En İyi 5 Dosya Sıkıştırma Programı



Ekleyen
omery
Güncelleme Zamanı
25.07.2014

Dosya sıkıştırma programları bilgisayarlar için olmazsa olmazlardandır. Bu makalede en iyi 5 dosya sıkıştırma programını sizin için seçtik.

En İyi 5 Dosya Sıkıştırma ProgramıGünümüzde arşiv yöneticisi olmadan bir bilgisayar düşünülemez. Yeni bir bilgisayara ya da yeni kurulmuş bir işletim sistemine ilk yüklememiz gereken programlardan biri dosya sıkıştırma programıdır. Ama hangi dosya sıkıştırma programını kullanmalıyız?

Aralarından tercih yapılabilecek pek çok dosya sıkıştırma programı bulunuyor. Ücret, performans ve hız bakımından ayrılan bu programlardan en iyi 5 tanesini sizin için seçtik.


WinRAR

En İyi 5 Dosya Sıkıştırma Programı

WinRAR 1993 yılında bilgisayarlarımıza girdiğinden bu yana yanımızdan hiç ayrılmadı. Google'da RAR diye arattığımızda ilk sırada çıkan Winrar en çok kullanılan arşiv yöneticilerinden biridir. RAR ve ZIP dosyalarını açmak için birebirdir. Ayrıca CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, Z, 7-Zip gibi arşivleri de açabilmektedir.

WinRAR güçlü bir şekilde sıkıştırma yapabilir. Winrar yüklü olmayan bilgisayarlarda kendinden açılan yükleme dosyaları (SFX) oluşturulabilir. Ayrıca sıkıştırılan dosyalara istersek parola koyup (AES destekli) daha güvenli hale getirebiliriz.

WinRAR 40 gün süreyle ücretsiz olarak kullanabiliyor. Süre bittikten sonra program sınırlı bir şekilde kullanılmaya devam edebilir ya da programı sitesinden satın alabilirsiniz.

WinRAR ile yaptığımız denemede; içerisinde farklı türlerde dosyalar bulunan 98 MB'lık bir klasörü RAR formatında 14 saniyede sıkıştırdı ve boyutunu 74,4 MB'a düşürdü. ZIP olarak ise 6 saniyede sıkıştırdı ve boyutu 44,4 MB'a düşürdü. Yaptığımız testte ZIP olarak arşivlemede en hızlı sıkıştırma yapan Winrar olurken onu PowerArchiver ve PeaZIP takip etti.

WinRAR İndir


WinZip

WinZip

WinZip dosya sıkıştırma, dosya şifreleme, dosya paylaşımı ve veri yedekleme alanında en iyi arşiv yöneticilerinden biridir. Yaygın olarak kullanılan Zip, Zipx, RAR, 7Z, BZ2, LHA, CAB, IMG, ISO gibi uzantıları açabilen oldukça kullanışlı bir programdır. Ayrıca WinZip'in fotoğraf / görüntü sıkıştırma desteğide oldukça gelişmiştir. Tek bir tıklama ile dijital fotoğraf ve grafik dosyalarını kalite kaybı olmaksızın %20-25 oranında sıkıştırabilir. Sıkıştırdığınız dosyalara isterseniz AES şifreleme sistemi ile şifre koyabilirsiniz.

WinZip programı 45 gün boyunca deneme sürümü olarak kullanılabilir. Deneme sürümü bittikten sonra satın almanız gerekmektedir.

WinZip ile yaptığımız denemede 98 MB'lık bir klasörü ZIP olarak sıkıştırılması 15 saniye sürdü ve klasörün boyutu 44,3 MB'a düştü. WinZip sıkıştırma konusunda diğerlerine göre daha yavaş bir performans gösterdi.

WinZip İndir


7-Zip

En İyi 5 Dosya Sıkıştırma Programı

7-Zip, açık kaynak kodlu ve yüksek sıkıştırma oranı sunan bir dosya sıkıştırma programıdır. 7-Zip yazılımının tamamen ücretsiz ve oldukça kullanışlı olması kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

7-Zip hemen hemen tüm dosya sıkıştırma formatlarını desteklemektedir:

  • 7z, ZIP, GZIP, BZIP2 ve TAR formatlarında sıkıştırabilir ve bu arşivleri açabilir.
  • ARJ, CAB, CHM, CPIO, DEB, DMG, HFS, ISO, LZH, LZMA, MSI, NSIS, RAR, RPM, UDF, WIM, XAR ve Z uzantılarını ise sadece açabilir.

7-Zip yedekleme yapmak için oldukça kullanışlıdır. Bozuk sıkıştırılmış dosyaları dahi açabilir, istenilirse sıkıştırma yaparken arşive şifre koyulabilir.

7-Zip ile yaptığımız sıkıştırmalar en iyi sonuçları verdi. 98,2 MB olan klasörü 7-Zip ile 7z olarak sıkıştırdığımızda 59 saniyede arşivleyip boyutunu 25,6 MB'a düşürdü ki bu da iyi bir şekilde sıkıştırma yaptığını gösteriyor. Arşivlemeyi ZIP olarak yaptığımızda ise 20 saniyede sıkıştırdı ve 43,4 MB'a düşürdü. ZIP olarak yapılan sıkıştırmada yavaş kalmasına rağmen 7z formatındaki performansı oldukça iyi. Bu da özellikle büyük dosyaları sıkıştırmada 7-Zip'in tercih edilmesini sağlıyor.

7-Zip İndir


PeaZip

PeaZip

PeaZip açık kaynaklı ücretsiz bir dosya ve arşiv yöneticisidir. Kullanımı kolay bir program olan PeaZip 7Z, ARC, BZ2, GZ, PAQ/LPAQ/PAQ, PEA, QUAD/BALZ, TAR, UPX, ZIP gibi uzantılarla sıkıştırma yapabilir. ACE, ARJ, CAB, DEB, ISO, LHA, RAR, RPM türlerini de açabilmektedir. Standart dosya sıkıştırma işlevlerinin yanında Peazip'i rakiplerinden ayıran oldukça kullanışlı farklı bir özelliği bulunuyor: Dosyaları tutup PeaZip'in masaüstü simgesine sürükleyip bırakarak kolayca sıkıştırma işlevini başlatabiliyorsunuz.

PeaZip programını usb belleğinizde taşıyıp istediğiniz yerde de kullanabilirsiniz. Tabii bunun için Portable versiyonunu indirmeniz gereklidir.

Yaptığımız denemede PeaZip, 98,2 MB olan klasörü ZIP olarak 14 saniyede sıkıştırıp boyutunu 43,4 MB'a düşürdü yani hız olarak WinZip ve 7-Zip'ten daha iyi bir performans sergiledi.

PeaZip İndir


PowerArchiver

Power Archiver

PowerArchiver, kullanımı kolay , görsellik bakımından güzel, Windows Explorer entegrasyonu ve birçok güçlü fonksiyonu bulunan bir dosya sıkıştırma programıdır. Programın tek eksik yanı RAR sıkıştırma desteğinin olmaması gibi duruyor ama etkili sıkıştırma ve hızıyla övgüyü hakeden bir program. ISO dosyaları ve SFX arşivleri oluşturulabilir. Ayrıca sıkıştırılan dosyaları direkt olarak FTP'ye de atabilirsiniz.

PowerArchiver: ZIP, 7-Zip, CAB, LHA (LZH), TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2, BH, RAR, ARJ, ARC, ACE, ZOO, GZ, BZIP2, XXE, MIME, UUE ve YENC dosya formatlarını ve ek olarak ISO, BIN-ve NRG-disk imajlarını destekler. Gelişmiş 7-Zip desteğiyle yüksek sıkıştırma oranları sunmasının yanında, 256-bit AES ve şifreli koruma da dâhil olmak üzere beş farklı şekilde arşiv dosyalarınızı şifreleyebilir.

Oldukça kullanışlı olan bu programı 30 gün boyunca deneme sürümü olarak kullanabilirsiniz. Son olarak PowerArchiver, yaptığımız testte 98,2 MB olan klasörü ZIP olarak 9 saniyede sıkıştırıp boyutu 44,4 MB'a düşürdü.

PowerArchiver İndir