Yeni Teknolojilerin KurbanlarıEkleyen
deniznegis
Güncelleme Zamanı
22.03.2011

Günümüz teknolojisi bir zamanlar hayatımızda önemli yere sahip pek çok cihazı ortadan kaldırıyor

Son teknolojinin kurbanlarıİnsanlık tarihi boyunca yeni teknolojiler eskilerini ortadan kaldırmıştır. 2000'li yıllarda teknolojik gelişmeler o kadar hızlandıki artık gençler orta yaşlara gelmeden kimi cihazlar ortadan kalkmış oluyor. 20-25 yaşındaki gençler bile "Eskiden şöyle bir şey vardı onu kullanırdık." diye muhabbet eder oldular.

Gelişen teknolojinin bazı cihazların mezarını kazması kaçınılmaz bir durum. İşte son yıllarda çağa ayak uyduramayıp yavaş yavaş işlevselliği ortadan kaybolan bazı teknolojiler:


Son teknolojinin kurbanları

Ankesörlü Telefon
En son ne zaman ankesörlü telefon kullandığınızı hatırlıyor musunuz? en son ne zaman kullandığımı hatırlamaya çalıştığımda anca askerlik geldi hatırıma. Onun öncesini hatırlamıyorum. Ankesörler anca cep telefonun giremediği alanlarda direniyor. Bayanlarınsa uzun bir süredir hiç ankesörlü telefon kullanış olduklarını zannetmiyorum; nitekim eşime en son ne zaman ankesörlü telefon kullandın diye sorduğumda zar zor "Sanırım 9 yıl önceydi." diyebildi. Artık 7'den 70'e, ucuz - pahalı herkesin bir cep telefonu var. Büyük şehirlerde de ankesörlü telefonların sayısı oldukça azaldı. Telefon jetonları da kalkalı çok oluyor.

Son teknolojinin kurbanları

Ansiklopedi
Eskiden kuponla ansiklopedi vermeyen gazete yok gibiydi. Neredeyse zorla vereceklerdi. Şimdilerde ansiklopediler ancak kitap raflarını süslemekle meşguller. Artık sadece gençler değil hepimiz o ağır ansiklopedi ciltlerini karıştırmayı bıraktık. Artık her şeyin cevabı doğru - yanlış internette bulunabiliyor. Tek yapmanız gereken Google amcaya sormak.

Son teknolojinin kurbanları

Kol saati
Kol saatleri uzun yıllar sokaktayken zamanı bilebilmemiz için en önemli araç oldular. Sonra cep telefonları çıktı. Bir de baktık ki cep telefonları da zamanı gösteriyor. Sonra saati öğrenebileceğimiz iki cihaza birden ihtiyacımız olmadığını fark ettik ve zamanı öğrenebilme yanında başkalarını aramamıza olanak sağlayan cep telefonunu tercih ettik. Evrim böyle bir şey olsa gerek.

Son teknolojinin kurbanları

Mektup
Mektup kutunuzdaki zarflar artık fatura, ekstre ve tanıtım broşürlerinden ibaret. E-posta ezici bir şekilde klasik mektupların yerini almış durumda. Arkadaşlarımızla artık MSN gibi chat programları ya da mail yazışıyoruz. Köşesi yakılan, koku sürülen, göz yaşlarıyla ıslatılan aşk mektuplarının da yerini "Aşkıııııım" SMS'leri ve MSN mesajları aldı.

Son teknolojinin kurbanları

Kağıt Haritalar
Şehirlerarası yollarda can yoldaşımız olan haritalar yavaş yavaş yerlerini navigasyon cihazlarına bırakmaya başladı. GPs teknolojisinden faydalanan bu cihazlar harita da nerede olduğunuzu ve belirlediğiniz yere en kısa gidiş rotasını gösterebiliyor. Yani arabanızda bu cihaz varsa camdan sarkıp "Bilader şuraya nasıl giderim?" diye sorup aldığınız cevapla daha da kaybolmadan istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Son teknolojinin kurbanları

CD Çalar
Teknoloji dünyasında sadece büyük balık değil yeni balık da diğer balıkları yutabiliyor. CD çalar, walkmanlerin sonunu getirdi ama o da aynı kaderi paylaştı. MP3 çalar da CD çaların tarihe gömdü. Artık yanınızda CD taşımınıza gerek yok. Ufacık aletler içinde binlerce şarkı depolayıp, saatlerce dinleyebiliyorsunuz. Ancak MP3 çalar da bir anlamda yavaş yavaş gücünü kaybetmeye başladı. Artık insanlar iki ayrı cihaz kullanmak yerine cep telefonları ile görüşme yapıyor, internete giriyor, oyun oynuyor ve nihayetinde şarkı dinleyebiliyorlar.

Son teknolojinin kurbanları

CRT Monitör
Artk bu emektar monitörlerin sonu geldi. Uzun yıllar giderek artan çözünürlükleri ve boyutlarıyla oyun oynarken, film izlerken, iş yaparken bize güzel görüntüler sundular. Ancak önce LCD ardından da çıkan LED ekranlar hem görüntü kaliteleri hem de ince, şık yapılarıyla CRT monitörleri sonunu getirdiler. İnce ve şık demişken; bence bilgisayar kullanıcısı herkes bir kez olsun 22 inç bir CRT monitörün büyüklüğünü görmeli...