Geleceğin Bilgisayarı E-BallEkleyen
obahadir
Güncelleme Zamanı
28.04.2013

E-Ball, Apostol Tnokovski adlı tasarımcının geliştirdiği bir konsept bilgisayar çalışması. Küre şekli, yerleşik projeksiyonu ve lazer klavyesiyle geleceğin teknoloji ikonlarından olmaya aday.

Geleceğin Bilgisayarı E-BallE-Ball'ın tasarımcısı Apostol Tnokovski, "E-Ball konseptinin ardında yatan temel düşünce şimdiye kadar üretilen en küçük bilgisayarı geliştirmekti. Küçük derken PDA'ladan bahsetmiyorum. Bahsettiğim şey klasik klavyesi, faresi, DVD yazıcısı, büyük ekranıyla üretilmiş en küçük masaüstü/dizüstü bilgisayar. E-Ball'ın tasarımı bir küre biçiminde şekillendi. Bu şekli seçtim çünkü bu şeklin doğada ki en mükemmel biçime sahip olduğunu ve ürüne güçlü bir etkileyicilik kazandırdığını düşünüyorum (ürünlerin çoğu küp biçimindedir)." diyerek E-Ball'ın endüstriyel tasarım alanında getirdiği yeniliklerin, sadece tasarımla sınırlı olmadığını, günlük kullanımda da pek çok yenilik getireceğini belirtti.

E-Ball konsepti şu donanım bileşenlerinden oluşuyor: Mikro işlemci (çift çekirdekli 2), Mini sabit disk Geleceğin Bilgisayarı E-Ball(250-500GB), 2GB bellek, Grafik kartı, Ses kartı, 2 X 50W hoparlör, HD DVD yazıcı, Kablosuz optik fare (küreye iliştirilmiş), Lazer klavye, LAN kartı, WLAN kartı, Modem, Web Kamerası, Yerleşik LCD projektör. Ek donanımlardan biri de önümüzde duvar olmaması halinde kullanabileceğimiz bir kağıt tutucu. Tabi ki hatırlatma notlarımızı tutması için değil, LCD projektörü yansıtabileceğimiz perde yerini tutacak bir kağıt koyabilmemiz amacıyla ürüne yerleştirilmiş. Tnokovski tanıtım toplantısında E-Ball konseptini çeşitli başlıklar altında anlattı:

Geleceğin Bilgisayarı E-BallTutku

E-Ball tasarımının arkasında yatan ana fikir; her ev için harika bir multimedya merkezi (sevdiğiniz şarkıları dinleme, büyük ekranında film izleme, internet üzerinde gezerek her türlü multimedya olanağından faydalanabilme vb.) ve her iş adamına iyi bir arkadaş (masa üzerinde fazla yer kaplamaması ve her yere taşınabilmesi, kurumsal sunumlar için kullanılmaya çok elverişli olması özellikleri ile) yaratabilmekti. E-Ball'u bu doğrultuda geliştirdik.

Kullanıcıların Kültürü & Yaşam Biçimi

Bu ürün iki hedef kitle için tasarlandı. İlk hedef kitle; müzik dinlerken, büyük ekranda film izlerken, internet üzerinde sohbet ederken, bilgisayar üzerinde oyun oynarken çok zevk alan gençlerden oluşuyor. İkinci hedef kitlede ise; sık sık seyahat eden, video sunumları yapan, gün içinde fazla zamanı olmayan, masalarında hep biraz daha boş yere ihtiyaç duyan iş adamları bulunuyor.

Tutulabileceği Pazarlar

E-Ball'ın tasarımı ve sunduğu imkanlar; orta sınıf teknoloji tüketicilerinin beğenilerine ve ihtiyaçlarına fazlasıyla hitap ederken, onlara işlevsellik bağlamında yepyeni olanaklar sunuyor . E-Ball'ın tutulabileceği pazarları; Amerika, Avrupa Birliği, Japonya vb. şeklinde sıralayabiliriz.

Boyut

Ürünün çapı 160mm.

Geleceğin Bilgisayarı E-BallTasarıma Genel Bakış

Tasarımımın ardında yatan temel düşünce şimdiye kadar üretilen en küçük bilgisayarı geliştirmekti. Tasarımda ki yeniliğin ürüne gelecekten gelmiş havasını kazandıran küre şeklinde yattığını söyleyebilirim. Küre'nin doğayla en uyumlu üç boyutlu madde biçimi olduğunu düşünüyorum.

Kullanıcı & İçerik

Daha öncede belirttiğim gibi bu ürünün hedeflediği iki temel kullanıcı kitlesi var. İlk grubu, bilgisayarlarını internette sörf yapmak, sohbet etmek, müzik dinlemek, film izlemek, ev ödevlerini yapmak, bilgisayar oyunları oynamak için kullanan gençlerden oluşuyor. İkinci grubu ise; bilgisayarlarını rapor hazırlamak, elektronik posta işlemlerini halletmek,internettesörf yapmak, video sunumları hazırlamak ve onları sunmak içinkullanan iş adamlarından oluşuyor.

Kullanım Senaryoları

E-Ball'ın kullanım senaryolarını hedef kitleler üzerinden kısaca değerlendirelim. Eğer gençlerden biri E-Ball'a sahip olursa, onu gittiği her yere taşıyacaktır, böylece dersler bittikten sonra okulun karşısında ki çimenlikte sevdiği şarkılarla arkadaşlarına küçük bir parti verebilir, temiz bir duvara yansıtacağı filmi sevdikleriyle istediği her yerde izleyebilir. Eğer bir işadamı E-Ball'a sahipse, ek bileşenler taşımadan video sunumlarını kolaylıkla gerçekleştirebilir, internete kolayca bağlanabilir ve bu küçük bilgisayarı kullanarak çalışma masasının üstünde evraklarını rahatça yayabileceği geniş boş alanlara kavuşur.

Geleceğin Bilgisayarı E-BallKullanıcı Arabirimi

E-Ball, Microsoft Windows işletim sistemleri için özel geliştirilmiş bir üründür. Grafik kullanıcı arabirimi, kullanıcı dostu ve kolay kullanımlıdır. Arabirimi oluşturtan simgeleri akılda kalıcı olmaları için özel olarak tasarladık. Kullanıcılar klasik işletim sistemlerinin aksine etkileyici simgelerle, arabirimin işlevlerini çok daha kısa sürede öğrenebilecekler. Hedef kitlemizi açıklarken belirttiğim E-Ball'ı her evin temel multimedya ihtiyacını karşılaması amacıyla geliştirdik. Bu bilgisayarı kullanarak müzik ve video dosyalarınızı pasif kullanım amaçlı özel bir klasöre koyabilirsiniz. Pasif kullanımın ne olduğunu sanırım merak ediyorsunuzdur. E-Ball kullanarak, cihazın işletim sistemini açmadan bu özel klasör vasıtasıyla, video ve müzik dosyalarınızı saniyeler içinde oynatabileceksiniz.

Estetik

Tasarımımın çok etkileyici olduğunu ve güçlü bir görünüme sahip olduğunu düşünüyorum. E-Ball'un, bu kategoride daha önce denenmemiş küre şeklinde tasarımı, siyah ve yeşil kontrast renklere sahip kasa rengi, küçük boyutları ve yerleşik projeksiyon cihazı gibi özellikleri ile kullanıcılardan büyük ilgi göreceğini düşünüyorum.

Geleceğin Bilgisayarı E-BallTeknik Özellikleri

E-Ball'u gelişmiş kılan pek çok teknik bileşen var. E-Ball'u pratik kullanımda da sıra dışı bir ürün haline getiren teknik özellikleri genel olarak baktığımızda; lazer klavyenin kasayla pratik birleşimi, odadaki ışığı ölçen sensörüyle kendini şartlara göre yapılandıran gelişmiş projeksiyon sistemi, kablosuz internet yetenekleri ve en önemlisi tüm bunları kompakt bir tasarımla tek bir küre kasada birleştirdiğini görüyoruz.

Ekoloji

E-Ball'u çok küçük plastik kaplamalar haricinde, alüminyumdan imal etmeyi planlıyoruz. E-Ball çevreye dost bir ürün olmalı.

Üretilebilirlik

E-Ball'un içinde kullanılan tüm parçalar (işlemci, grafik kartı, sabit sürücü vb.) dizüstü bilgisayarlarda kullanılanlara benzer yapıda olacak, sadece kasasının küre şekline uyumlu hale getirilmeleri gerekli. Mevcut teknoloji E-Ball'u üretmek için fazlasıyla yeterli. Geleceğin Bilgisayarı E-Ball

E-Ball'u diğer "geleceğin bilgisayarı" konseptleriyle karşılaştırdığımızda; oldukça özgün bir tasarıma sahip olduğunu ve yenilikçi bir işlevsellik vaat ettiğini söyleyebiliriz. Yerleşik projeksiyonuyla ekrana ihtiyaç duymaması, küçük boyutları ve etkileyici tasarımıyla başarılı olacağını düşündüğümüz bir fikir. Üretilmesi halinde iş adamları ve gençlerden oluşan kuyruklara mahal vermese de, teknoloji meraklılarından kendine has bir kitle yaratmasını bekliyoruz.