Dizüstü Bilgisayar Satın Alma RehberiEkleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
19.07.2010

Dizüstü bilgisayarlar, hem taşınabilir hem de uygun fiyatlı olmaları nedeniyle son yıllarda daha çok tercih ediliyorlar. Fakat piyasada bulunan yüzlerce modelden hangisini seçeceğinizi biliyor musunuz?

Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi

Bilgisayar pazarındaki rekabetin artması ve teknolojik gelişmeler sonucunda dizüstü bilgisayarlar oldukça ucuzladı ve taşınabilir olmaları nedeniyle de masaüstü bilgisayarlardan daha çok tercih edilir oldular. Bu durum biz kullanıcılar açısından sevindirici olmakla beraber yüzlerce model arasından "doğru seçimi yapabilmek" gibi zorlu bir süreci de beraberinde getirdi.

Doğru karar için bir dizüstü bilgisayardan neler beklediğimizi kesin bir şekilde belirlememiz gerekiyor. Bundan sonrası oldukça kolay.. Aşağıda donanımsal olarak üç ana kategoriye ayırdığımız cihaz gruplarından istediğiniz birini seçerek dizüstü bilgisayar keyfine hemen başlayabilirsiniz.

1) Giriş Seviye

Nedir?
Giriş seviye Dizüstü Bilgisayarlar, diğer türlere göre daha düşük güçte işlemci, daha az disk alanı, daha az bellek ve çoğunlukla paylaşımlı ekran kartı (Onboard) sunmaktadırlar.


Nasıl Anlaşılır?

Toshiba Satellite L500-1ZV

Fiyat
Bu segmentte yer alan bilgisayarların fiyatları $400 - $800+KDV aralığındadır.

İşlemci (CPU)
Intel Celeron serisi ya da Intel Core Duo T2100 - T6600 serisi ve AMD Athlon ailesinden 1,6GHz - 2GHz seviyesinde olan işlemciler kullanılır.

Ekran Kartı (GPU)

Genellikle Intel x4500 ya da Intel x3100 serisi paylaşımlı ekran kartı bulunmaktadır, harici ekran kartı bulunması pek olası değildir.

Ekran (Display)
Ekran boyutu ve çözünürlüğü önemli özellikler arasında yer almaktadır. Giriş seviye cihazlarda 14.1" ya da 15.4" boyuta sahip, 1280*800 piksel çözünürlük sunan ekranlar kullanılmaktadır.

Son dönemde 1366*768 piksel çözünürlük (HD) destekli ekranlar da kullanılmaya başladı.

Sabit Disk (HDD)
160GB - 320GB arasında kapasiteye sahip sabit diskleri bulunur.

Bellek (RAM)
1GB - 2GB belleğe sahiptirler.

Püf Noktaları:

İşlemcilerin sadece çekirdek hızlarına bakarak (Ör: 2,1GHz) performansını belirlemek mümkün değildir. Bunun dışında; L2 Cache boyutu ve FSB hızı gibi ayrıntıların incelenmesini gerektirir. Giriş seviye işlemcilerin L2 cache boyutu genellikle 1MB - 2MB olup, FSB hızı ise en fazla 800MHz'dir. Birden fazla cihaz arasında tercih yapmanız gerekirse bu değerlerin de en yüksek olduğu modeli tercih edin.

Webcam, kart okuyucu ve kablosuz bağlantı (Wireless) neredeyse tüm cihazlarda bulunuyor.

Yeni kablosuz bağlantı standartı 802.11N (300Mbps) ve Blueotooth özelliği her cihazda bulunmuyor, bu özelliklere ihtiyacınız varsa alırken dikkat edin.

Maliyeti düşürmek için bir çok cihazda işletim sistemi olarak Windows 7 Starter kullanılıyor. Böyle bir cihaz aldığınızda en fazla 2GB Bellek (RAM) kullanabileceğinizi unutmayın. Eğer daha fazla bellek kullanmayı planlıyorsanız Windows 7 Home Basic ya da Windows 7 Home Premium işletim sistemi olan bir cihaz seçmenizde fayda var.

Kimler için Uygundur?
İnternet'te gezinme, müzik dinleme, video izleme, mesajlaşma, e-posta işlemleri ve tarayıcı üzerinden oyun oynama (Flash ya da Java oyunlar) gibi günlük işlerde kullanmak isteyenler için uygundur.

2) Orta Seviye

Nedir?
Orta seviye Dizüstü Bilgisayarlar, performans ve taşınabilirliği bizlere uygun fiyatla sunarlar. Bir çok uygulamayı aynı anda çalıştırabilecek güçte bir işlemcileri, binlerce fotoğraf, müzik ve bir çok videoyu saklayabilecek sabit disk ve hemen her tür oyunu ortalama kalitede oynayabilecek bir ekran kartı bulunur.


HP Pavilion DV6

Nasıl Anlaşılır?

Fiyat
Orta Seviye Dizüstü Bilgisayar fiyatları $800 - $1500+KDV aralığındadır.

İşlemci (CPU)
Intel Core 2 Duo T7000 - P9800 serisi, AMD Phenom X3-X4 serisi ve Intel'in 2009 sonunda piyasaya sürmüş olduğu Intel i3, Intel i5 serisi işlemciler bulunur.

Ekran Kartı (GPU)
Orta Seviye Dizüstü Bilgisayarlarda, ATI Radeon 4330 - 5470 serisi, Nvidia Geforce 8600M - 9800M GT ve Nvidia'nın yeni nesil Geforce GT 210M - GT335M serisi ekran kartları bulunur.

Ekran (Display)
Sıklıkla 15.6" büyüklüğünde 1366x768 piksel ekrana sahiptirler. Bazı modellerde 1600x900 piksel gibi daha yüksek çözünürlüğe sahip ekranlar da bulunabilmektedir.

Sabit Disk (HDD)
320GB - 640GB arasında olan sabit diskler yaygın olarak kullanılır.

Bellek (RAM)
Genellikle 3GB ve 4GB belleğe sahiptirler.

Püf Noktaları

HDMI arabirim giderek yaygınlaşsa da bazı cihazlar sadece DVI çıkışına sahip olabiliyor. Filmleri LCD TV'de seyretmek gibi bir niyetiniz varsa HDMI çıkışı olmasına dikkat edin.

Intel Core 2 Duo serisi bir çok cihaz en fazla 4GB Bellek (RAM) destekliyor. Eğer ileride bellek ilavesi yapmak istiyorsanız donanımsal olarak 8GB desteklemesine dikkat edin.

Kimler için Uygundur?
Birden fazla uygulamayı aynı anda kullanan, Full HD videoları takılmadan izlemek isteyenler ve PC oyunlarını ortalama grafiklerle oynamak isteyenler için ideal seçimdir.

3) Üst Seviye

Nedir?
Üst Seviye Dizüstü Bilgisayarlar adından da anlaşılacağı gibi en yeni ve en yüksek teknolojiyi barındıran bilgisayarlardır.

DELL Allienware laptop

Nasıl Anlaşılır?
Fiyat
Üst Seviye Dizüstü Bilgisayar fiyatları 1500+KDV ve üstü fiyata sahiptirler.

İşlemci (CPU)
Intel i5 ve Intel i7 serisi ya da AMD Phenom II X4 serisi yüksek performanslı işlemciler bulunur.

Ekran Kartı (GPU)
Ati Radeon 5470 - 5870 serisi ve Nvidia GTX 260M - GTX 480M serisi ekran kartları standarttır.

Ekran (Display)
15.6" boyutunda ve 1366x768 piksel çözünürlükten başlayıp, 18.4" 1920x1080 (Full HD) destekli boyutlara çıkmaktadır. LED arka aydınlatmasına ve düşük tepki sürelerine (