden fazla işletme sistemiyle çalışan, bir çapraz-platform (cross-platform) kullanıcısıysanız OpenOffice.org 3.0'u çok beğeneceksiniz çünkü programın ara yüzlerinin görünümü Windows'ta, Mac'te, Unix'te ve Linux'te neredeyse birbirinin aynı. Aşağıdaki resimde, programın kelime işlemcisi "Writer"ın Vista'da nasıl göründüğünü göreceksiniz:

OO Writer

Bu resimde de Leopard'da (OS X10.5.5) nasıl göründüğünü görüyorsunuz.

OO Writer Mac

OpenOffice.org, tek bir "Welcome" (Hoş geldiniz) ekranından başlatılıyor. Tek-pencere modeli, Windows'ta da mevcut fakat kelime işlemcisi, elektronik hesap tablosu (spreadhseet), sunum yöneticisi, veri tabanı ve diğer araçlar için kısa yollar bulunuyor. Bu tek pencereden, var olan herhangi tipte bir belgeyi başlatabilir ya da var olan bir belgeyi açabilirsiniz.

Splash

3.0 sürümü, Office 2007 tarafından Windows'ta kullanılan yeni Open XML formatları ve Mac'teki Office 2008 .DOCX Word formatları dâhil düzinelerce belge açabiliyor. Ancak, OpenOffice.org 3.0, bu belgeleri okurken, bu formatlara yazamıyor. Bunun yerine, eski sürüm Word'deki .DOC formatı gibi önceki Office formatlarında kaydedebiliyor. Bu yüzden bu program, Microsoft'un yeni paketine sahip olmasanız bile, size gönderilen Office 2007/2007 dosyalarını açmak için harika bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

OpenOffice.org'un eski sürümlerinde, Office belgeleriyle uyumluluk sorunları bulunuyordu; özellikle de hesap tabloları (spreadsheet) ve sunum yöneticisinde (presentation manager). Bu programı, birkaç gündür deniyorum fakat şu ana kadar Office belgelerini düzgün bir şekilde açamayacak derecede büyük bir sorunla karşılaşmadım.

Ancak Mac kullanıcılarının, OpenOffice.org 3.0'ün Apple'ın iWork Suite'iyle oluşturulmuş belgeleri okumayacak ve yazmayacak olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Bu formatlar, OpenOffice.org 3.0'de desteklenmeyen birkaç formattan bazıları.

Birçok yönden sürüm 3.0 hızlı ve etkin. Mac platformuna göre, Windows platformunda biraz daha hızlı olduğu görülüyor, bunun da ilk yerel-Mac sürümü olması gerçeğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yine de Mac'te çoğu Office 2008 uygulamasından daha hızlı çalışıyor.

OpenOffice.org 3.0'ün yeni ve parlak özellikleri, onu kazanan yapıyor. Office gibi ticari paketleri ısrarla kullananlardansanız, OpenOffice.org 3.0'ü denemeyi en azından kendinize borçlusunuz. Çünkü gerçek anlamda kaybedeceğiniz hiçbir şey yok.

Not: OpenOffice.org'un Web sayfası, yazılım için oluşan aşırı talep nedeniyle kilitlenmiş durumda. Herkes ücretsiz OpenOffice.org 3.0'ın ne demek olduğunun farkında. Bu yoğunluk o yüzden. Eğer İnternet tarayıcınız (Web browser) siteye erişirken zamanaşımına uğruyorsa, denemeye devam edin. Site açılacaktır.