En iyi Codec PaketleriEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
22.09.2015

Codec paketi nedir, ne değildir, codec paketini hangi durumlarda kullanmak gerekir sorularının cevapları ve indirebileceğiniz en iyi codec paketleri burada...

Bilgisayarda en çok yapılan şeylerden biri de video ve film izlemektir. Ancak kimi zaman videolarda çeşitli ses ve görüntü sorunları ile karşılaşabilirsiniz, genellikle bunun nedeni sisteminizde veya video oynatıcı da gerekli codec bileşenlerinin bulunmamasıdır. Peki nedir bu codec denilen şey?

Codec Nedir?


Codec, bir videoyu daha düşük dosya boyutuna sahip olması için özel bir algoritma ile sıkıştıran (encoding işlemi) ve sıkıştırılmış bu video dosyalarını (avi, xvid, mkv mp4 vb.) izlemek istediğinizde çözümleyen (decoding işlemi) bir yazılımdır.

Yani kısacası videoları izleyebilmemizi sağlayan bir tür eklentidir. Farklı videolar için farklı codec çeşitleri vardır. Bazı codecler işletim sistemiyle beraber gelir. Örneğin bilgisayarınız DivX olarak kodlanmış (sıkıştırılmış) dosyaları ki bunları çoğu AVI uzantılıdır, oynatabilir. Ancak bilgisayarınız sizden yardım almazsa H.264 videolarını (çoğunlukla MKV uzantılı) oynatmakta sıkıntı yaşayabilir.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz bir video dosyası açılmıyorsa bu sorun genellikle video oynatıcınızda ya da bilgisayarınızda doğru codeclerin bulunmadığından kaynaklanır.

Codec Paketi Nedir?


Codec paketleri, farklı codec yazılımlarıyla ayrı ayrı kurulum yapmadan hepsinin bir seferde kolayca yüklenebilmesine yardımcı olan yazılımlardır. Bu durum kulağa oldukça güzel geliyor fakat birden fazla codec paketi kurmaktan kaçınmanızda fayda var. Çünkü codec paketlerinin birbirleriyle çakışmaları söz konusu olabiliyor ve bu durumda yine video izleyememe sorunu ortaya çıkıyor.

Codec Paketi Kullanmalı mıyım?


Günümüzde VLC Player gibi popüler video oynatıcılar dahili codec bileşenlerine sahip yani videoları çalıştırmak için ek codec kurulumu yapmadan sadece video oynatıcıyı kurmanız yeterlidir ( En iyi Video İzleme Programları adlı makalemizden, dahili codeclere sahip video oynatıcılara dair bilgiler alabilirsiniz.).

Dahili codec yapısı bulunan popüler video oynatıcılar çoğu videoyu rahatlıkla çalıştırabilir. Peki codec paketine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

Eğer Windows Media Player kullanıyor veya Windows Media Center yazılımından faydalanan, ev sinema sistemi olarak kullandığınız bir PC'iniz varsa codec desteğiniz kısıtlı kalacaktır ve bu durumda codec paketi kurmak işinizi görebilir. Ayrıca alternatif olarak codec paketi gerektirmeden neredeyse her videoyu çalıştırabilen XBMC (Kodi) gibi bir media center yazılımı da kullanabilirsiniz.

Eğer oldukça popüler bir video izleme programı olan Media Player Classic Home Cinema kullanıyorsanız kapsamlı bir codec paketi faydalı olacaktır. Media Player Classic, eski makinelerde de gayet iyi çalışması ve alt yazı desteği ile pek çok kişinin tercih ettiği video oynatıcılardan biridir.

Sık sık farklı alt yazı dosyalarından faydalanan kullanıcılar (özellikle benim gibi Anime izleyicileri...), MPCHC + bir codec paketi yönteminin alt yazı desteği açısından daha iyi olduğunu düşünmektedir. VLC Player da yaşanabilen alt yazı sorunlarına karşı MPCHC ve bir codec paketi kullanabilirsiniz.

Hangi Codec Paketini İndirmeli?

En iyi Codec Paketleri


Piyasada tercih edebileceğiniz çeşitli codec paketleri bulunmaktadır. Bu paketleri beraber kullanmadığınız sürece pek bir sorunlar karşılaşmazsınız. Tabii şunu da hatırlatalım, daha önce bir codec paketi kullandıysanız yenisini bir tane yüklemeden önce eskisini kaldırmanızda fayda var.

K-Lite Codec Pack
K-lite Codec Pack, Media Player Classic Home Cinema video oynatıcısının güncel sürümlerini de barındırması açısından oldukça popüler bir codec paketidir. Kolay kurulumu, kurulum sırasında eski codec sürümlerini kaldırması açısından pek çok kullanıcının ilk tercihidir. K-lite Codec Pack yazılımının Full ve Mega sürümlerini aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

K-Lite Codec Pack Full indir

K-Lite Mega Codec Pack indir

Shark007
Shark007 olarak tanıdığımız geliştirici de kullanıcılara çeşitli işletim sistemleri için farklı codec paketleri sunmaktadır. Shark007'nin Windows Vista, Windows ve Windows 7 için hazırladığı codec paketlerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Windows 8 Codecs

Win7Codecs

Vista Codec Package

CCCP
MPCHC ile beraber tercih edilen popüler codec paketlerinden biri de Combined Community Codec Pack yani CCCP'dir. Basit bir codec paketi olan CCCP ihtiyaç duyacağınız az sayıda codec yükler yani sisteminizde sorun çıkartma olasılığı daha azdır.

Combined Community Codec Pack (CCCP) indir