Raspberry Pi Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Kurulur?Ekleyen
baktas
Güncelleme Zamanı
23.10.2012

Kredi Kartı boyutunda olup 25 USD fiyatla satılan bir bilgisayar olabilir mi?

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi, Raspberry Pi Foundation tarafından geliştirilen ve ilk sürümü Şubat 2012'de 25 USD fiyat ile satışa sunulan gerçek bir bilgisayar!

Raspberry Pi, yaklaşık olarak Kredi Kartı boyutunda bir cihaz ve klavye & mouse & monitör bağlayarak internette gezinme, video izleme ve müzik dinleme gibi işlemler yapılabiliyor.

Raspberry Pi

Raspberry Pi'nin Donanım Özellikleri Nedir?

Raspberry Pi, alışıldık bilgisayarlardan farklı olarak ARM tabanlı bir işlemci (CPU) kullanıyor. ARM1176JZF-S adındaki bu işlemci 700MHz hıza sahip ve overclock işlemi ile 1GHz'e çıkartılabiliyor. İşin güzel yanı bu overclock işlemi cihazın garantisini bozmuyor. İlk çıkan modelinde (Model A) 256MB RAM bulunurken 15 Ekim 2012 itibariyle piyasaya çıkan yeni modelinde (Model B) ise 512MB RAM mevcut. Raspberry Pi üzerinde herhangi bir disk ve depolama alanı bulunmuyor. Bunun yerine SDCARD yuvası var ve işletim sistemi bu SDCARD üzerine kuruluyor.

Raspberry Pi'nin bağlantı noktaları:

  • 2 Adet USB port
  • 1 Adet 10/100 Mbit Ethernet
  • 1 Adet HDMI çıkış
  • 1 Adet Composite Video (RCA) çıkışı (HDMI girişi olmayan CRT Televizyonlar için)
  • 1 Adet 3.5 mm Stereo ses çıkışı
  • 1 Adet GPIO arayüz (Elektronik devre yönetimi vb. işler için)
  • 1 Adet Micro USB port (Güç girişi)

Raspberry Pi normal bir bilgisayarın yerine geçebilir mi?

Bu soruya doğrudan Evet cevabını vermek zor. Raspberry Pi için şuan Windows desteği yok, Linux tabanlı Raspbian ya da ARM destekli Linux dağıtımlardan (Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux ARM, RISC OS) birisini kullanmak durumundasınız.

Bu işletim sistemlerinden herhangi birisini kullandığınızda temel seviyede internette gezinme, oyun oynama (kurulumu kolay olmasa da Quake 3 bile oynanabiliyor) , yazılım geliştirme, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme, video izlemek ve müzik dinlemek mümkün (Bunun için OMXplayer adında komut satırından çalışan bir program bulunuyor)

Raspberry Pi'de bulunan web tarayıcılarında Adobe Flash, HTML 5 ve Java desteği olmadığını özellikle belirtelim. Dolayısıyla Youtube vb. sitelerden video izlemek ya da Java desteği isteyen web tabanlı oyunları oynamak mümkün değil.

Not: Youtube ve benzeri video sitelerinden video izlemek için alternatif yöntemden aşağıda bahsediyoruz. Ayrıca Raspberry.org'da yakın bir süre sonra Java desteği olacağından bahsediliyor.


Raspbian Ekran Görüntüsü

Raspberry Pi Ekran Görüntüsü

Raspberry Pi ile Quake 3 Oynama (Video)


Raspberry Pi'yi Media Center Olarak Kullanmak

Raspberry Pi'nin şuan için en iyi kullanım alanı olarak Media Center uygulamaları olduğunu söyleyebiliriz. Hali hazırda h.264/MPEG-4 AVC formatındaki videolar için donanımsal desteği var ve 1080p çözünürlükteki Full HD filmler için 30fps sunabiliyor. Raspberry Pi'yi Media Center olarak kullanmak isterseniz popüler XBMC yazılımını içeren hazır dağıtımlardan (Raspbmc, OpenELEC ya da Xbian) istediğinizi kurabilirsiniz. Bu şekilde bir kurulum yaptıktan sonra XBMC içinden Youtube eklentisini indirerek (Başka siteler ve IPTV servisleri bulunan oldukça uzun bir eklenti listesi var) videoları izlemek mümkün hale geliyor.

Not: MPEG-2 (DVD) ve VC-1 (Blu-Ray) formatındaki videoları seyretmek için ayrıca lisans (MPEG-2 lisansı 2,40 Pound, VC-1 lisansı 1,40 Pound) almak gerekiyor.

Raspberry Pi XBMC Ekran Görüntüsü

Raspberry Pi Kurulumu ve Kullanımı

Raspberry Pi adaptörsüz geliyor dolayısıyla öncelikle micro usb bağlantısına sahip bir adaptör almanız gerekiyor. Bu adaptörün çıkış akımı en az 700mA olmalı. Kurulum sırasında HTC telefona ait 1A'lik (1000mA) adaptörü sorunsuz olarak kullandık. Bunun dışında en az 4GB boyutunda ve Class 4 olan boş bir SDCARD'a (Hafıza Kartı) ihtiyacınız olacak. Bu gereksinimleri tamamladıktan sonra kurulum adımına geçebilirsiniz.

Kurulumu oldukça basit olduğu için biz Raspbmc'yi tercih ettik.

Raspbmc Kurulumu

1) Aşağıdaki kurulum dosyasını indirin,

http://download.raspbmc.com/downloads/bin/installers/raspbmc-win32.zip

2) Kurulum yapacağınız SDCard'ı bilgisayarınıza takın (Yanlışlık olmaması için bilgisayarınızda takılı olan başka USB Bellek, USB disk ya da SDCard varsa çıkartın)

3) İndirdiğiniz zip dosyasını bilgisayarınızda uygun bir yere açın (Ör: Masaüstü)

4) Açtığınız klasör içindeki installer.exe dosyasını çift tıklayarak çalıştırın.

5) Gelen ekranda ID bölümünden kurulum yapmak istediğiniz SDCard'ı seçin (Diğer usb bellek ve hafıza kartlarını çıkardıysanız sadece bir tane göreceksiniz) , I accept the license agreement seçeneğini ve ardından Install butonunu tıkladığınızda SDCard formatlanacak ve ön kurulum gerekli olan dosyalar internetten indirilecek.

Raspbmc Kurulumu

6) Ön kurulum tamamlandığında aşağıdaki yazıyı göreceksiniz, bundan sonra SDCard'ı Raspberry Pi'yi takın, klavye & mouse & monitör (ya da LCD TV) ve Ethernet (internet) bağlantılarını yaptıktan sonra güç kablosunu (Micro usb adaptör) takın.

Raspbmc Kurulumu  02

7) Raspbmc kurulumu otomatik olarak başlayacak ve gerekli olan diğer dosyaları (yaklaşık 500MB) internetten otomatik olarak indirip kurulacak.

Raspbmc Installer Ekrani

8) Kurulum bittiğinde cihaz yeniden başlayacak ve karşınıza aşağıdaki gibi XMBC ekranı gelecek. Bundan sonra fotoğraf, video ve müziklerin bulunduğu bir USB diski Rasperry Pi'nin USB portlarından birine doğrudan takabilir ya da Ağ üzerindeki bir bilgisayarda bulunan bu tür dosyalara erişip Media Center'ın tadını çıkartabilirsiniz, iyi eğlenceler.

Raspbmc XBMC Ekrani